Vánoce se blíží a s nimi i spekulace o tom, zda se letos dočkáme tzv. Santa Claus rally u amerických akcií (Santa Claus rally je termín, který odráží nárůst indexů v posledním obchodním týdnu prosince, pozn. red.). Zatímco před více než měsícem vypadaly naděje s ohledem na investiční sentiment poměrně bledě, za poslední zhruba týden došlo na zásadní obrat. Příznivá čísla o americké inflaci zažehla spekulace o dalším vývoji sazeb a následný FOMO efekt se pozitivně podepsal na akciích i dluhopisech.
Americké tempo růstu cen vykázalo v říjnu již čtvrtý pokles v řadě. Stejně je tomu i u indexu cen výrobců. I přesto, že se stále nacházíme vysoko nad inflačním cílem Fedu, trh spekuluje nejen o snížení tempa zvyšování úroků, ale i o konečném vrcholu sazeb v aktuálním úrokovém cyklu. Výsledkem bylo rychlé a významné přecenění tržních sazeb po většině délky americké výnosové křivky. Nejkratší konec se výrazně neposunul, střední a nejdelší ale ano. Nešlo přitom o pohyb v řádu jednotek bazických bodů, nýbrž rovnou desítek.
Pokles tržních sazeb působí pozitivně na akcie. Vedle toho je třeba počítat s blížícím se koncem roku, kdy budou portfolio manažeři a manažeři hedgeových fondů bojovat o poslední zisky. Ti, kteří se svezli na letošním poklesu akcií přes krátké pozice, budou chtít zisky udržet. Ti, kteří jsou ve ztrátě, se budou chtít svézt na aktuální pozitivní vlně, ať už přes vlastní nákupy call opcí nebo využití specializovaných investičních subjektů, které jim s derivátovými obchody pomáhají.
Fed by měl znervóznět
V posledních dnech jsme tak viděli růst akcií, pokles výnosů i kreditních spreadů a oslabující dolar. Tato kombinace znamenala uvolnění podmínek financování, a to v takovém tempu, které jsme viděli v březnu 2020 nebo v roce 2008 po radikálním zásahu amerického Fedu. A právě ten by z pozorovaného vývoje měl být nejvíce nervózní.
Uvolnění podmínek financování působí proinflačně, což je v situaci nejvyšší inflace za posledních 40 let nežádoucí. Fed sice vidí, že inflace klesá, její jádrová složka, ba dokonce ani jádrový index výdajů na osobní spotřebu zatím tak přesvědčivý vývoj neukazují. I proto v našich pravidelných komentářích varujeme, že aktuální optimismus nemusí být nic jiného než další z „medvědích“ rally, kterou jsme viděli například letos v červenci a v srpnu, do doby, než na sympoziu v Jackson Hole zasáhl guvernér Fedu Jerome Powell.
Nejde přitom ani tak o tempo zvyšování amerických sazeb. Fed se v prosinci patrně rozhodne pro jeho snížení z předchozích 75 bodů na 50. Mnohem důležitější bude vrchol sazeb v aktuálním cyklu, u kterého již víme, že s ohledem na zářijovou prognózu bude mnohem vyšší. A pokud bude i vyšší než aktuální výhled trhu dosahující necelých 4,9 procenta, může se stát, že Fed opravdu přiškrtí tolik očekávanou vánoční rally. Zatím totiž pořád platí, že z pohledu centrální banky je zkrocení inflace důležitější než ekonomický růst.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist