Druhé zářijové pondělí společnost T-Mobile slavnostně spustila provoz nové části datového centra DC7 v pražské Hostivaři. Díky investici ve výši 800 milionů korun se kapacita centra zdvojnásobila a stalo se tak největším v Česku. Jde o reakci na stále rostoucí poptávku firem, které kvůli prohlubující se digitalizaci či nástupu umělé inteligence generují každý rok o desítky procent více dat, jež je potřeba uchovávat. „Firmy dnes často mění sídla. Zatímco v těch starých měly své datové sály, v nových je například kvůli jejich energetické náročnosti a regulaci ESG mít nechtějí,“ říká Michal Koláček, manažer datových center a cloudových služeb společnosti T-Mobile.
Mezi zákazníky hostivařského datového centra patří tuzemské banky, státní správa, ale i další firmy z nejrůznějších oborů. Měsíční poplatek může startovat už na jednotkách tisíc korun měsíčně, v závislosti na typu a rozsahu služby pak finanční objem roste. T-Mobile klientům zajistí nejmodernější prostor pro uskladnění jejich dat, zajistí chlazení sálů a postará se o jejich zabezpečení. Kromě toho firma zajišťuje v datovém centru pravidelné testování baterií, systému chlazení či stavu dieselových agregátů. „Jde o vysoce specializovanou práci, kterou si málokterá firma může ve vlastním datovém sále dovolit,“ míní Koláček.
Správa dat pro desítky firem
V první části datového centra, které bylo dokončeno před šesti lety, spravuje T-Mobile data pro zhruba 60 společností. V původní části se nacházejí čtyři datové sály a celková plocha pro IT je 1400 metrů čtverečních. Stejné parametry má také nově otevřené křídlo, které tedy bude rovněž schopno pojmout data od desítek firem.
T-Mobile má v Česku sedm datových center. Kromě Prahy jsou také v Brně a Ostravě. I díky tomu už firmu nelze vnímat jen jako mobilního operátora – její divize T-Business, která se zaměřuje na firemní klienty, tvoří už asi polovinu celkových tržeb společnosti.
V Hostivaři poskytuje T-Mobile služby i zahraničním firmám, které se rozhodly investovat v tuzemsku. „Jde třeba o technologické firmy, které zde staví technologická centra pro střední a východní Evropu. Zároveň jsou mezi nimi i automobilky a další výrobní podniky, které v Česku potřebují centrum pro svá data, aby je nemusely přenášet třeba i na jiný kontinent,“ uvádí Koláček.
Datové centrum DC7 má nyní díky rozšíření kapacitu až 1560 serverových stojanů, takzvaných racků. T-Mobile se snaží oslovovat i start-upy, menším podnikatelům je schopen nabídnout klidně pouze čtvrtinu racku. Investor, který do start-upu vložil svůj kapitál, má pak jistotu, že data mladé společnosti jsou v bezpečí v Česku. V centru je celkem pět rozvoden a stejný počet dieselových agregátů, které mají zajistit jeho chod v době výpadku elektrického proudu.
Datové centrum stojí na pozemku, který v minulosti sloužil jako skládka zeminy při ražbě metra. Celé nové křídlo je kvůli stabilitě podloží postaveno na pilotech.
Energeticky úsporné chlazení a zelená energie
Nové křídlo je vybaveno moderními technologiemi. Například k chlazení využívá princip nepřímého freecoolingu s adiabatickým dochlazováním. Tento unikátní systém chlazení využívá po větší část roku k dochlazování IT sálu pouze venkovní vzduch. „Pokud se průměrná venkovní teplota vyhoupne nad 14 stupňů Celsia, pak se k systému přidá i takzvané adiabatické dochlazování. To funguje na principu rozprašování dešťové vody na výměníky klimatizační jednotky, odpařováním vody tak dochází k dalšímu ochlazování,“ říká expert na datová centra ze společnosti T-Mobile Zdeněk Klímek.
V DC7 mají aktuálně k dispozici dvě retenční nádrže pro uchování vody v celkovém objemu 1350 metrů krychlových. Voda se před samotným použitím čistí v úpravně přes pískovou filtraci a UV lampy. Pokud se venkovní teplota vzduchu vyšplhá přes 28 stupňů Celsia, jsou využity i klasické kompresorové jednotky, které jsou součástí klimatizačních jednotek. „Freecoolingový způsob chlazení je energeticky úsporný a šetrný k životnímu prostředí,“ dodává Klímek.
T-Mobile na střechu objektu nyní instaluje solární elektrárnu o výkonu 400 kWp. Rovněž všechna další energie, kterou společnost při provozu datového centra spotřebuje, je z obnovitelných zdrojů. Podnik za příplatek kupuje tuto zelenou elektřinu na burze. „Od příštího roku začneme odebírat také elektřinu z větrných elektráren v Rumunsku. Cenu máme fixovanou na dalších dvanáct let. V Česku nám zelenou energii v objemu, který potřebujeme, nebyl nikdo schopen dodat,“ tvrdí Koláček.
Data v bezpečí
V datovém centru navíc T-Mobile bude testovat privátní 5G síť. Technologie má pomoci například s lepším řízením teploty v sálech. Zároveň si společnost „na vlastním hřišti“ otestuje fungování 5G privátní sítě v podobných podmínkách, které jsou třeba v průmyslových podnicích.
Více než nejmodernější technologie však firemní klienty zajímá, zda jejich data budou v bezpečí. Hostivařské datové centrum podle T-Mobile splňuje nejpřísnější evropské normy a standardy. Při výpadku proudu se provoz centra okamžitě přepne na napájení z baterií a po 40 sekundách jej přebírají dieselové agregáty. Technici datového centra je každý měsíc testují. „Tohle datacentrum nemělo výpadek, že bychom zhasli. Cokoliv, co se stalo venku, nás nikdy neovlivnilo. Toho si zákazníci váží úplně nejvíc,“ říká Koláček.
Ačkoliv se datové centrum DC7 rozrostlo teprve před pár týdny, Koláček už přiznává, že se T-Mobile poohlíží po nové lokalitě, kde vystavět další datové centrum. „Víme, že nejpozději za čtyři roky budeme potřebovat další kapacitu,“ říká. Objem generovaných dat totiž kvůli stále se prohlubující závislosti na internetu a digitálních technologiích roste a tím se zvyšuje i potřeba firem data bezpečně ukládat.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist