Před stavebním průmyslem stojí množství výzev, zejména v podobě stále většího tlaku na udržitelnost a snižování nákladů na výstavbu a ekologickou zátěž. Právě v takové chvíli přichází opět na přetřes prefabrikace. V Česku především kvůli socialistickým panelovým domům zavrhovaný a podceňovaný způsob výstavby se už v západní Evropě stal normou a pomalu se tak oklikou vrací i k nám. Dovede ušetřit čas, peníze i energie.

Prefabrikace je efektivní a moderní způsob výstavby, který má v dnešním stavebnictví své nezastupitelné místo. Jedná se o výrobu jednotlivých komponentů budov v kontrolovaném prostředí mimo staveniště, které se následně přepraví na místo určení, kde je odborníci sestaví. Tato metoda se vyznačuje předem vytvořenými panelovými systémy, sloupy a dalšími konstrukčními prvky. Do celého procesu stavby tak přináší efektivitu, udržitelnost a inovace. Určitě je nutné brát v úvahu velký materiálový a technologický posun, který je mezi socialistickými paneláky a dneškem.

„Vedle digitalizace stavebnictví se jedná o zásadní výzvu dneška. V zahraničí už je to běžné, firmy jsou trhem k prefabrikaci prakticky nuceny. Ale u nás to tak zatím není. Z důvodů zefektivnění výstavby a rychlejšího prodeje hotové nemovitosti to ale určitě bude brzo trendem i u nás,“ myslí si Václav Stehno, generální ředitel technologicko-stavebního koncernu THIERRA. „Tento způsob výstavby má však i svá negativa. Mohou to být například vyšší náklady, proto je potřeba se pečlivě věnovat přípravě a kalkulaci výstavby. Současně to přináší i větší nároky na samotnou výrobu prefabrikátů a následnou logistiku,“ dodává Václav Stehno.

S prefabrikací a modulovou výstavbou má THIERRA zkušenosti díky dceřiné společnosti ALGLAS, která se specializuje na realizace lehkých obvodových plášťů. Při stavbě kancelářské budovy Lakeside Park 02 v Bratislavě využil ALGLAS právě blokové (modulové) fasády, což je moderní konstrukce pro systém rychlé montáže hotových fasádních celků (modulů, segmentů). Dělníci pro budovu vyrobili a namontovali téměř 7 tisíc metrů čtverečních fasády. Fasádní bloky se kompletně vyráběly v továrně a teprve na stavbě je dělníci osazovali a kotvili do nosné konstrukce budovy. Hotové bloky přebrala logistika, řadila je do zakladačů (přepravních klecí) v předem naplánovaném pořadí a odesílala pro každou montážní etapu přímo pod stavební jeřáb. Montáž pak mohla probíhat bez fasádního lešení.

Zkrácená výstavba

Právě značné urychlení procesu výstavby je jednou z hlavních výhod prefabrikace. Komponenty budovy jsou vyrobeny ve výrobním zařízení paralelně s přípravou staveniště, což vede k výraznému zkrácení celkového času stavby. Další výhodou je zvýšení kvality. Výroba v kontrolovaném prostředí snižuje riziko chyb a nedostatků, které jsou běžné v tradičním prostředí stavby. Ubývá i většího rizika pracovních úrazů na staveništích, protože dělníci jsou vystaveni menšímu potenciálnímu nebezpečí. Současně se jedná i o adekvátní reakci na neutěšenou situaci na trhu práce, kdy se trvale nedostává kvalifikovaných pracovníků.

Z hlediska společenských dopadů je pak zásadní výhodou prefabrikace větší udržitelnost. Vzniká menší množství odpadu, dochází k efektivnějšímu využití materiálů a snížení emisí na staveništi. Nemalé množství oxidu uhličitého se ušetří už samotným omezením zbytečných cest při přepravě materiálu.

Prefabrikace se bude stávat čím dál dostupnější, a to díky rozvoji moderních technologií, jako je 3D tisk nebo automatizace výroby. To umožňuje firmám vyrábět zcela identické a velmi přesné stavební prvky, třeba s využitím digitálního modelování, jako je BIM (Building Information Modeling). Příkladem jsou lehké fasádní výplně ENVEO od společnosti Saint-Gobain. „Panely vykazují vysokou přesnost a estetiku povrchů. Rychlost výstavby je oproti tradiční zděné výplni rychlejší, nejsou nutné technologické přestávky na zrání malty a omítek. To vše bez nutnosti velkého počtu zaškolených pracovníků a s mnohem méně komponenty na stavbě,“ vyjmenovává jednotlivé klady Zdeněk Černošek, Prefab construction manager Saint-Gobain.

Prefabrikace zkrátka nebude jen dočasným trendem, ale stane se základním kamenem moderního stavebnictví. S jejími výhodami, jakými jsou rychlost, kvalita a udržitelnost, nabízí elegantní řešení pro mnohé problémy, kterým dnešní stavebnictví čelí. Tvoří novou éru, kde je každý detail promyšlený a tradice korunována moderními technologiemi.

Článek vznikl ve spolupráci se společností THIERRA.

Text nevyjadřuje názor redakce.