Dříve se ekonomové učili, že motorem lidstva je správně zapřažená sobeckost. Teď se ale spíše ukazuje, že motorem pokroku a tím, co člověka odděluje od živočišné říše, je naopak jeho laskavost.

„Tedy, že nám není osud našich blízkých lhostejný, byť z něho nemáme žádný prospěch. Je to věta Adama Smithe, zakladatele ekonomie. Spojení etiky a ekonomie má podle mě ještě hlubší smysl, než tušil i Adam Smith," říká Tomáš Sedláček, ekonom, filozof a renesanční člověk. Vystoupil jako jeden z řečníků na konferenci Good Company Circle na konci listopadu v Praze.

Smyslem konference bylo propojit firmy, neziskový i politický sektor, stejně jako pomoci zvládnout blížící se povinnost firemního ESG reportingu. Na otázku, jestli je správné, aby ESG reporting byl pro firmy povinný, Sedláček odpovídá postřehem: „Když se podíváte, jakou výnosnost mají fondy, které investují s ohledem na ESG, tedy do firem, jež jsou v této oblasti vynikající a dbají na etiku, tak jejich dlouhodobý výkon je sedm i třináct procent. Hovořím o pětiletém průměru ziskovosti etických fondů," zmínil Sedláček.

„A jestli by to mělo být povinné? Když v České republice vznikaly kapitálové trhy, povinný reporting si určil sám trh, protože si uvědomil, že potřebuje mít nějaká pravidla a chránit sám sebe," zamýšlí se Sedláček v podcastu, který vznikl přímo na konferenci Good Company Circle na pražském Výstavišti. Pořadatelem prvního ročníku této konference je společnost JTI a mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny.