Nestabilita na hongkongské burze se rozlévá na akciové trhy celého světa

Hongkongské akcie určují světu směr

* Akcie v Hongkongu jsou stále ve středu pozornosti světových investorů. Vývoj na hongkongské burze ovlivňuje cenový pohyb na ostatních akciových trzích. Volatilita akciových kursů by se měla pomalu snižovat.
Současné obchodování na světových burzách provází velká rozkolísanost kursů. Vývoj na hongkongském trhu hraje prim v rozhodování investorů celého světa. Uklidnění situace na jedné z dominantních regionálních burz, a potažmo i na ostatních akciových trzích, by mohly přinést investice do akcií čínských společností.
Od počátku finanční krize ve východoasijském regionu, která vyvrcholila propadem všech světových akciových indexů, uběhly již dva týdny a situace na burzách se stále ještě nestabilizovala. Měnová nejistota je všeobecně spojována s turbulencemi na akciových trzích. Investoři reagují na jakékoli kursotvorné informace až zbytečně přehnaně. Svým dílem viny k všeobecnému chaosu přispěli i obchodníci, kteří mají z předešlých let zkušenosti pouze s býčím trendem, a tudíž nejsou schopni racionálně rozhodnout při kursových poklesech. Toto všechno umocňuje a prohlubuje současnou měnovou krizi, která se jako mor přenáší z hongkongského epicentra na ostatní světové burzy.
Ne newyorská burza, ale pohyb na hongkongském trhu udává tón budoucímu vývoji ve světě. Indexy světových burz se namísto toho, aby se pohybovaly souběžně s cenami na Wall Street, jako tomu bylo před burzovním krachem, nechávají ovlivnit hongkongskou burzou. Indexy především evropských akciových trhů profitovaly do začátku srpna ze závratného a mnohdy neopodstatněného růstu na Wall Street. Avšak od předminulého čtvrtka, kdy se index Hang Seng propadl o 10 procent, a tím spíše od "černého úterý", kdy ztratil 18 procent své hodnoty, museli světoví investoři začít brát zřetel na tamější vývoj. Nejzářnějším příkladem přeorientace na Hongkong je londýnská burza. Britské firmy kvůli silným obchodním vazbám jsou kotované i na hongkongské burze, a tudíž jejich propad v asijské zemi oslabí i londýnský trh.
Majákem v rozbouřeném moři velmi volativních hongkongských akcií by mohl být nákup cenných papírů čínských firem. Zájem o čínské společnosti kotované na hongkongské burze můžeme popsat růstem indexu rudých akcií red chips, který se právě v těchto dnech pohybuje v opačném gardu ke směrodatnému indexu Hang Seng. Pro investory, kteří nedůvěřují v rychlé skončení prudkých pohybů hongkongských titulů, je koupě rudých akcií velmi lákavá. Stabilní politická situace a pokračující reformní proces podpořený pozvolným snižováním úrokových sazeb je pro investory dostatečnou zárukou. Z cenového zpevnění rudých akcií by mohly profitovat i ostatní tituly na hongkongské burze. Při včerejší seanci index Hang Seng oslabil o jedno procento na 10 682 bodů. Pokles byl v procentním vyjádření nejmenší za poslední tři týdny, což by mohlo signalizovat postupnou stabilizaci vývoje.

Tomáš Holinka