Před stavebním průmyslem stojí množství výzev, zejména v podobě stále většího tlaku na udržitelnost a snižování nákladů na výstavbu a ekologickou zátěž. Právě v takové chvíli přichází opět na přetřes prefabrikace. V Česku především kvůli socialistickým panelovým domům zavrhovaný a podceňovaný způsob výstavby se už v západní Evropě stal normou a pomalu se tak oklikou vrací i k nám. Dovede ušetřit čas, peníze i energie.
Prefabrikace je efektivní a moderní způsob výstavby, který má v dnešním stavebnictví své nezastupitelné místo. Jedná se o výrobu jednotlivých komponentů budov v kontrolovaném prostředí mimo staveniště, které se následně přepraví na místo určení, kde je odborníci sestaví. Tato metoda se vyznačuje předem vytvořenými panelovými systémy, sloupy a dalšími konstrukčními prvky. Do celého procesu stavby tak přináší efektivitu, udržitelnost a inovace. Určitě je nutné brát v úvahu velký materiálový a technologický posun, který je mezi socialistickými paneláky a dneškem.
„Vedle digitalizace stavebnictví se jedná o zásadní výzvu dneška. V zahraničí už je to běžné, firmy jsou trhem k prefabrikaci prakticky nuceny. Ale u nás to tak zatím není. Z důvodů zefektivnění výstavby a rychlejšího prodeje hotové nemovitosti to ale určitě bude brzo trendem i u nás,“ myslí si Václav Stehno, generální ředitel technologicko-stavebního koncernu THIERRA. „Tento způsob výstavby má však i svá negativa. Mohou to být například vyšší náklady, proto je potřeba se pečlivě věnovat přípravě a kalkulaci výstavby. Současně to přináší i větší nároky na samotnou výrobu prefabrikátů a následnou logistiku,“ dodává Václav Stehno.
S prefabrikací a modulovou výstavbou má THIERRA zkušenosti díky dceřiné společnosti ALGLAS, která se specializuje na realizace lehkých obvodových plášťů. Při stavbě kancelářské budovy Lakeside Park 02 v Bratislavě využil ALGLAS právě blokové (modulové) fasády, což je moderní konstrukce pro systém rychlé montáže hotových fasádních celků (modulů, segmentů). Dělníci pro budovu vyrobili a namontovali téměř 7 tisíc metrů čtverečních fasády. Fasádní bloky se kompletně vyráběly v továrně a teprve na stavbě je dělníci osazovali a kotvili do nosné konstrukce budovy. Hotové bloky přebrala logistika, řadila je do zakladačů (přepravních klecí) v předem naplánovaném pořadí a odesílala pro každou montážní etapu přímo pod stavební jeřáb. Montáž pak mohla probíhat bez fasádního lešení.
Zkrácená výstavba
Právě značné urychlení procesu výstavby je jednou z hlavních výhod prefabrikace. Komponenty budovy jsou vyrobeny ve výrobním zařízení paralelně s přípravou staveniště, což vede k výraznému zkrácení celkového času stavby. Další výhodou je zvýšení kvality. Výroba v kontrolovaném prostředí snižuje riziko chyb a nedostatků, které jsou běžné v tradičním prostředí stavby. Ubývá i většího rizika pracovních úrazů na staveništích, protože dělníci jsou vystaveni menšímu potenciálnímu nebezpečí. Současně se jedná i o adekvátní reakci na neutěšenou situaci na trhu práce, kdy se trvale nedostává kvalifikovaných pracovníků.
Z hlediska společenských dopadů je pak zásadní výhodou prefabrikace větší udržitelnost. Vzniká menší množství odpadu, dochází k efektivnějšímu využití materiálů a snížení emisí na staveništi. Nemalé množství oxidu uhličitého se ušetří už samotným omezením zbytečných cest při přepravě materiálu.
Prefabrikace se bude stávat čím dál dostupnější, a to díky rozvoji moderních technologií, jako je 3D tisk nebo automatizace výroby. To umožňuje firmám vyrábět zcela identické a velmi přesné stavební prvky, třeba s využitím digitálního modelování, jako je BIM (Building Information Modeling). Příkladem jsou lehké fasádní výplně ENVEO od společnosti Saint-Gobain. „Panely vykazují vysokou přesnost a estetiku povrchů. Rychlost výstavby je oproti tradiční zděné výplni rychlejší, nejsou nutné technologické přestávky na zrání malty a omítek. To vše bez nutnosti velkého počtu zaškolených pracovníků a s mnohem méně komponenty na stavbě,“ vyjmenovává jednotlivé klady Zdeněk Černošek, Prefab construction manager Saint-Gobain.
Prefabrikace zkrátka nebude jen dočasným trendem, ale stane se základním kamenem moderního stavebnictví. S jejími výhodami, jakými jsou rychlost, kvalita a udržitelnost, nabízí elegantní řešení pro mnohé problémy, kterým dnešní stavebnictví čelí. Tvoří novou éru, kde je každý detail promyšlený a tradice korunována moderními technologiemi.
Článek vznikl ve spolupráci se společností THIERRA.
Text nevyjadřuje názor redakce.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist