„Nejsme na to sami a to nám pomáhá pokračovat.“ I tak by se dal shrnout největší přínos a podpora Nadačního fondu Pride Business Forum regionálním LGBTQ+ projektům. Hlavní iniciativy, za kterými Pride Business Forum dlouhodobě stojí a které podporuje, pomáhají prosazovat bezpečné pracovní prostředí pro LGBTQ+ zaměstnance a spolupracovníky. Fond však nyní svou činnost a aktivitu rozšiřuje. Aktivně pomáhá regionálním projektům, které LGBTQ+ lidem poskytují bezpečný prostor a potřebnou oporu i mimo jejich práci.

Pride Business Forum letos významně finančně přispělo pěti organizacím v regionech, které budují bezpečný prostor a poskytují potřebnou podporu LGBTQ+ lidem. Jde o místní organizace, spolky a iniciativy, které vznikly takzvaně zdola a pracují často ve velmi skromných podmínkách s omezenými zdroji. Přesto se však snaží vytvářet bezpečné prostředí a napomáhat otevřenosti vůči LGBTQ+ komunitě. Grant od fondu je tak pro ně často podstatnou vzpruhou. „Podpora od Pride Business Fora je pro nás zásadní, díky ní na to jako neziskový spolek nejsme sami. Už jen vědomí, že za námi někdo stojí, nám pomáhá pokračovat,“ zdůrazňuje Sára Vašíčková ze zlínského komunitního Q prostoru, jednoho z podporovaných projektů. Q prostor mimo jiné pořádá každoročně Slavex Pride – sérii akcí ve Zlíně a okolí.

Letos rozdělilo Pride Business Forum formou malých grantů 200 tisíc korun a získaly je projekty Q prostor Zlín, Pilsen Pride, Ara Art, Queer Geography a Trans*parent. Cílem a ambicí fondu je tuto podporu v následujících letech ještě navyšovat. „Chceme lidem v regionech dodávat odvahu a ukazovat jim, že nejsou sami. Nadační podpora LGBTQ+ projektů a iniciativ nám umožňuje rozšířit naši působnost ve společnosti i na zvláště zranitelná místa či cílové skupiny. K tomu ale samozřejmě potřebujeme podporu firem a jejich finančního a společenského kapitálu,“ říká Tereza Kadlecová, výkonná ředitelka Nadačního fondu Pride Business Forum.

Větší pocit bezpečí díky grantům

Granty umožnily organizacím provádět zásadní změny. Například Ara Art, organizace zaměřující se na romskou LGBTQ+ menšinu a problematiku vícečetné diskriminace, zřídila anonymní komunikační kanál pro své klienty. David Tišer z Ara Art popisuje přínosy grantu: „Podpora nám umožnila zásadní změny ve fungování naší poradny. Konečně můžeme lidem v nouzi nabídnout větší pocit bezpečí a důvěry skrze naši poradnu Řeknu.to.“ Grant získal i plzeňský Pride – festival zábavy, kultury, diskusí a setkání konaný v září v Plzni, kde míst, na kterých se LGBTQ+ lidé mohou cítit bezpečně, není mnoho.

Dalším podporovaným je spolek Queer Geography, think-tank, který přispívá ke zlepšení života lidí s diferencí v oblasti sexuality, genderové identity, HIV serostatusu a dalších formou osvěty, vzdělávání, dialogu a podobně. V neposlední řadě Pride Business Forum podpořilo organizaci Trans*parent, která se snaží zlepšovat společenskou situaci trans* lidí a jejich blízkých, jejich pochopení a přijetí jak na společenské, tak na legislativní úrovni.

Takto konkrétní a cílená pomoc spolkům a iniciativám je překvapivě možná nikoli díky podpoře od státu a vládních organizací, ale naopak díky firmám a podnikům, jejich zapojení. „Žijeme v zemi, ve které je byznys největším spojencem LGBTQ+ lidí. Není to veřejná správa, nejsou to politici a političky, ale byznys. V Pride Business Foru vnímáme, že právě firmy mají potenciál umožnit, aby ostrovů bezpečí přibývalo napříč společností,“ důrazně upozorňuje předseda správní rady Pride Business Fora Czeslaw Walek. „Mezi firmy, které jsou si vědomy své síly v aktivizaci společenské změny, patří T-Mobile, Avast a GasNet, které se nově staly charity partnery Pride Business Fora a finančně tak zaštítily právě podporu regionům,“ doplňuje Walek.

K memorandu a hodnotám Pride Business Fora se od roku 2011 přihlásilo již 102 firem a institucí. Patří mezi ně lídři trhu jako IBM, Škoda Auto, Vodafone, Avast, Moneta, ČSOB, Hilton, Economia, Novartis i klíčové vzdělávací a neziskové subjekty jako Univerzita Karlova nebo Člověk v tísni. Členským firmám Pride Business Forum poskytuje tolik potřebné know-how v oblasti ESG, DEI, specificky v péči o LGBTQ+ zaměstnance.

„Uvnitř firmy i vně podporujeme diverzitu a inkluzi a sociálním otázkám se věnujeme systematicky a dlouhodobě. Vnímáme, že byť diskriminaci a předsudkům jsou lidé vystaveni ve velkých městech i v regionech, tak právě v regionech toto téma a činnost podpůrných organizací často unikají zájmu veřejnosti i podporovatelů. Proto jsme se rozhodli prostřednictvím Pride Business Fora podat pomocnou ruku projektům, které podporují menšiny a inkluzi i mimo velká města,“ upřesňuje Martin Orgoník, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti T-Mobile, motivaci společnosti být nejen členem Pride Business Fora, ale nově právě i charity partnerem.

Pride Business Forum také pravidelně uděluje ceny LGBTQ+ Friendly Employer Awards pro firmy, které vytváří férové podmínky, a Pride Business Forum Heroes pro osoby, které vynikají v prosazování rovných příležitostí pro LGBTQ+ zaměstnance ve svých firmách a jdou nad rámec svých pracovních povinností.

Partnerství mezi Pride Business Forem a českými firmami tak ukazuje, že byznys může sehrát klíčovou roli v posilování bezpečného prostředí pro LGBTQ+ komunitu, míst, kde se lidé nemusí bát být sami sebou, a v rozvoji inkluzivnější společnosti napříč celou naší zemí.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Pride Business Forum.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist