České Radiokomunikace (CRA) finišují s přípravami jednoho z nejambicióznějších projektů v oblasti digitální infrastruktury v České republice. Společnost již v minulosti oznámila plány na výstavbu datového centra v pražské části Zbraslav a nyní pokročila s konkrétní přípravou. Jedno z největších zařízení svého druhu nejen v České republice, ale i v Evropě, které bude mít kapacitu přes 2500 serverových racků (standardizovaných míst – pozn. red.) a příkon 26 megawattů, bude hotové v roce 2026. Tento technologický hub představuje zásadní posun v oblasti digitální infrastruktury, a to jak z hlediska výkonu, bezpečnosti, tak udržitelnosti.

„Hlavními atributy našeho projektu jsou inovativnost, udržitelnost, efektivita, spolehlivost a bezpečnost. Naší snahou a cílem je přivést do Česka velké společnosti, které zde dosud nemohly služeb datacenter využít z kapacitních důvodů s ohledem na jejich velikost či obsazenost,“ upřesňuje Miloš Mastník, generální ředitel Českých Radiokomunikací.

Infrastruktura budoucnosti

Datové centrum, které je komplexním řešením pro skladování a řízení technologií, dat a informací, bude mít rozlohu 5622 m² s rozměry budovy 320 × 45 metrů a vyroste na revitalizovaných pozemcích, kde stály původně tři středovlnné rozhlasové vysílače CRA. Bude vybaveno kapacitou 2500 serverových míst (racků) s příkonem 26 MW ze dvou nezávislých tras pro bezpečné ukládání a správu dat. Modulární konstrukce centra umožní flexibilní využití jednotlivých datových místností. Prostory půjde přizpůsobit specifickým potřebám jednotlivých zákazníků, datové místnosti budou moci být rozděleny na menší části, například pomocí zdí či klecí. Každá místnost bude mít také vlastní kancelářské a úložné prostory, čímž se centrum stane komplexním řešením pro technologické potřeby firem.

Hub bude splňovat nejpřísnější technologické i ekologické standardy. Bude plně napájen z obnovitelných zdrojů, konkrétně ze solární článků umístěných na střeše budovy. Díky strategické poloze, inovativnímu systému chlazení s hodnotou GWP <10 (potenciál globálního oteplování – pozn. red.), využívání zbytkového tepla a optimalizovanou výkonovou kapacitou bude efektivita provozu na špičkové úrovni s hodnotou PUE (Power Usage Effectiveness) 1,25.

CRA plánují splnit certifikace LEED a dodržet standardy ASHRAE. Cílem je vytvořit zařízení, které nejenže odpovídá současným požadavkům na technologickou vyspělost, ale zároveň podporuje principy ESG (environmentální, sociální a správní zodpovědnosti).

Digitální transformace a bezpečnost dat

Projekt na Zbraslavi získal podporu ministerstva průmyslu a obchodu, které se společností CRA podepsalo memorandum o porozumění. To stanovuje rámec spolupráce mezi státem a CRA v rámci pravomocí a platných předpisů s cílem podpořit digitální transformaci, výzkum a vývoj technologií a zajistit nezbytnou infrastrukturu pro další růst ekonomiky. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely je moderní datová infrastruktura nezbytná pro podporu inovací a rozvoje podnikání nejen v naší zemi v současném digitálním věku. Proto záměr vybudovat moderní a vysokokapacitní hub ministerstvo podporuje a vidí v něm cestu, jak posílit postavení Česka jako technologického lídra a klíčového hráče v oblasti digitalizace. Podle Síkely projekt dále zvýší bezpečnost dat a posílí českou ekonomiku.

Datové centrum na Zbraslavi je také odpovědí na rostoucí požadavky na lokální ukládání dat. Vzrůstající digitalizace a zvyšující se objem dat přinášejí tlak na často nedostačující kapacitu stávajících datových center, která jsou v mnoha případech i technologicky zastaralá. Současně sílí poptávka po tom, aby citlivá data, například z oblasti zdravotnictví nebo bankovnictví, byla uložena na národním území. Zvyšuje to jejich bezpečnost a možnost ochrany a také usnadňuje regulaci.

Technologické giganty do Česka

Centrum s tak velkou kapacitou dosud ve střední Evropě není. Zbraslav proto má velký potenciál stát se místem s dostatečným prostorem, kde budou moct globální i české technologické společnosti, které dosud nemohly v České republice využít lokálních kapacit kvůli jejich nedostatečné velikosti nebo technickým parametrům, takzvaně uskladnit a spravovat svá data.

„Náš nový technologický hub bude zaměřený na široké spektrum klientů. Od již zmíněných nadnárodních korporací v oblasti AI, cloudu a digitálních platforem až po střední či malé firmy, které hledají bezpečné a profesionální úložiště pro svá data. Centrum bude schopné obsloužit i státní správu, která dlouhodobě pracuje na posílení digitální suverenity,“ uvedl Miloš Mastník, generální ředitel CRA.

CRA, spolehlivý lídr

České Radiokomunikace již provozují sedm datových center v České republice, například na pražském Žižkově, Strahově a Cukráku, stejně jako v Brně, Ostravě, Pardubicích a Zlíně. Zájem o pronájem kapacit stále roste, proto CRA otevřely nový datový sál letos na jaře v rámci vysílače Cukrák, koupily datové centrum Lužice a chystají modernizaci a rozšíření DC Tower na Žižkově.

Nový projekt na Zbraslavi však překonává všechny dosavadní standardy a cílí na to stát se vzorem pro datová centra budoucnosti. Zásadní je spolehlivost. CRA se může pochlubit více než třiceti lety provozu center bez výpadku. Servis je prováděn bez odstávek, což umožňuje redundance technologií. K dispozici je helpdesk dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu. Všechny tyto výhody budou pochopitelně zajištěny i v nově budovaném centru ve Zbraslavi.

Zbraslavské datové centrum má být ve spolupráci s mateřskou firmou Cordiant Digital Infrastructure dokončeno v roce 2026. Stavební a další nezbytná povolení od různých regulačních orgánů plánují CRA získat na jaře 2025. Samotná výstavba potrvá přibližně 24 měsíců. Díky již existující infrastruktuře včetně připojení na optickou síť, silničního napojení a dostupné energie bude projekt schopen rychlé realizace. Investice do projektu dosáhnou zhruba 2 miliard korun a veškeré náklady ponesou CRA.

Budoucnost české digitalizace

Datové centrum na Zbraslavi je klíčovým projektem, který pravděpodobně posune České Radiokomunikace do pozice jedničky na trhu majitelů a správců datových center nejen v České republice, ale minimálně i ve střední a východní Evropě. Spojením moderních technologií, ekologických standardů a mezinárodní spolupráce má tento projekt potenciál stát se jedním z nejvýznamnějších technologických hubů na kontinentu a centrem technologického pokroku v Evropě, které bude inspirovat další projekty i v zahraničí.

Článek vznikl ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist