Traktory vybavené monitory, čidly, kabely a GPS signálem se rychle stávají standardem v zemědělské praxi. Přispěl k tomu nedostatek lidí v oboru i rozmach precizního zemědělství, při kterém se osiva, hnojiva i přípravky na ochranu rostlin aplikují cíleně k příslušné rostlině na základě aplikačních map. To je možné díky digitálním technologiím, které využívají satelitní navigaci k monitorování polí a ze získaných dat vytvářejí přesné aplikační mapy. Zároveň dokážou efektivně plánovat a řídit práci zemědělských strojů.

„Dnes je obecný trend konstruovat stroje tak, aby potřebné zásahy obsluhy byly co nejmenší,“ říká produktový specialista společnosti Kverneland Štěpán Ondrus na letošní zemědělské výstavě na Hadačce, kde firma představuje trendy v precizní zemědělské technice. Díky digitalizaci většiny procesů jsou veškeré úkony naprogramované a k ovládání pluhu nebo secího stroje operátorovi stačí jen pár kliknutí na monitor v kabině traktoru. Systém už přitom zná přesný tvar a vlastnosti pole, reaguje na nerovnosti terénu, přizpůsobí se potřebám dané plodiny nebo dalším požadavkům.

K propojení traktoru s většinou strojů – od lisu na balíky přes rozmetadla hnojiv až po chytré podmítače a pluhy – zemědělci využívají elektronický systém s komunikačním protokolem Isobus. „Ve všech větších traktorech máte dnes isobusový monitor, ten si daný stroj načte a traktorista pak může celou soupravu pohodlně ovládat na pár kliknutí,“ dodává Ondrus. Trendem je také minimalizace přejezdů zemědělské techniky. Stroje se proto sestavují tak, aby v rámci jednoho přejezdu dokázaly provést co nejvíce potřebných úkonů.

Příklady některých z nich si prohlédněte ve fotogalerii.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Kverneland.