Podle nedávné studie Index digitální budoucnosti z dílny Microsoftu se Česko v zavádění digitálních technologií pohybuje zhruba v průměru zemí střední a východní Evropy. Českým firmám brání v rychlejším zavádění inovací hlavně nižší úroveň potřebných schopností ve společnosti a nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Přesto i u nás se najdou projekty, které Česko přibližují vyspělé Evropě. Jeden takový aktuálně probíhá v Plzeňském Prazdroji.

Pivovar spolu s Microsoftem a dalšími partnery vyvíjí v rámci projektu Pro chmel aplikaci, která pomůže pěstitelům stabilizovat produkci českého chmele, již v posledních letech narušují výkyvy počasí způsobené změnou klimatu. Díky platformě Microsoft Azure bude Prazdroj s pomocí umělé inteligence vyhodnocovat satelitní snímky a další data přímo z chmelnic. Údaje pak porovná s historickými daty ohledně pěstování chmele v další oblasti a doporučí chmelařům, jak nejlépe hospodařit se závlahovou vodou a dalšími zdroji.

Jak je vidět ve videoreportáži, digitalizaci a automatizaci využívají v Prazdroji jak při samotné výrobě piva, tak i v dalších fázích celého procesu. Několik automatizovaných provozů v pivovaru navíc brzy doplní moderní výškový automatický sklad, jehož budova se stává novou dominantou rozlehlého výrobního areálu v Plzni.

Banner Microsoft 2048x701 1