Budou tomu tři roky, co Spojené království a s ním i Severní Irsko vystoupily z Evropské unie. I přesto tam ale dnes putují peníze z evropských kohezních fondů. Nově by měly směřovat na projekty spojené se zachováním stability a bezpečnosti na pomezí Severního Irska a Irska. Právě druhá jmenovaná země je totiž nadále členem Evropské unie a se svým severním sousedem je úzce spojena.

Severní Irsko je nechvalně známé kvůli své dlouhé historii občanských konfliktů mezi unionisty, tedy těmi, kteří chtějí setrvat v unii s Velkou Británií, a republikány, kteří se naopak chtějí spojit s Irskou republikou.

Nový evropský dotační program s názvem Peace Plus (Mír plus) by měl pomoci projektům, které mohou pomoci zajistit v regionu potřebnou stabilitu.

Největší program spolupráce

Podle slov Elisy Ferreirové, portugalské komisařky pro kohezi a reformy, jde o dosud největší program přeshraniční spolupráce na irském ostrově. „Vyzýváme partnery v Irsku a Severním Irsku, aby pokračovali ve své práci na dosažení našich společných ambicí v oblasti míru a prosperity,“ okomentovala spuštění programu Ferreirová.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Zástupci Evropské unie program představili v Belfastu v půlce září společně se svými britskými a irskými protějšky. Podle irské vlády se jedná o „nový a unikátní“ projekt přeshraniční spolupráce. Fondy budou moci žadatelé čerpat až do konce současného dotačního období, které vyprší v roce 2027.

„Když Irsko, Severní Irsko, Spojené království a EU spolupracují, přináší to Severnímu Irsku a příhraničnímu regionu významné výhody,“ prohlásil během představení programu irský premiér Leo Varadkar.

Z evropských kohezních fondů na projekty poputuje 235 milionů eur. Dalších 730 milionů liber pak dodá britská vláda. Celkem se tedy rozdá skoro 1,1 miliardy eur, a to nejen v Severním Irsku, ale také v příhraničních regionech v Irské republice.

Právě přeshraniční aspekt celé spolupráce je důležitý. Fondy totiž navazují na dva předchozí dotační programy – projekt Peace a program Interreg, který dotuje projekty přeshraniční spolupráce. Je to také první, ryze postbrexitový dotační program, který unie v regionu spouští.

Do přípravy projektu se zapojily všechny strany

Na podobě současného dotačního programu začali zástupci Evropské unie, Spojeného království a Irska pracovat již v roce 2019. Kromě rozsáhlého výzkumu byla do přípravy zapojena i veřejnost. Mimo průzkumy veřejného mínění se také pořádaly akce pro veřejnost, kde mohly zainteresované strany sdílet své názory a zkušenosti s předchozími programy.

Nyní by se občané Severního Irska a přilehlých regionů v Irsku mohli znovu dočkat podobných projektů, jakým je například opravená kasárna Girdwood v severním Belfastu. Pravděpodobně nejznámějším „mírovým“ projektem je pak Most míru přes řeku Foyle ve městě Londonderry. Právě Londonderry, zkráceně Derry, bylo v roce 1972 dějištěm Krvavé neděle – masakru, při kterém britští vojáci stříleli do civilistů účastnících se protestního pochodu Severoirské asociace pro občanská práva.

„Od roku 1995 se Evropská unie zavázala konstruktivně přispívat k mírovému procesu. Nový ambiciózní program Peace Plus (…) je postaven na stejných zásadách partnerství, díky nimž byly předchozí programy Peace účinnými nástroji spolupráce a budování míru,“ připomněla Ferreirová roli unie při mírovém procesu na irském ostrově.

Program na pozadí politické krize

Program navíc přichází v době, kdy Severním Irskem otřásá dlouhotrvající politická krize. Už rok a půl je totiž země bez vlády. Na ní se totiž musí, podle tamějších zákonů, podílet zástupci unionistů i republikánů. Právě unionisté ale nyní, kvůli nesouhlasu s postbrexitovým vypořádáním, sestavení vlády blokují.

„Přestože program spouštíme na pozadí politické krize v Severním Irsku, je dnešní den (den představení projektu – pozn. red.) vítanou připomínkou toho, co je možné a jak můžeme dosáhnout skutečného pokroku,“ připomněl krizi i sám irský premiér.

„Tady v Severním Irsku jsme viděli, jak se mír tam, kde není samozřejmostí, stává ohromnou touhou, až primární nutností,“ okomentoval spuštění Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise. Právě Šefčovič byl jedním z hlavních vyjednavačů Windsorského rámce, který upravuje část brexitové dohody týkající se Severního Irska.

Kromě Windsorského rámce je dalším mezinárodním dokumentem, který spravuje vztahy v regionu, také Velkopáteční mírová dohoda. Tu znesvářené strany uzavřely v roce 1998 a letos tak smlouva oslavila 25leté výročí.

„Na program poskytujeme téměř 75 procent rozpočtu (…). Spolu s příspěvky Evropské komise a Irska ve výši více než 250 milionů liber se tak celková částka vyšplhá na téměř 1 miliardu liber, což představuje obrovskou investici z celé mezinárodní scény do míru a prosperity v době, kdy si připomínáme výročí dohody a těšíme se na dalších 25 let,“ připomněl výročí britský ministr pro Severní Irsko Chris Heaton-Harris.

Evropská kohezní politika přispívá na přeshraniční projekty po celé EU, a to nejen tam, kde hrozí nestabilita či dokonce konflikty. Například Česko využívá přeshraniční programy na bourání jazykových bariér, budování infrastruktury, výměnu zkušeností v akademické i komerční sféře nebo na kulturní akce. Do konce programovacího období v roce 2027 na to spolu s partnery ze sousedních zemí může využít více než 500 milionů eur.

Proměny Česka