Galerie La Femme (GLF) leží v centru Starého Města, rozlohou je malá, ale je o ní slyšet a stále se v ní něco děje. Nabízí díla především českých, ale i slovenských současných umělců. Vidět a koupit je možné obrazy, plastiky a také sklo.  Před čtvrtstoletím ji založil Miroslav Lipina, od začátku je jeho pravou rukou dcera Monika.

Spolupracují s umělci zvučných jmen, profesory uměleckých škol, ale dávají šanci i mladým začínajícím umělcům.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Za sebou mají nespočet uměleckých projektů jak doma, tak v zahraničí. Za velmi originální lze považovat projekt takzvaných Domácích úkolů, kdy umělci tvoří na galerií zadaná témata. Pravidelně se jich zúčastní vždy kolem 60 osobností české umělecké scény, v minulosti to byli dnes již nežijící A. Born, V. Suchánek, A. Sládek, O. Kulhánek, E. Mansfeldová, J. Souček, Tylek. Ze současných umělců např. J. Velčovský, M. Rittstein, M. Pošvic, M. Jiránek, F. Hodonský, R. Brichcín, B. Jirků, B. Eliáš ml., R. Brančovský, R. Pauch, R. Augustin, B. Olmrová, D. Vávra a mnoho dalších.

Kromě Domácích úkolů stojí GLF za mnoha zahraničními sympózii, kterých se účastní vždy kolem pěti až deseti umělců. Během pobytu poznávají místní kulturu, lidi a krajinu, nasávají atmosféru a především malují, kreslí, popřípadě sochají. GLF tak má za sebou se svými umělci cesty do Brazílie, Kanady, Bretaně, Jižní Francie, Ekvádoru, Galapág, Sicílie, Andalusie, Švýcarska. Je třeba zmínit i tuzemská sympozia – na Šumavě, v pivovaru Lobeč, na hradě Košumberk, v Kamenickém Šenově a dalších místech.

Propojení umění i hudby

Často ve svých projektech galerie propojuje výtvarné umění s hudbou. Důkazem je jeden z posledních počinů – během výstavy Pocta Zuzaně Navarové na Novoměstské radnici GLF iniciovala koncert Vzpomínka na Zuzanu – na jednom pódiu se sešli Nerez s Lucií Šoralovou, Renata Drössler, Marie Puttnerová, Yellow Sisters a další. Koncert měl obrovský divácký úspěch. Stejně tak je možné zmínit tematickou výstavu Pocta Marii Callas, která proběhla ve spolupráci s Dagmar Peckovou na festivalu Zlatá Pecka před čtyřmi lety.

Z těchto všech aktivit vznikly tisíce děl, většina z nich je v soukromých sbírkách doma a v zahraničí, některá byla oceněna, například Hřivnáčovo Flamenco I. získalo první cenu na bienále ve španělské Xátivě, jiná se slušně vydražila na tuzemských aukcích. Kupci a investoři do současného umění oceňují vedle umělecké kvality i jasný původ těchto děl a příběhy, které za nimi stojí. Mají tak stoprocentní jistotu, že nejde o falza. Zákazníci chodí do této maličké galerie v srdci metropole rádi pro její genius loci, někdy se tady můžete setkat i s nejrůznějšími osobnostmi kulturního života nebo se samotnými umělci. Kolem Galerie La Femme se zkrátka přirozeně utváří komunita lidí, které spojuje láska k umění.

Galerie La Femme otevřela přesně 1. dubna 2000 a už od samého počátku úzce spolupracuje s profesorem Borisem Jirků, který pro ni vytvořil logo a vývěsní štít nad galerií v Bílkově 2. Tento slavný malíř, sochař, ilustrátor a pedagog v dubnu oslaví sedmdesátiny a galerie mu u té příležitosti realizuje výstavu. Bude se jmenovat Veselý běh a představí obrazy z poslední doby i starší věci z archivu. Všechna díla budou na prodej, výstava je k vidění od 8. dubna do 2. května.

Jubilejní oslava

Slavit bude ale i samotná galerie. Pětadvacet let své existence si připomene na konci května výstavou Návraty. Půjde o třiatřicátý Domácí úkol, ve kterém se umělci budou vracet ke starým tématům. Jako u každé výstavy domácích úkolů bude její obsah pro všechny, a to i pro organizátory, překvapením. Jaká témata umělce nejvíc osloví? Bude to Mona Lisa, Edith Piaf, Žena a architektura, Dolce vita, Čtyři živly …?

„Chtěli jsme touto výstavou trochu zavzpomínat a vrátit se především k hodně starým úkolům. Proto si mnozí umělci mohou po letech namalovat variantu obrazu na téma, které dělali kdysi. Ti, kteří se přidali k úkolům později, mají možnost vybrat si to, co ještě nedělali. Tady budou mít opravdu hodně volnou ruku a my se zase moc těšíme, co vytvoří,“ říká za galerii Monika Lipinová.

„Na podzim by pak měl vyjít náš další katalog Domácích úkolů, který chronologicky navazuje na čtyři předchozí a mapuje naše aktivity. A že je letošní rok plný jubileí, dokazuje i další výstava plánovaná na podzim – Osmdesátka – Josef Velčovský (malíř) a Jiří Žáček (básník). V jakém formátu se odehraje, nebudu zatím prozrazovat, ale můžete se opět těšit na malý Domácí úkol,“ dodává.

Pokud vás činnost Galerie La Femme zajímá, sledujte její stránky a nenechte si ujít její akce.

Článek vznikl ve spolupráci s Galerií La Femmewww.glf.cz

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist