Budou tomu tři roky, co Spojené království a s ním i Severní Irsko vystoupily z Evropské unie. I přesto tam ale dnes putují peníze z evropských kohezních fondů. Nově by měly směřovat na projekty spojené se zachováním stability a bezpečnosti na pomezí Severního Irska a Irska. Právě druhá jmenovaná země je totiž nadále členem Evropské unie a se svým severním sousedem je úzce spojena.

Severní Irsko je nechvalně známé kvůli své dlouhé historii občanských konfliktů mezi unionisty, tedy těmi, kteří chtějí setrvat v unii s Velkou Británií, a republikány, kteří se naopak chtějí spojit s Irskou republikou.

Nový evropský dotační program s názvem Peace Plus (Mír plus) by měl pomoci projektům, které mohou pomoci zajistit v regionu potřebnou stabilitu.

Největší program spolupráce

Podle slov Elisy Ferreirové, portugalské komisařky pro kohezi a reformy, jde o dosud největší program přeshraniční spolupráce na irském ostrově. „Vyzýváme partnery v Irsku a Severním Irsku, aby pokračovali ve své práci na dosažení našich společných ambicí v oblasti míru a prosperity,“ okomentovala spuštění programu Ferreirová.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Zástupci Evropské unie program představili v Belfastu v půlce září společně se svými britskými a irskými protějšky. Podle irské vlády se jedná o „nový a unikátní“ projekt přeshraniční spolupráce. Fondy budou moci žadatelé čerpat až do konce současného dotačního období, které vyprší v roce 2027.

„Když Irsko, Severní Irsko, Spojené království a EU spolupracují, přináší to Severnímu Irsku a příhraničnímu regionu významné výhody,“ prohlásil během představení programu irský premiér Leo Varadkar.

Z evropských kohezních fondů na projekty poputuje 235 milionů eur. Dalších 730 milionů liber pak dodá britská vláda. Celkem se tedy rozdá skoro 1,1 miliardy eur, a to nejen v Severním Irsku, ale také v příhraničních regionech v Irské republice.

Právě přeshraniční aspekt celé spolupráce je důležitý. Fondy totiž navazují na dva předchozí dotační programy – projekt Peace a program Interreg, který dotuje projekty přeshraniční spolupráce. Je to také první, ryze postbrexitový dotační program, který unie v regionu spouští.

Do přípravy projektu se zapojily všechny strany

Na podobě současného dotačního programu začali zástupci Evropské unie, Spojeného království a Irska pracovat již v roce 2019. Kromě rozsáhlého výzkumu byla do přípravy zapojena i veřejnost. Mimo průzkumy veřejného mínění se také pořádaly akce pro veřejnost, kde mohly zainteresované strany sdílet své názory a zkušenosti s předchozími programy.

Nyní by se občané Severního Irska a přilehlých regionů v Irsku mohli znovu dočkat podobných projektů, jakým je například opravená kasárna Girdwood v severním Belfastu. Pravděpodobně nejznámějším „mírovým“ projektem je pak Most míru přes řeku Foyle ve městě Londonderry. Právě Londonderry, zkráceně Derry, bylo v roce 1972 dějištěm Krvavé neděle – masakru, při kterém britští vojáci stříleli do civilistů účastnících se protestního pochodu Severoirské asociace pro občanská práva.

„Od roku 1995 se Evropská unie zavázala konstruktivně přispívat k mírovému procesu. Nový ambiciózní program Peace Plus (…) je postaven na stejných zásadách partnerství, díky nimž byly předchozí programy Peace účinnými nástroji spolupráce a budování míru,“ připomněla Ferreirová roli unie při mírovém procesu na irském ostrově.

Program na pozadí politické krize

Program navíc přichází v době, kdy Severním Irskem otřásá dlouhotrvající politická krize. Už rok a půl je totiž země bez vlády. Na ní se totiž musí, podle tamějších zákonů, podílet zástupci unionistů i republikánů. Právě unionisté ale nyní, kvůli nesouhlasu s postbrexitovým vypořádáním, sestavení vlády blokují.

„Přestože program spouštíme na pozadí politické krize v Severním Irsku, je dnešní den (den představení projektu – pozn. red.) vítanou připomínkou toho, co je možné a jak můžeme dosáhnout skutečného pokroku,“ připomněl krizi i sám irský premiér.

„Tady v Severním Irsku jsme viděli, jak se mír tam, kde není samozřejmostí, stává ohromnou touhou, až primární nutností,“ okomentoval spuštění Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise. Právě Šefčovič byl jedním z hlavních vyjednavačů Windsorského rámce, který upravuje část brexitové dohody týkající se Severního Irska.

Kromě Windsorského rámce je dalším mezinárodním dokumentem, který spravuje vztahy v regionu, také Velkopáteční mírová dohoda. Tu znesvářené strany uzavřely v roce 1998 a letos tak smlouva oslavila 25leté výročí.

„Na program poskytujeme téměř 75 procent rozpočtu (…). Spolu s příspěvky Evropské komise a Irska ve výši více než 250 milionů liber se tak celková částka vyšplhá na téměř 1 miliardu liber, což představuje obrovskou investici z celé mezinárodní scény do míru a prosperity v době, kdy si připomínáme výročí dohody a těšíme se na dalších 25 let,“ připomněl výročí britský ministr pro Severní Irsko Chris Heaton-Harris.

Evropská kohezní politika přispívá na přeshraniční projekty po celé EU, a to nejen tam, kde hrozí nestabilita či dokonce konflikty. Například Česko využívá přeshraniční programy na bourání jazykových bariér, budování infrastruktury, výměnu zkušeností v akademické i komerční sféře nebo na kulturní akce. Do konce programovacího období v roce 2027 na to spolu s partnery ze sousedních zemí může využít více než 500 milionů eur.

Proměny Česka

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist