V pražských Nuslích, jen pár metrů od známé Vazební věznice Praha Pankrác, se nachází nenápadná poliklinika. Zábradlí u vchodu je obehnáno výstražnou páskou, která vyzývá k opatrnosti, vstup se totiž právě opravuje. Vstupní portál jako by symbolizoval celý příběh této polikliniky, kterou lidé téměř neznají. Přestože v Česku panuje dlouhodobý nedostatek praktických i specializovaných lékařů, Pražané se sem téměř neobjednávají. Nyní se tato poliklinika opravuje a modernizuje a připravuje se tak na otevření veřejnosti.
„Tady máme úplně novou ordinaci praktického lékaře, už chybí jen vyměnit podlahy,“ ukazuje na zem Ondřej Felix, ředitel organizace Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti (ZZMS), pod kterou tato poliklinika spadá. Hrdě přitom předvádí nově vybavenou ordinaci s vyšetřovnou. „Třicet let se tady na nic nesáhlo, teď to tu pomalu rekonstruujeme. Koupili jsme nový nábytek i lékařské vybavení,“ pokračuje Felix a otevírá další místnosti polikliniky. Nově zrekonstruovaná ordinace ostře kontrastuje s chodbami a dalšími částmi polikliniky, které na opravu teprve čekají a stále tak prozrazují svůj vznik v 50. letech.
Ordinacemi praktiků ale Felix se svým týmem nekončí. „Tady budou probíhat rehabilitace. Už jsme sem pořídili nové rehabilitační vany,“ pokračuje Felix a ukazuje na moderní bílé rehabilitační vířivky s bezpočtem vodních trysek a hydromasážními sprchovými hlavicemi. „Jsou zatím umístěné ve starém, ale i tyhle rehabilitační místnosti čeká přestavba,“ usmívá se Felix a ukazuje na bílé kachličkované zdi, které tu zůstaly netknuté ještě z dob totality.
Nové rentgeny i zubařská ordinace
ZZMS je organizace, která zastřešuje veškerou zdravotnickou péči pro vězněné. Ještě donedávna tuto péči poskytovala vězeňská služba, loni ale došlo k vyčlenění ZZMS a nyní funguje zcela samostatně. Felix a jeho tým si vzali za úkol všechna její pracoviště zmodernizovat a více je otevřít zaměstnancům věznice, ale také veřejnosti. Pod ZZMS patří několik zdravotnických provozů, kromě zmíněné pražské polikliniky také zdravotní středisko v Brně a od července také Rekreační středisko Vězeňské služby a Ministerstva spravedlnosti Pracov. Dále pak vězeňské nemocnice v pražské a brněnské věznici.
Celkem má ZZMS pro letošek na investice připraveno několik desítek milionů korun. „Zhruba polovina jde z našeho rozpočtu, druhá polovina z veřejných peněz,“ upřesňuje Felix. Kromě rekonstrukce prostor plánují nakoupit moderní lékařské přístroje, například rentgeny a také laparoskopickou věž, která umožňuje dokonalý přehled v operované oblasti, zvyšuje bezpečnost operování a snižuje riziko komplikací během operace. „A tady bude zubní ordinace,“ ukazuje Felix na dveře, za nimiž se rozprostírá zatím ještě zastaralá místnost. I tu také brzy čeká rekonstrukce a vybavení moderní stomatologickou technikou. „Plánujeme tu také zubní pohotovost, kterých je v Praze jen několik a kapacitně nestačí,“ dodává Felix.
Celkem v pražské poliklinice chtějí otevřít hned několik nových ordinací, kromě praktických lékařů a stomatologie také chirurgii, fyzioterapii a endoskopická pracoviště. Bude tu také psychiatrická a psychologická ambulance, vzniknout tu má i lékárna. „Máme smlouvu se všemi pojišťovnami. Předpokládáme, že renovaci všech ordinací dokončíme v průběhu příštího roku,“ plánuje Felix.
V čekárně člověk může potkat i vězně
ZZMS plánuje, že pro veřejnost bude otevřena poliklinika, která sice poskytuje lidem lékařské služby již nyní, ale příliš pacientů z řad „civilů“ do ní nechodí. „Loni jsme měli jen dvě stě registrací, což je na Prahu dost málo. Problém je, že o nás veřejnost neví. Většina lidí netuší, že máme otevřeno i pro lidi takříkajíc z venku, mimo věznici,“ krčí rameny Felix. Právě to by chtěl změnit a doufá, že nová, moderní podoba kliniky přiláká také více pacientů. První se mohou praktikům, kteří již mají ordinace zrekonstruované, registrovat již nyní. Specializovaná pracoviště jako stomatologie a rehabilitace začnou pacienty nabírat na konci příštího roku, případně na začátku roku 2027.
Jelikož na poliklinikách někteří vězni vypomáhají, může se stát, že tu návštěvník uvidí vězně například jak uklízejí. Stejně tak bude veřejnosti přístupná i brněnská poliklinika, již čeká rekonstrukce společně s tou pražskou. Veřejnosti se otevře také rehabilitační centrum v Pracově, které má nyní také interiéry z minulého století a rovněž jej čeká rekonstrukce, včetně renovace bazénu.
Méně pacientů, větší komfort pro lékaře
Společně se vznikem nových ordinací se ovšem nabízí otázka, jestli v nich bude mít kdo léčit. Lékařů je obecně v Česku nedostatek a jednotlivá pracoviště se o ně přetahují. Ředitel Felix si to prý dobře uvědomuje. „V tomto ohledu budeme tak trochu těžit z toho, že jsme původně vězeňská lékařská služba. Režim je tady jiný, klidnější. Dám příklad: v běžné ordinaci se střídá jeden pacient za druhým. Ale tady, jelikož vězeňské pacienty musí doprovázet eskorta, je mezi pacienty prostoj a na každého je vyhrazeno nejméně třicet minut. To dává lékařům komfort, který v běžných nemocnicích rozhodně není obvyklý,“ popisuje Felix.
Předpokládá, že díky menšímu množství pacientů přiláká ty lékaře, kteří už mají dost rychlého tempa a chtěli by trochu zvolnit. „Pro představu: v našich zařízeních provedeme 360 operací ročně, kdežto například v nemocnici na Bulovce jich provedou přes dvacet tisíc,“ dává příklad Felix. Dohromady chce ZZMS najmout zhruba 15 lékařů z celé republiky, hlavně zubaře, psychiatry, neurology, internisty a fyzioterapeuty.
Felix pokračuje v prohlídce pankrácké polikliniky. Centrální chodba a čekárny jsou ještě zastaralé, za dveřmi nově zrekonstruovaných ordinací se ale rozprostírá moderní lékařský svět. V jedné z takových ordinací sedí i doktorka Irena Vacková. Má krátké tmavé vlasy, růžovou lékařskou blůzu a úsměv na tváři. Přišla z pražského IKEMU a pracuje zde teprve třetím dnem. „Je to tady klidné, to mi vyhovuje nejvíce. Na práci mám čas, což na obvodním oddělení, kde jsem rovněž dříve pracovala, neexistuje. Tam máte v jedné ordinaci i 2500 registrovaných pacientů,“ popisuje lékařka. „To jste pak pod neustálým tlakem a máte z toho akorát žaludeční vředy,“ říká s nadsázkou a dodává, že právě klid a pomalejší pracovní tempo jsou důvodem, proč se rozhodla přejít na zdejší polikliniku.
Lékařská pracoviště ZZMS



Také takzvaná návaznost péče by v zařízeních ZZMS měla být lepší. „Doktoři se tu všichni znají, navzájem spolu komunikují, takže pacient nebude muset dlouho čekat, než se výsledky od specialistů dostanou kolečkem zpět k praktikovi. Všechno tu máme pod jednou střechou,“ říká Markéta Kořínková, náměstkyně ředitele.
Felix však v náboru nechce cílit jen na přetížené lékaře, ale také na mladé mediky, studenty a čerstvé absolventy, aby tady získali praxi. Kromě lékařů se zde má školit i nelékařský personál, budou se zde provádět kurzy sanitářů nebo řidičů lékařské převozové služby.
Nemocnice za mřížemi
Velkým tématem je také rekonstrukce nemocnice, která se nachází přímo v areálu pankrácké věznice. Sestává ze dvou budov, starší z nich je z konce 19. století, což prozrazuje například elegantní historické dláždění chodeb. Nyní nemocnice slouží výhradně vězňům a zaměstnancům věznic, Felix by ji však rovněž chtěl postupem času z části veřejnosti otevřít.
Felix a jeho tým společně s vězeňskou službou prochází chirurgickým oddělením, kde na sále právě probíhá operace jednoho z vězňů. Provádějí se zde především plánované zákroky a v malém sálku také menší, jednodenní chirurgie a endoskopie. Celkem je v českých věznicích téměř dvacet tisíc vězňů, a pokud nepotřebují velmi komplikovaný nebo urgentní operační zákrok, nevozí se do civilních nemocnic, ale do vězeňských. Poté se zotavují ve speciálních vězeňských lůžkových odděleních, která připomínají klasické vězeňské cely. Jsou zde mříže v oknech, dveře jsou zabezpečeny petlicí a speciálními zámky, na bezpečnostních celách je vše pevně přichyceno k podlaze či okolním stěnám, žádná televize ani zrcadlo. Běžné nemocniční cely bývají po dvou až po třech lůžkách, ty bezpečnostní pouze po jednom.
„Vězeňské lékařství má ale i své výhody,“ pousmívá se ředitel Felix. „Díky menšímu množství pacientů tu máme kratší čekací doby. Například magnetickou rezonanci tady děláme do týdne od objednání, rehabilitaci do pár dní,“ podotýká Felix. Pokud se jeho plán s otevřením veřejnosti podaří, budou krátkých čekacích lhůt moci využívat i pacienti z řad veřejnosti.
Partnerem článku jsou Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti.
Lékařská pracoviště ZZMS



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist