Dříve se ekonomové učili, že motorem lidstva je správně zapřažená sobeckost. Teď se ale spíše ukazuje, že motorem pokroku a tím, co člověka odděluje od živočišné říše, je naopak jeho laskavost.
„Tedy, že nám není osud našich blízkých lhostejný, byť z něho nemáme žádný prospěch. Je to věta Adama Smithe, zakladatele ekonomie. Spojení etiky a ekonomie má podle mě ještě hlubší smysl, než tušil i Adam Smith," říká Tomáš Sedláček, ekonom, filozof a renesanční člověk. Vystoupil jako jeden z řečníků na konferenci Good Company Circle na konci listopadu v Praze.
Tabáková společnost JTI podporuje seniory i samoživitelky
Smyslem konference bylo propojit firmy, neziskový i politický sektor, stejně jako pomoci zvládnout blížící se povinnost firemního ESG reportingu. Na otázku, jestli je správné, aby ESG reporting byl pro firmy povinný, Sedláček odpovídá postřehem: „Když se podíváte, jakou výnosnost mají fondy, které investují s ohledem na ESG, tedy do firem, jež jsou v této oblasti vynikající a dbají na etiku, tak jejich dlouhodobý výkon je sedm i třináct procent. Hovořím o pětiletém průměru ziskovosti etických fondů," zmínil Sedláček.
„A jestli by to mělo být povinné? Když v České republice vznikaly kapitálové trhy, povinný reporting si určil sám trh, protože si uvědomil, že potřebuje mít nějaká pravidla a chránit sám sebe," zamýšlí se Sedláček v podcastu, který vznikl přímo na konferenci Good Company Circle na pražském Výstavišti. Pořadatelem prvního ročníku této konference je společnost JTI a mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist