V Česku se soudy každoročně zabývají zhruba 200 případy předsudečného násilí, kdy se lidé stali terčem výhrůžek či zastrašování kvůli své rase, sexuální orientaci či hendikepu. Pro většinu soudců tak jde stále o novinku, se kterou se setkávají jen zcela výjimečně. „Předsudečné násilí tady ale bylo odjakživa. Pro mě je hodně důležité pracovat na tom, aby soudci a soudkyně přicházeli k fenoménu předsudečného násilí s otevřenou myslí, v oblasti se vzdělávali a brali vážně tvrzení poškozených,“ říká advokátka Klára Kalibová.

 

I proto v roce 2009 založila organizaci In Iustitia, která obětem předsudečného násilí pomáhá a zároveň se snaží téma přiblížit veřejnosti. „Případů předsudečného násilí je v Česku podle mého odhadu desetkrát víc než kolik jich skončí u soudů,“ uvádí Kalibová. V rozhovoru mimo jiné rozebírá roli sociálních sítí nebo to, proč je důležité k tématu přivést i firmy.

Podcast vznikl ve spolupráci se společností T-Mobile.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist