Zlato provází lidstvo již od nepaměti a jako platidlo se používalo už ve starověkém Egyptě. S rozvojem těžby tohoto drahého kovu v období středověku začal růst jeho význam jako platidla i u nás. Od té doby je zlato považováno za komoditu prakticky neměnné hodnoty. O významu zlata jako spolehlivé a bezpečné investici hovoří Bronislav Beneš, jednatel společnosti AuPortal.

Proč se vyplatí investovat právě do drahých kovů?

Investice do drahých kovů je výhodná zejména z pohledu zajištění a uchování hodnoty, a navíc s minimálním rizikem. Prakticky je to jediný platební instrument, který si uchovává svoji hodnotu. Za jednu unci zlata si napříč historií například zakoupíte ošacení pro jednu osobu. V antice, ve středověku i nyní. Tedy stále přibližně totéž. Reálná hodnota peněz ale klesá. Naopak jedna unce zlata má stále stejnou kupní sílu a její hodnota vzhledem k omezeným zdrojům zlata dlouhodobě stoupá. V roce 2000 jste si mohli koupit jednu unci ryzího zlata přibližně za 10 tisíc korun. Dnes za stejné množství zaplatíte v průměru 42 tisíc korun, což není důsledkem nárůstu ceny samotného kovu, ale poklesem hodnoty papírových peněz.

Které drahé kovy připadají v úvahu jako bezpečný investiční nástroj?

Z pohledu uchování hodnoty přichází v úvahu jen zlato a stříbro. Zásadní rozdíl u těchto dvou kovů je především v sazbě DPH. Zlato je od DPH osvobozeno, ale stříbro je v celé Evropě zatíženo základní sazbou DPH. V Česku je to tedy 21 procent, které konečný zákazník zaplatí nad reálnou cenu stříbra. Významný rozdíl je také v průmyslovém využití, kdy stříbro díky svým chemickým a fyzikálním vlastnostem nemá náhradu a více než 50 procent jeho produkce se spotřebuje právě v průmyslu. Zbylá část roční produkce končí ve špercích a v investičních produktech. Zlato naopak plní čistě monetární funkci a jeho průmyslové využití je dnes v celkovém objemu zanedbatelné.

Investice do zlata je tedy výhodnější?

Není to jednoznačné. Stříbro má daleko větší potenciál růstu ceny, protože je aktuálně nejvíce podhodnocenou komoditou na světě. Celkové zásoby zlata a stříbra v zemské kůře se pohybují přibližně v poměru 1 : 15, ale rozdíl v jejich ceně je 83 : 1. To znamená, že zlato je 83krát dražší, ale jeho zásoby jsou jen 15krát menší oproti stříbru. Čistě matematicky, stříbro je proti zlatu šestinásobně podhodnoceno. Zlato se ve velké míře recykluje a v oběhu je relativně stále stejné množství. Absolutní zásoby stříbra se však každým rokem ztenčují.

 

Je rozdíl mezi investicí do slitků a investicí do mincí?

Pokud se jedná o investiční mince, pak je lhostejné, zda investujete do slitků nebo do mincí. Kvalita i cena je přibližně stejná. Zásadní rozdíl je v jejich balení a možnostech jejich uchování. Mince jsou zpravidla uchovávány v tubách nebo kapslích, které jsou skladné a nejsou náchylné vůči poškození. Nevýhodou investičních slitků je právě jejich balení. Slitky běžných gramáží jsou zataveny do plastové fólie s jedinečným sériovým číslem, které slouží jako certifikát pravosti. Pokud se tato fólie poškodí, výrazně to hodnotu daného slitku sníží. Někteří obchodníci v takovém případě slitek nevykoupí, a když, tak za výrazně nižší cenu. Neexistuje totiž jednoduchý způsob, jak porušený obal vyměnit nebo opravit.

Jak velký je potenciál zhodnocení u investičních a sběratelských mincí?

V podstatě existují tři skupiny mincí. První z nich jsou již zmíněné investiční mince, které slouží k uchování hodnoty. Jejich cena reflektuje cenu kovu na burze¨, a to včetně nákladů na jejich výrobu a distribuci. Tyto mince se razí v neomezených nákladech, v jednotném designu a nemají žádnou další přidanou hodnotu. Pak jsou zde mince sběratelské, u kterých hraje velkou roli emitované množství, samotný design mince, kvalita zpracování a také nějaká přidaná hodnota pro sběratele – například historická, kulturní, žánrová, nebo emoční. Tyto mince jsou v době emise výrazně dražší než investiční mince a jejich zhodnocení ovlivňuje především popularita dané série mezi sběrateli, emitované množství či počet mincí v sérii. Poslední a pravděpodobně nejzajímavější skupinou,  jsou takzvané semi-sběratelské mince, které jsou kombinací těch předchozích dvou. A právě zde je potenciál zhodnocení největší. Jedná se například o lunární série z dílny australské mincovny v Perthu, zobrazující motivy zvířat čínského kalendáře. Charakteristické pro tyto mince je, že disponují vlastnostmi sběratelských mincí jako omezená ražba, různá kvalita zpracování a propracovaný design. Tyto mince tvoří ucelené série a jejich cena je v době emise téměř totožná s cenou investičních mincí, ale potenciál zhodnocení je zde v desítkách procent.  

Kde nakupovat drahé kovy a na co je nutné dát při jejich nákupu pozor?

Mnoho zákazníků bere jako rozhodující parametr cenu, což není to nejlepší hodnotící kritérium. Pokud chcete mít jistotu, že se nespálíte, berte do úvahy zákaznické recenze a také to, jak dlouho daný obchodník na trhu působí. Důležité je také to, jestli má i kamenné prodejny a zda nabízí i zpětný výkup, respektive za jakých podmínek.

Článek vznikl ve spolupráci se společností AuPortal. Text nevyjadřuje názor redakce. 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist