Krajská města jsou přirozeným historickým, obchodním a kulturním centrem každého regionu. Pokud však mají obstát v tvrdém konkurenčním boji, musí se neustále rozvíjet. Městům, která se nepřizpůsobí novým podmínkám, hrozí, že ztratí svoji metropolitní funkci a stanou se tak pouhým skanzenem své dávné slávy.

Architekti spolu s developery se snaží proti konzervaci velkých historických měst bojovat návrhy a výstavbou moderních objektů, které jsou citlivě zasazeny do stávajícího prostředí. Nejčastěji to jsou developerské projekty, přinášející administrativní zázemí pro podnikatelské aktivity. Udržením stávajících firem a přilákáním nových je možné zabránit odlivu kvalitní a vzdělané pracovní síly z regionu, a podpořit tak jeho prosperitu. Výjimkou však nejsou ani projekty, které se zaměřují na kvalitní a moderní bydlení.

Příkladem města, které ukazuje, že symbióza původní zástavby a moderní architektury je možná, začíná být Olomouc. Památkáři zde dlouhodobě trvali na zachování původního rázu městské zástavby. Tento postoj však nenabízí možnost dalšího urbanistického rozvoje. Metropoli střední Moravy tak např. dlouhá léta chyběly moderní „áčkové“ kanceláře, které by z této lokality učinily atraktivní destinaci pro české i zahraniční podnikatele. Změna přišla koncem roku 2021, kdy rodící se městský bulvár oživila nová administrativní budova Envelopa Office Center. Po necelém roce od zahájení provozu na této adrese sídlí nejen úspěšné a dynamicky se rozvíjející firmy, ale také například i populární bistro michelinského kuchaře Romana Pauluse. Budova, dýchající moderním a svěžím designem, také stihla získat prestižní ocenění v rámci soutěže Best of Realty, tj. Nejlepší z realit.

Draví tygři na dobré adrese

Na střední Moravě aktuálně působí řada dynamických firem a institucí. Jednou z nich je např. technologická společnost Hella, která vyrábí osvětlovací systémy pro automobily. Hella je součástí nadnárodní supiny Forvia – sedmého největšího dodavatele součástek v automobilovém průmyslu na světě. Své sídlo má sice v Mohelnici na Šumpersku, část svých aktivit však přesunula právě na prestižní adresu administrativní budovy Envelopa Office Center v Olomouci, kde využívá nově otevřené servisované pracoviště Freework. Kancelářské prostory tohoto typu reflektují potřeby moderního podnikání této firmy, přičemž jí nabízí i další obchodní příležitosti. „Nové prostory v Olomouci jsou signálem budoucnosti tohoto odvětví a zároveň důvěry v naše zaměstnance. Ti si pochvalují časovou úsporu, kterou tímto krokem získali. Umístění nových prostor v Olomouci má však i další strategický a ekonomický rozměr, naše firma se tak může stát atraktivní i pro potenciální zájemce o spolupráci,“ říká za společnost Hella vedoucí designu a vývoje Vladimír Till.

Podobně je na tom i další nájemce, brněnská softwarová společnost Kontent.ai, která ve Freeworku kromě jiného chystá akademii pro studenty Univerzity Palackého. Tato celosvětově úspěšná česká firma zažívá poslední roky nebývalý růst především v západní Evropě a USA. Stabilní růst a rozvoj firmy potvrdil i nedávný vstup zahraničního investora. Londýnská skupina Expedition Growth Capital poskytla za minoritní podíl v Kontent.ai zhruba miliardu korun, které společnost plánuje využít k další globální expanzi. Kontent.ai se tak přidává do klubu firem, které na bulváru třídy Kosmonautů v Olomouci hledají další možnosti růstu a nové příležitosti.

Na adrese Envelopa Office Center však našli své zázemí i zavedení matadoři, kteří pokračují ve svém dynamickém růstu. Celé jedno patro si pronajala Banka Creditas, která zde umístila back office a hypoteční centrum. V budově působí také mezinárodní advokátní, daňová a poradenská kancelář Arrows, stavebně‑demoliční firma Smětal Silack a samozřejmě i developerská skupina Redstone, která za celým projektem administrativního centra stojí a která již v minulosti v Olomouci vybudovala např. úspěšné obchodní centrum Galerie Šantovka. Aktuálně Redstone pracuje na projektu rezidenčního bydlení Šantovka Living a zahájil revitalizaci brownfliedu o velikosti 17 hektarů, na kterém plánuje postavit novou městskou čtvrť.

Novým přírůstkem do rodiny nájemců Envelopa Office Center je firma Endorphin Republic, nabízející široký sortiment sportovních potřeb, která zde otevírá nejmodernější retailovou prodejnu na střední Moravě. Ta oživí parter městského bulváru, a kromě špičkového sportovního vybavení nabídne i servis kol a lyží.

O nezapomenutelný gastronomický zážitek se zaměstnancům pracujícím v této budově stará Bistro Paulus, které je umístěno v proskleném atriu. Tato moderní kantýna 21. století, která funguje pod taktovkou michelinského kuchaře Romana Pauluse, je založena na kvalitě, jednoduchosti a zážitku. Denní servis začíná již ráno, sladkými a slanými snídaněmi. Následuje oběd s výběrem dvou polévek, několika hotových jídel a specialit z grilu. K dispozici je i nabídka širokého spektra salátů a dezertů. Celý den, až do pozdního odpoledne, je zde možné zakoupit nejen různé snacky, ale i sendviče a dezerty.

Nejmodernější na střední Moravě

Multifunkčnost, kombinující kanceláře s kvalitní gastronomií, retailem i službami, byla hlavním cílem, se kterým byl projekt pod vedením architekta Václava Hlaváčka ze Studia Acht připravován. Stavba zohledňuje nejnovější trendy v oblasti kancelářských budov, přičemž je kladen důraz na flexibilitu a variabilitu prostor. Kromě kanceláří jde tak snadno uspokojit i požadavky na umístění jiných provozů, jako jsou např. laboratoře, ateliéry, studia, ordinace či kontaktní centra.

RSRE | Envelopa Office Center | #9 Průlet budovou

Projekt splňuje přísné parametry k zajištění maximálního komfortu. Budova má šest nadzemních podlaží a disponuje celkově 15 tisíci m2 pronajímatelných ploch. Ve třech podzemních patrech je nájemcům a návštěvníkům k dispozici celkem 170 parkovacích míst. Prostory umožňují efektivní a plnohodnotné využití každého metru čtverečního podlahové plochy, každé patro je možné dělit až na osm samostatných jednotek. Modulární dělení prostoru umožňuje realizaci nejmodernějších trendů ve vytváření pozitivního a motivačního pracovního prostředí včetně relaxačních zón. Kancelářské prostory jsou pro všechny nájemce budovány na míru s důrazem na špičkový design, podtrhující identitu firmy a nejvyšší standard použitých materiálů.

Dominantou budovy je jedno z největších atrií na Moravě, kterému dodává reprezentativní charakter luxusní dlažba z kamene Patagonia a osvětlení od světově proslulého designérského studia Lasvit.

Ke komfortu a prestižnímu vyznění kancelářských prostor přispívají i jedinečné výhledy, které se z nich naskýtají na město Olomouc, zejména na jeho historické jádro. Nezapomnělo se ani na citlivé zakomponování projektu do okolního prostředí. Jeho okolí je osázeno vzrostlými stromy i okrasnou zelení podle posledních trendů zahradní architektury.

Článek vznikl v partnerské spolupráci se společností Redstone Real Estate.

Text nevyjadřuje názor redakce. 

RSRE | Envelopa Office Center | #9 Průlet budovou