Zvenku vypadá obchod společnosti Carpeteria v pražské Nádražní ulici vcelku nenápadně a náhodný kolemjdoucí jej možná ani nezaregistruje. Pokud však vstoupíte dovnitř, ocitnete se rázem v ráji koberců. A nejedná se o ledajaké koberce. Carpeteria se specializuje na ručně vyráběné orientální koberce, které tu naleznete v různých velikostech, vzorech i barvách. „Jsme největším obchodníkem s perskými koberci v České republice,“ říká Roman Samkharadze, který se na obchod s orientálními koberci specializuje.

Když se rozhlížím po prodejně, tak zde vidím snad stovky koberců, naskládané na hromadách. Kolik jich tu doopravdy je?

Přímo na prodejně máme několik tisíc koberců, ale celkově jich v našich skladech máme desetitisíce. Vzhledem k tomu jsme schopni velmi rychle uspokojit i velmi konkrétní představy našich zákazníků. Tak velký výběr perských koberců na jednom místě v Česku jinde nenajdete. Specializujeme se na ručně vázané koberce, a to jak v klasickém, tak i v moderním provedení. Nabízíme široké spektrum velikostí – od koberečků o rozměrech 30 x 30 cm až po opravdu veliké koberce, které mají rozměry 8 x 5 metrů.

Odkud koberce dovážíte?

Těch míst je mnoho – z Afghánistánu, Pákistánu, Íránu, Indie, Turecka, Číny a Maroka, ale také z některých oblastí Ruska, například z Dagestánu. Z oblasti Kavkazu jsou to třeba koberce z Ázerbájdžánu, Gruzie a Arménie.

Čím vším se jednotlivé koberce liší?

Vzorem, materiálem, kvalitou zpracování, ale také třeba barevností. V této souvislosti je potřeba říci, že v současnosti jsou využívána jak přírodní, tak i umělá barviva. Důležité samozřejmě je, kde byly koberce vyrobeny. Když mluvíme o perských kobercích, tak se často jedná o koberce z oblastí centrálního a západního Íránu, jako je například Kášán, Hamadán, nebo Isfahán. Tyto koberce jsou charakteristické svým květinovým vzorem a také užitím specifických barev, jako je tmavě červená a tmavě modrá s trochou béžové, zelenkavé a tyrkysové. O těchto kobercích je známo, že jsou velmi odolné vůči zátěži, a proto je lze bez problémů použít i v rámci prostor, kde je větší koncentrace návštěvníků a kde se nezouvají boty. Na druhou stranu, většina těchto koberců má centrální vzor a byla by škoda, aby jeho plocha byla zakryta například jídelním stolem.

Dalším typem je například koberec Ariana, jenž se vyrábí v Afghánistánu. Je pojmenován podle oblasti, o kterou se přibližně ve 3.–2. století před naším letopočtem dělily Afghánistán, Pákistán a Írán. Koberce Ariana jsou charakteristické užitím takzvaných primitivních vzorů, což ale neznamená, že jejich výroba je jednoduchá. Motivy těchto koberců pochází ještě z dob, kdy se jejich výrobě věnovali kočovní nomádi, kteří na kobercích zobrazovali to, co viděli kolem sebe – třeba jednoduché postavičky či stromy. Koberce Ariana jsou známé především pro svou jednoduchou údržbu. Při výrobě totiž nebývá použita obyčejná ovčí vlna, ale výběrová měkká a jemná vlna, kterou má ta ovečka na krku a na ramínkách. Tato vlna obsahuje velké množství přírodního tuku, lanolinu, a je tak mastná, že odpuzuje jak nečistotu, tak i tekutiny. Koberec samozřejmě není voděodolný, ale pokud na něj něco vylejete, trvá několik sekund, než se do něj tekutina vsákne. Koberce Ariana jsou tak prakticky nezničitelné. Tento typ koberců doporučujeme do kancelářských prostor a do domácností, kde je očekávána vyšší zátěž. Ideálně se tak hodí tam, kde jsou děti nebo domácí zvířata.

 

Ve své pracovně mám starý perský koberec po prarodičích. Od svých rodičů vím, že jej prarodiče měli již dlouho před tím, než jsem se narodil. Je mu tedy s jistotou více než padesát let. S tímto kobercem jsem vyrůstal, a je nedílnou součástí mého života. Není již jako nový a na několika místech je poškozen. Stále si však zachovává užitnou hodnotu i své kouzlo. Stejně tak, jako jej dostali moji rodiče, i já jednou předám tento koberec některému ze svých synů.

Marek Zouzalík sr.

Populární jsou také koberce z Kašmíru, při jejichž výrobě se nepoužívá vlna, ale hedvábí. Vzor, který zobrazují, bývá označován jako rajské nebo perské zahrady. Tento druh koberců byl původně určen pro panovníka a jeho rodinu. Umělec, který koberec vyráběl, si napřed prohlédl zahrady v sídle vladaře a vybral vždy ta nejkrásnější místa, která následně na koberci zobrazil.

Máme tu samozřejmě i koberce označované jako patchwork. Ty jsou sešity z kousků několika desítek let starých perských koberců, které byly prošlapané nebo jinak poničené. Jejich tvůrci prostě ustřihnou kus koberce, který nemá porušenou osnovu a meziosnovu, která je porušena, zapošijí, aby se nepárala. Následně tyto kusy obarví a sešijí k sobě. Takže je to pořád pravý perský koberec, ale ve skutečnosti je sešitý z deseti nebo dvanácti kousků různých koberců, které již mají něco za sebou. Koberce tak dostávají nový život a mohou sloužit ještě dlouhá léta.

Kromě klasických vzorů nabízíme i mnoho koberců v moderním provedení – například jednobarevné, futuristické či minimalistické. Tyto koberce jsou stejně jako koberce s klasickými vzory vyráběny ručně, z přírodních materiálů, ale mají moderní vzor a hodí se tak více do současných obytných prostor.

Dá se spočítat, kolik existuje vzorů orientálních koberců?

Na to je velmi těžké odpovědět. Řekl bych, že se to spočítat nedá. V regionech, kde se perské koberce vyrábí, se vzory liší město od města, vesnice od vesnice. Dá se říci, že těch tradičních vzorů jsou stovky. Ale každý z umělců, kteří koberce vyrábí, do toho může vnést i svoji invenci a vymyslet nějaký nový, atypický vzor. Takových unikátních koberců zde máme poměrně dost.

Slyšel jsem, že orientální koberce je možné považovat i za investiční komoditu. Co je na tom pravdy?

Všeobecně platí, že každý ručně vázaný koberec se dá považovat za investiční, tedy pokud se o něj budete správně starat a nebude se příliš používat. Samozřejmě hodně záleží na tom, jaký koberec zakoupíte. Jsou koberce vzácné a sběratelské, jejichž cena bude výrazně stoupat každým rokem. U koberců s tradičním vzorem tomu tak úplně není. Hodně záleží také na velikosti, lokalitě, odkud pochází, použitém materiálu a hustotě uzlíků na metr čtvereční. Hustota uzlíků je významný aspekt, který ovlivňuje kvalitu a výslednou cenu koberce. Základní kvalitu představuje sto až dvě stě tisíc uzlíků na metr čtvereční – a takových koberců zde máme většinu.

 

Máme tu ale i koberec z Kašmíru, se vzorem označovaným jako Gumbat. Jedná se o celohedvábný koberec s rozměry 2,5 x 2,5 metru, kde je přibližně jeden milion uzlíků na metr čtvereční. Cena takového koberce se pohybuje v řádu stovek tisíc korun. Někomu se může zdát, že taková cena je příliš vysoká. V této souvislosti je ale potřeba říci, že zkušený vazač koberců je teoreticky schopen udělat sedm až deset tisíc uzlíků za jeden pracovní den. Jednoduchým výpočtem je pak možné zjistit, že výroba takového koberce trvá více než dva roky. A jak jsem již říkal, pokud po takovém koberci nebudete často chodit nebo jej zavěsíte na stěnu, bude jeho cena každým rokem stoupat.

Jak by měl zájemce o koupi orientálního koberce postupovat?

Určitě by měl mít představu o velikosti koberce, který chce zakoupit. Není pěkné, když je koberec ode zdi ke zdi, ale zároveň by neměl být příliš malý. Pokud budeme znát rozměry místnosti, rozložení nábytku a účel, ke kterému bude místnost využívána, můžeme zákazníkovi poradit, jak má být koberec velký a z jakého by měl být materiálu. Důležité je, aby si zákazník ujasnil, jaký perský koberec vlastně chce – zda klasický, nebo moderní. Ideální samozřejmě je, když má představu i o barevnosti. Když známe tyto parametry, umíme všechno ostatní doladit na místě.

Je účel místnosti, do které je koberec určen, tak důležitý?

Například do ložnice si může zákazník vybrat prakticky cokoliv, ale my do ložnice doporučujeme koberec s vyšším vlasem nebo z hedvábí, aby se po něm dalo chodit bosou nohou a vyvolávalo to příjemný pocit na dotek. Takové koberce jsou vhodné i na cvičení – tedy na cvičení, jako je například jóga nebo strečink. Do jídelen jsou pak vhodnější koberce s krátkým vlasem.

Kdo jsou vaši zákazníci? Jsou to více firmy, nebo soukromé osoby?

Většinou jsou to soukromé osoby. Ačkoliv u nás nakupují koberce do svých reprezentačních prostor i různé úřady, ambasády, firmy a hotely, tak devadesát procent našich zákazníků představují soukromé osoby. Často přijde celá rodina a v mnoha případech očekávají, že jim i poradíme. Protože chápeme, že výběr v prodejně může být náročný, poskytujeme i službu bezplatného zapůjčení jednoho nebo více koberců, aby si zákazník mohl vyzkoušet, jak koberec bude vypadat v daném interiéru. Koberce samozřejmě přivezeme zdarma, protože ty nejtěžší obvykle váží 50 až 70 kg. Rozložíme je na místě, poradíme, jak koberec správně položit a jak jej následně udržovat. A zákazník se většinou na místě rozhodne. Zákazníci k nám obvykle přichází už s nějakou základní představou – například že chtějí orientální koberec s květinovým motivem v červeném provedení. My jim obvykle na místě ukážeme několik desítek koberců, které tomu odpovídají. Samozřejmě se může stát, že přijde zákazník se specifickým požadavkem a my nedokážeme jeho přání zcela uspokojit, ale častěji se nám stává, že mají lidé problém si z toho množství koberců vybrat.

Jaká je průměrná životnost orientálního koberce, pokud je používán?

Běžně tyto koberce vydrží čtyřicet až padesát let, pokud se jedná o koberce základní kvality. Ty kvalitnější pak vydrží i více než osmdesát let, pokud je jim věnována náležitá péče. Pokud budete koberec pravidelně luxovat, nic tím nezkazíte. Ale ideální je jednou za sezonu nebo každé dva roky koberec vyklepat, nejlépe na sněhu. Pak by koberec ani neměl vyžadovat odborné čištění. Každý zákazník při koupi perského koberce u nás obdrží i informaci, jak se o koberec starat, a postup údržby máme popsán i na našich webových stránkách.

Dají se koberce, jejichž plocha je poškozena například kolečky kancelářských křesel, nějakým způsobem restaurovat?

Ano, ale pokud je koberec prodřený až na osnovu, tak se to v některých případech úplně nevyplatí. I takto poškozený koberec však lze dostat do původního stavu, kdy na první pohled není znát, že byl opravován. Cena opravy v takovém případě ovšem může přesáhnout původní nákupní cenu koberce.

Již dříve jste se zmiňoval, že cena některých koberců se pohybuje v řádu statisíců korun. V jakém cenovém rozpětí koberce nabízíte?

Ty nejlevnější koberce či spíše koberečky se zpravidla pohybují od dvou tisíc korun výše. Průměrná cena se pak pohybuje mezi dvaceti a padesáti tisíci korunami. Ale je to velmi individuální. Cena nejdražšího perského koberce, který máme v nabídce, se pohybuje v řádu několika milionů korun.

Tento rozhovor byl připraven ve spolupráci se společností Carpeteria.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist