Nejdřív postavil obchodně-společenské centrum, poté v roce 2016 založil developerskou a investiční skupinu Redstone a rozjel desítky projektů, například výstavbu rezidenčních bytů a logistických hal. Olomoucký podnikatel Richard Morávek spolu se svými partnery stojí za realizací Galerie Šantovka, největšího nákupního a zábavního komplexu v Olomouci, nebo za rezidenčním projektem Šantovka Tower, chystá vybudování obchodního centra v Pardubicích a v přípravě je i nová čtvrť v Olomouci na 17 hektarech. Mezi jeho projekty spadá i rozvoj francouzského vinařství Château Escot.
Proč mají vaše aktivity tak široký záběr?
Má to několik důvodů. Snažíme se pružně a rychle reagovat na výzvy trhu. Když se objeví příležitost, chceme ji využít. Kdybychom postupovali krok za krokem a nový projekt zahájili teprve po dokončení toho předchozího, příležitost by mezitím pravděpodobně zmizela. Redstone se tímto způsobem zároveň snaží diverzifikovat své portfolio, je to pro kondici firmy zdravější. Příležitostí na trhu vidíme přitom řadu, a proto jako skupina dynamicky rosteme.
Jak volíte a vybíráte projekty, kterým se chcete jako firma věnovat?
Je to kombinace intuice, analýzy situace na trhu a sledování nejnovějších trendů. Například rezidenční projekt Šantovka living reaguje na omezenou nabídku exkluzivního bydlení v Olomouci, polyfunkční centrum Galerie Pernerka chce v Pardubicích posílit nedostatečně saturovaný segment retailu a podobně. Každý projekt vyrůstá z kombinace potřeby na trhu, vize a ambice. Vyhledáváme skvělé pozemky a lokality a těm chceme dát využití, které přinese do měst novou kvalitu. Uvedu příklad: Olomouc je město v průsečíku všech významných sítí, je to strategická lokalita s perfektní dojezdovou vzdáleností do sousedních států. Vnímáme tento potenciál, a proto stavíme moderní haly. Do budoucna chceme divizi industriálních nemovitostí ve skupině posílit. Proto najímáme ty nejlepší lidi, bez nich to nejde. Do pozice šéfa industriálního developmentu k nám nedávno přešel špičkový specialista v tomto odvětví David Chládek. Nedržíme se při zemi, naším cílem je nejvyšší kvalita.
Jak vnímáte současnou situaci na stavebním trhu?
Je silně přeregulovaný. Stavební zákon je brzda, která výrazně škrtí tempo rozvoje. Získat územní rozhodnutí či stavební povolení je u nás během na dlouhou trať. Nevzniká proto tolik projektů, kolik by mělo. Například situace s bydlením je v řadě měst tristní, což omezuje nabídku a zvyšuje logicky ceny bytů. Někteří aktivisté vtiskli developmentu falešný přívlastek nemilosrdného byznysu, který chce vydělat bez ohledu na okolí. To je hloupost. Něco postavit dá enormní množství práce. Investujete své peníze a chcete, aby to fungovalo. Stavíte pro místní komunitu. A zároveň vám jde o to, aby místo bylo pro budoucí uživatele přívětivé a přátelské. Mrzí mě, že mnoho lidí včetně některých politiků a úředníků nevnímá development jako příležitost, ale jako problém.
Jaký úkol mají podle vás dnes developeři ve městech?
Města mají omezené rozpočty. Zejména developeři je tedy mohou rozvíjet, aby neustrnula a nevyhasl v nich život. Vytváříme nová pracovní místa, například projektem Envelopa Office Center jsme nabídli zázemí firmám, které by jinak v Olomouci nenašly adekvátní prostory. Rozvoj bytové výstavby přináší jak dostupnost bydlení, tak i investiční příležitost pro lidi s volnými prostředky. Development zásadně ovlivňuje konkurenceschopnost městských aglomerací i životní úroveň jejích obyvatel.
Který současný projekt vás nyní nejvíce baví a proč?
Na podzim jsme představili projekt Šantovka distrikt, kterým plníme slib dokončení revitalizace brownfiledu po továrně Milo. Stávající obchodně společenská galerie se rozroste na polyfunkční čtvrť, reagující na poslední trendy životního stylu. Bude to místo pro bydlení, práci, zábavu, volný čas. Místo pro kulturu, konference, celoroční kalendář atraktivních eventů. A také významná turistická destinace se špičkovým hotelem a gastronomií. Chystáme se vytvořit živé nábřeží, kterým integrujeme do lokality řeku jako zdroj jejího dobrého klimatu. Projektem Šantovky žiju mnoho let a baví mě vidět, jak naše plány rostou a proměňují se ve skutečnost. Moc se těším, až budu procházet novou čtvrtí a sledovat, jak na ni reagují lidé.
Koupil jste zámek a vinařství Château Escot, chystáte se ho rekonstruovat a dále rozšiřovat. Jak jste se k tomu dostal?
Jsem milovník vína. Je to můj koníček, relax, životní filozofie. Když se naskytla možnost akvizice Château Escot v Bordeaux, jednoho z nejlepších vinných regionů světa, neváhal jsem. I zde s týmem pracujeme na tom, aby to byl skvělý projekt. Začali jsme modernizovat výrobu, vysázeli nové vinohrady, rekonstruujeme zámek. Jsem rád, když věci, kterým se věnuji, rostou a vzkvétají. Naším cílem je zvelebená vinařská usedlost s prvotřídním vínem.
Stále máte plán postavit i Šantovka Tower? Jiní by už asi ustoupili tlaku a projekt zastavili nebo upravili, co vy?
Když něco začnu, neúnavně na tom pracuji. Rozhodnutí soudu opakovaně potvrdila, že nepoškozujeme veřejný zájem. Nyní čekáme na rozhodnutí o posledním opravném prostředku. Věřím, že to dobře dopadne, projekt je skvělý. Vždycky existují lidé, kteří by město nejraději zakonzervovali, jsou menšinou, ale hlasitou. Člověk nesmí propadnout letargii, vzdát se. Údělem developera je dotahovat věci do konce.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Redstone.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist