Trenér Karel Brückner je po sobotním vítězství rakouské fotbalové reprezentace nad favorizovanou Francií ve svém novém působišti národním hrdinou, ale před středečním duelem v Litvě se sám snaží krotit optimismus.

Karel Brückner na tiskové konferenci rakouské fotbalové reprezentace. Pokud by jeho svěřenci neuspěli, překvapivá výhra v úvodu kvalifikace o postup na světový šampionát by prý naprosto ztratila cenu.

Na malém stadionu v Marijampole, kde pořadatelé očekávají asi jen pětitisícovou návštěvu, se střetnou překvapiví lídrové sedmé skupiny. Rakušané zdolali 3:1 Francii a Litevci se postarali o další senzaci, když třemi góly rozprášili domácí Rumunsko.

"Jejich výhra 3:0 v Rumunsku mě vůbec nepřekvapila. Hráli skvěle a tři body si zasloužili," řekl Brückner rakouským novinářům po zhlédnutí záznamu ze sobotního utkání v Kluži.

Čtěte také:

Litevce má dobře přečtené z květnového duelu v Edenu, kam si je ještě jako kouč českého týmu pozval k přípravě před mistrovstvím Evropy.

Brückner: Výhra proti Francii bude bezcenná, pokud ji nepotvrdíme v Litvě

Češi tehdy vyhráli 2:0, ale snaživý pobaltský soupeř chvílemi pořádně zlobil. "Litevci byli hlavně v prvním poločase velmi nebezpeční. Samozřejmě to ale byla jen příprava, teď je to jiný tým. Musíme hrát chytře a disciplinovaně, soupeř se snaží napadat a vyniká rychlostí," varoval Brückner.

Trenérské trio vtlouká Rakušanům do hlavy, že nemohou příliš propadnout euforii. "Hráči poznali, že vítězství proti Francii bude bezcenné, pokud jej nepotvrdíme," tvrdili svorně Brückner a jeho slovenský asistent Ján Kocian.

"Když vyhrajeme nad Francií a pak bychom prohráli v Litvě, byl by to hodně bláznivý start s pokaženým závěrem," podotkl rakouský asistent Andreas Herzog.

Rakušany trápí zdravotní potíže

Brücknera trápí marodka. Velký otazník visí nad startem kapitána Ivanschitze, problémy má také středopolař Säumel.

Karel Brückner a Andreas Herzog na tréninku rakouské fotbalové reprezentace. Útočníka Linze dokonce musel český trenér poslal zpět do portugalské Bragy, aby v týmu neroznesl střevní virózu. "Nákaza je nebezpečná jak pro něj, tak i pro další hráče," uvedl Brückner.

Litevci občas umí favoritovi pořádně zatopit. V uplynulé kvalifikaci nečekaně sebrali body domácím Italům, doma zase dokázali porazit favorizovanou Ukrajinu. Po senzačním sobotním triumfu ale vystoupali hráči do výšin a to děsí jejich trenéra Josého Couceira.

"Ten vzruch a to nadšení kolem týmu jsou nebezpečné. Vyhráli jsme jen jeden zápas, ne soutěž nebo šampionát," řekl portugalský kouč.

"Rakousko vyhrálo nad Francií, čeká nás moc nebezpečný soupeř. Možná, že máme tak padesátiprocentní šanci na výhru," uvedl Couceiro.

Francouzský kouč Domenech má nůž na krku

Hned pětice účastníků mistrovství Evropy musí už na začátku kvalifikace o postup na světový šampionát smazávat bodovou ztrátu.

Nůž na krku mají před středečními zápasy tři trenéři a ve velkém ohrožení je především pozice Raymonda Domenecha, který potřebuje Francii po porážce v Rakousku bezpodmínečně dovést k domácí výhře nad Srbskem.

Domenech po krachu na Euru překvapivě vydržel na francouzské lavičce, ale už po úvodním hracím dnu nové kvalifikace se jeho post opět povážlivě otřásá.

Domenech: Ještě je brzo panikařit 

Trenér francouzské fotbalové reprezentace Raymond Domenech. Novináři mají jasno; pokud úřadující vicemistři světa neporazí Srbsko, Domenech si bude balit kufry. Spekuluje se, že Francii převezme jeden z dvojice bývalých reprezentantů Deschamps - Blanc.

Domenech si však jako obvykle z velkého mediálního tlaku nic nedělá. "Je příliš brzy na to začít panikařit, ani nevím, co to znamená být v nebezpečí. Máme před sebou zápas se Srbskem a proti Rumunsku a pak teprve můžeme dělat nějaké závěry," podotkl klidně Domenech.

Situace ve francouzském táboře ale není rozhodně růžová. Vedle série zranění trápí favorita zřejmě i neshody v týmu, bek Evra prohlásil, že hráči jsou naštvaní a frustrovaní. A toho by chtělo Srbsko využít.

Kouč Srbska: Jsem rád, že se Francouzi dostali do složité pozice 

"Francouzi jsou horkými favority na vítězství, ale po porážce v Rakousku se dostali do složité pozice," řekl nový kouč hostů Radomir Antič.

Litevci zase třemi brankami šokovali domácí Rumuny a připravili neklidné spaní trenéru Victoru Piturkovi, který přitom ještě před pár týdny sahal na Euru po postupu ze skupiny.

Zápas na Faerských ostrovech by mohl kouče i přes absence hvězd v čele se zraněným Mutuem zachránit. "Dostal za úkol získat z úvodních tří zápasů sedm bodů. Po středě se k situaci vrátíme," řekl prezident rumunského svazu Mircea Sandu.

Ještě víc se trenérská židle otřásá pod Leem Beenhakkerem. Polské fiasko na mistrovství Evropy umocnila domácí remíza v úvodu kvalifikace proti Slovinsku a případný neúspěch v San Marinu by zkušenému Nizozemci téměř najisto zlomil vaz.

Terry: Něco Chorvatům dlužíme 

Fabio Capello a John Terry na tiskové konferenci anglické fotbalové reprezentace. Nejostřeji sledovaný však bude souboj mezi Chorvatskem a Anglií. V myslích britských fanoušků znovu ožívají trudné vzpomínky na krach Albionu v evropské kvalifikaci, který způsobily právě dvě porážky s Chorvatskem.

Na domácí půdě ve Wembley prohráli Angličané 2:3, o pár měsíců dříve podlehli na soupeřově hřišti 0:2. Málokdo si nevybaví komický vlastní gól, jímž tehdy potopili anglické naděje Neville s brankářem Robinsonem.

Kolébka fotbalu si teď chce s Chorvaty srovnat účty. "Něco jim dlužíme," řekl kapitán John Terry.

Cole: Když jsme do Chorvatska jeli naposled, byli jsme naivní 

"Pamatuji si, jak jsme se v šatně ve Wembley tu noc po prohře cítili. Ty pocity nás musejí hnát dopředu, ve fotbale musíte proměnit negativa v pozitiva," prohlásil záložník Joe Cole, který v sobotu dvěma brankami utnul anglické trápení v Andoře.

Středopolař Chelsea věří, že se jeho tým poučil. "Když jsme do Chorvatska cestovali minule, byli jsme trochu naivní a podcenili je," připustil Cole.

"Myslím, že nyní jsme psychicky o mnoho silnější. Ale oni hrozně dlouho doma neprohráli, i remíza by byla dobrá," připomněl anglický záložník, že Chorvati od vytvoření samostatného týmu v roce 1994 doma v kvalifikaci ani jednou nenašli přemožitele.

Bilič: Očekávám lepší Anglii

Domácím by mohl překazit plány návrat uzdraveného stopera Ria Ferdinanda. Chorvatský kouč Slaven Bilič navíc varuje před přílišným optimismem.

chorvatsko__192x128_.jpg"Očekávám lepší Anglii, ale také my jsme v lepší kondici. Angličané sice nijak neexcelovali proti Andoře, ale pořád mají skvělé individuality," mínil Bilič, jenž stále postrádá dlouhodobého maroda střelce Eduarda Da Silvu.

Evropští šampioni Španělé se pokusí proti Arménii navléknout na šňůru neporazitelnosti korálek s číslem 25, Italové zase plánují proti Gruzii zapomenout na utrápenou sobotní výhru na Kypru.

Slováci, soupeř českého týmu ve skupině 3, by rádi navázali na výhru nad Severním Irskem a ze Slovinska si touží dovézt alespoň bod.

1. skupina:
20:15 Stockholm: Švédsko - Maďarsko,
20:45 Tirana: Albánie - Malta,
21:45 Lisabon: Portugalsko - Dánsko.
2. skupina:
19:30 Kišiněv: Moldavsko - Izrael,
20:15 Riga: Lotyšsko - Řecko,
20:30 Curych: Švýcarsko - Lucembursko.
3. skupina:
20:30 Serravalle: San Marino - Polsko,
20:45 Maribor: Slovinsko - Slovensko,
20:45 Belfast: Severní Irsko - ČR.
4. skupina:
17:00 Moskva: Rusko - Wales,
18:00 Baku: Ázerbájdžán - Lichtenštejnsko,
19:35 Helsinky: Finsko - Německo.
5. skupina:
20:00 Istanbul: Turecko - Belgie,
20:15 Zenica: Bosna a Hercegovina - Estonsko,
22:00 Albacete: Španělsko - Arménie.
Skupina 6:
18:00 Almaty: Kazachstán - Ukrajina,
19:00 Andorra La Vella: Andorra - Bělorusko,
21:00 Záhřeb: Chorvatsko - Anglie.
Skupina 7:
18:30 Tórshavn: Faerské ostrovy - Rumunsko,
19:30 Marijampole: Litva - Rakousko,
21:00 St. Denis: Francie - Srbsko.
Skupina 8:
19:00 Podgorica: Černá Hora - Irsko,
20:50 Udine: Itálie - Gruzie.
Skupina 9:
20:30 Reykjavík: Island - Skotsko,
20:30 Skopje: Makedonie - Nizozemsko.