Od 1. ledna 2025 vstupují v platnost nová daňová pravidla týkající se prodeje majetkových účastí, což pro mnoho fyzických osob přináší nové daňové břemeno. Hlavním aspektem těchto změn je, že bude potřeba hradit daň z příjmů i při prodeji dlouhodobě držených podílů a akcií, které byly dříve od této povinnosti osvobozeny.
Klíčovým nástrojem pro snížení daňového základu, a tím i daňové povinnosti, se stává správné stanovení tržní hodnoty majetkových účastí k datu 31. prosince 2024. Co budou znalci přesně zjišťovat a co si v případě prodeje obchodních podílů či akcií máte připravit? Na to odpovídá Rudolf Hájek, expert poradenské společnosti RSM.
V tomto článku navážeme na již publikovaný článek o tom, koho se nová pravidla týkají a kolik je ve hře. Ve stručnosti proto zopakujeme:
- Fyzické osoby prodávající firemní podíl či akcie budou od 1. ledna 2025 zatíženy povinností hradit daň z příjmů i při prodeji dlouhodobě držených majetkových účastí.
- Pro zabránění retroaktivity zákona umožnil zákonodárce nahradit historickou pořizovací cenu příslušného podílu jeho tržní hodnotou k 31. prosinci 2024. Tato možnost umožní výrazně redukovat daňovou povinnost.
Zákon o daních z příjmů neklade konkrétní nároky na způsob doložení tržní hodnoty, ovšem jednou z velmi dobrých možností je zpracování ocenění akcií či podílů ve formě takzvaného znaleckého posudku.
Odpověď na otázky úřadů a ochrana vlastníků proti retroaktivitě
Proč je právě nyní znalecký posudek tak důležitý? „Zásadní změnou v novém daňovém režimu je možnost nahradit původní nabývací cenu podílů tržní hodnotou, stanovenou právě k 31. prosinci 2024. Tento krok může pomoci výrazně snížit daňový základ, zejména pokud došlo k nárůstu hodnoty majetkových účastí v průběhu jejich držení,“ vysvětluje Rudolf Hájek z poradenské společnosti RSM.
Znalecký posudek poskytuje nezbytnou odbornou podporu pro stanovení hodnoty, zároveň obsahuje dostatečné množství důkazů a argumentů umožňující doložení postupu oceňovatele při stanovení tržní hodnoty. Nezapomínejme, že ocenění zpracované k 31. prosinci 2024 můžete potřebovat například v roce 2040 či ještě později, tedy je doložené ocenění podstatné.
„I když zákon umožňuje vypracování odhadu vlastními silami, profesionální znalecký posudek zajišťuje, že hodnota bude adekvátně argumentována a minimalizuje riziko sporu s finančním úřadem. Pokud je posudek zpracován nezávislou osobou, výrazně roste jeho důvěryhodnost,“ dodává Hájek.
Ocenění svépomocí se nemusí vyplatit. Úřady kvitují nezávislý přístup
Právě zde by měli majitelé firem zbystřit. Byť se vidina ohodnocení svépomocí může zdát ekonomicky lákavá, opak ale bývá pravdou. Může totiž dojít ke vzniku vícenákladů při dodatečně zpracovaném znaleckém posudku či ke zhoršení pozice před finančním úřadem.
„Dojít si pro odbornou pomoc až po prvním střetu s úřady je český evergreen. Nikdy se to moc nevyplácí a zrovna u naceňování hodnot majetku vlastněného fyzickými osobami to platí dvojnásob. Čím úspěšnější totiž společnost je, tím vyšší bude rozdíl mezi původní hodnotou podílu a hodnotou dosaženou ke klíčovému termínu 31. prosince 2024. A čím vyšší daňový základ je, tím vyšší bude i pravděpodobnost kontroly jeho stanovení ze strany správce daně,“ dodává Hájek.
Jak se tržní hodnota stanovuje?
Stanovení tržní hodnoty není jednoduchý proces. Tržní hodnotu akcií a podílů lze připodobnit k ceně dosažené za dobrých podmínek – to že nejsem k prodeji příslušného aktiva tlačen. V případě pasivně držených aktiv (například u nemovitostních holdingů) je hodnota společností stanovena jako součet tržní hodnoty aktiv ponížený o závazky. U fungujících provozních podniků je nejčastěji využívána výnosová metoda, která se opírá o finanční plán společnosti a případně i srovnání s veřejně obchodovanými firmami.
„Výnosová metoda je nejčastěji používána pro oceňování podniků také proto, že se zaměřuje na budoucí schopnost firmy generovat zisky, což je klíčový faktor pro investory. Namísto pouhého zhodnocení minulých výsledků se dívá dopředu a poskytuje realistický obraz o hodnotě i růstovém potenciálu. V naší znalecké kanceláři výnosovou metodu zpravidla doplňujeme tržním srovnáním s obchodovanými společnostmi, což zvyšuje kvalitu a ověřitelnost ocenění. Pro tržní srovnání jsou využívány rozsáhlé komerční databáze spravované renomovanými subjekty,“ vysvětluje Hájek.
Co ode mě znalec bude potřebovat?
Ocenění pro daňové účely má být zpracované k 31. prosinci 2024 a základem k jeho vyhotovení je pochopitelně účetní závěrka firmy. Je proto vhodné dbát na kvalitu účetního výkaznictví, a i pokud firma nepřekračuje hranici pro povinný audit, zvážit neformální revizi některých účetních parametrů. Kvalitní účetní prezentace je bezesporu základem pro ocenění.
To se liší od charakteru firmy – znalec bude na začátku muset posoudit, zda hodnota oceňované firmy spočívá ve správě majetku (například držba nemovitostí za účelem nájmu), standardní výrobě, případně poskytování služeb. Hodnota firmy pak bude odvozována buďto od hodnoty vlastněných aktiv, či naopak od schopnosti dosahovat zisků a jejich budoucí výše.
K tomu Hájek uvádí: „V případě standardních provozních společností je základem pro stanovení jejich hodnoty nikoliv současná, ale budoucí výkonnost. Jak zmiňují investoři – oproti studentům známkujeme společnosti ještě před tím, než měly možnost udělat zkoušku. Oceňovatel má možnost provést projekci budoucích zisků na základě jím shromážděných vstupů, nicméně názor managementu a vlastníků společnosti je v každém případě významný informační zdroj.“
Doporučujeme proto využít čas do konce roku 2024 k zorganizování setkání vlastníků, kteří by měli co nejlépe popsat aktuální strategii společnosti spolu s podmínkami jejího dosažení včetně očekávaných tržeb, nákladů, zisků a nezbytných investic. Není přitom na škodu identifikovat konkurenty, se kterými se společnost srovnává. Takto připravená strategie je dobrým vstupem pro zpracování znaleckého posudku.
„Znalecký posudek v tomto případě zpracováváme pro vlastníky, proto jsme rádi, když můžeme diskutovat strategii a situaci oceňované společnosti. Pro rozptýlení obav jsou znalci vázáni profesní mlčenlivostí. Více informací pak zpravidla znamená lépe argumentovatelné ocenění,“ zdůrazňuje Rudolf Hájek
Kdy je nejlepší čas na zpracování znaleckého posudku?
Není nutné před koncem roku panikařit. Je ale důležité se začít připravovat. V tomto případě jde totiž o ocenění, které lze zpracovatelsky plánovat. Experti doporučují stanovení posudku v průběhu roku 2025, po uzavření účetních závěrek. Ani pozdější zpracování podle nich ale není překážkou:
„I ze strany českých soudů dostáváme často požadavky na zpracování znaleckého posudku pět i více let zpátky. Při dostatečném doložení stavu společnosti k datu 31. 12. 2024 není ani pozdější zpracování faktorem zhoršujícím kvalitu. Právě kvalita informací je ale v tomto případě klíčová,“ vysvětluje Rudolf Hájek.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti o správném postupu, doporučujeme vám se obrátit na daňového poradce, který vám pomůže s přípravou daňového přiznání a zajistí, že daň bude uhrazena včas a správně.
Článek vznikl ve spolupráci s poradenskou společností RSM.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist