„Historik umění Karel Srp objev tohoto významného, dnes už veřejnosti neznámého obrazu, který byl naposledy představen v roce 1926 v Paříži, komentoval takto: Jedná se o vůbec největší objev letošního roku, významnější než výstava Toyen ve Valdštejnské jízdárně,“ říká Vladimír Lekeš, majitel aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery.

Stejně jako v loňském roce jste i letos dosáhli světového aukčního rekordu u Toyen. Po úspěchu Pikové dámy jste vytáhli další eso v podobě olejomalby Cirkus. Očekávali jste, že loňský rekord překonáte?

Ani ve snu jsme nečekali, že takový výsledek zopakujeme, respektive překonáme. Ve stejný moment se sešlo několik movitých sběratelů, kteří měli o tento vrcholný obraz extrémní zájem. Byl vydražen téměř za 80 milionů korun, což je výsledek unikátní, nepochybně mimořádný i v mezinárodním kontextu. Jedná se o světový aukční rekord autorky a českého surrealismu vůbec. Obraz se objevil v aukci před dvaceti lety, tehdy se prodal za 2,5 milionu korun. Od té doby cena vzrostla více než třicetkrát.

Dá se nákup Toyen ještě nazvat investicí?

Dle mého názoru ano, i v případě vysoké ceny. Je to naše nejvýznamnější umělkyně, která má navíc mezinárodní renomé. Právě vzniká i filmový dokument o životě malířky, v němž naše společnost představí několik jejích obrazů, které se budou nabízet v naší listopadové aukci. V této turbulentní době je výhodné rozšiřovat své sbírky či investovat do kvalitního umění.

O galerii

◾ přední český aukční dům na trhu s uměním; ◾ klade důraz na pravost všech nabízených děl, která pečlivě prověřuje s uznávanými českými i zahraničními odborníky a restaurátory; ◾ jako jediná aukční síň v České republice poskytuje doživotní záruku pravosti prodávaných uměleckých předmětů; ◾ ředitel Vladimír Lekeš je jako jediný český znalec umění zapsán v prestižním Guide international des experts et spécialistes, France; ◾ společnost drží několik světových i domácích aukčních rekordů.

O které další autory je mezi investory největší zájem?

Na českých aukcích rezonují velká jména jako František Kupka, Alfons Mucha, Jindřich Štyrský, Jan Zrzavý, Emil Filla, Josef Šíma, Mikuláš Medek. Nákup děl těchto autorů je bezesporu stabilní investicí. K jejich pořízení však musíte vynaložit značnou sumu peněz. Méně silným investorům bych poradil nákup autorů druhé poloviny 20. století s přesahem do contemporary art jako například Jan Gemrot, Hynek Martinec či Krištof Kintera.

Jakých dalších úspěchů kromě Cirkusu jste letos dosáhli?

Mimořádně se nám dařilo na poslední jarní aukci. Několik obrazů se prodalo s výrazným navýšením a zároveň vytvořily světové aukční rekordy. Jako například velkoformátové plátno Jana Preislera Tři dívky v lese z roku 1906. O obraz usilovala za doby ředitele Jiřího Fajta i Národní galerie v Praze. V aukci se olej prodal se značným navýšením oproti vyvolávací ceně, téměř za 30 milionů korun. Nové autorské aukční maximum padlo také v případě malíře Alfonse Muchy. Jeho olejomalba Pohled do budoucnosti z roku 1938 se prodala téměř za 13,5 milionu korun. V privátním prodeji jsme nedávno prodali kvalitní abstraktní olej Františka Kupky za 130 milionů korun, což z tohoto díla dělá nejdražší obraz všech dob prodaný v Česku.

Připravujete podzimní aukci, která se uskuteční 27. listopadu ve výstavní síni Expo 58 Art. Která zajímavá díla přinese?

Nejvýznamnější položkou aukce bude vrcholný obraz malířky Toyen s názvem Serenáda z let 1924–1925. Meziválečná tvorba patří k autorčině vůbec nejžádanějšímu období, jde tak o jedinečnou aukční příležitost. Další cennou položkou aukce je Toyenin surrealistický obraz z roku 1958 Dýchání spánku, který má navíc velice zajímavou provenienci, pochází přímo ze sbírky první dámy surrealismu Meret Oppenheimové. Mimořádným dílem v aukci bude rovněž raný olej Františka Kupky z roku 1894 Břeh řeky Marny. Pozornost sběratelů jistě přitáhne i nádherný obraz Jana Preislera Milenci v lese z roku 1906, který je součástí významné kolekce obrazů ze sbírky bratrů Duškových. Součástí aukce jsou také díla uznávaných umělců z poválečných let, jakými byli Istler, Kolář, Kolářová, Mirvald či Sýkora. Ze současného umění nabídneme třeba velkoformátové plátno Jiřího Georga Dokoupila.