Fotbalová Chelsea už nemá žádné závazky ke svému vlastníkovi Romanu Abramovičovi. Ruský magnát, který londýnský klub dlouho financoval prostřednictvím bezúročných půjček, totiž všechny své pohledávky převedl na vlastnický podíl, čehož dosáhl navýšením základního jmění klubu. Chelsea mu celkem dlužila 340 milionů liber (asi 14,3 miliardy korun).

FIFA nechce dlužníky

Vedoucí tým anglické ligy se tím snaží vyhovět chystaným požadavkům UEFA. Ta totiž už delší dobu bojuje proti zadlužování klubů a od roku 2012 nehodlá dlužníky nechat hrát lukrativní Ligu mistrů. "Teď je náš dluh prakticky nulový, což nám zajistí jak dlouhodobou stabilitu, tak i vyhovíme kterémukoli z mechanismů, které se nyní ve fotbale diskutují," řekl Bruce Buck, ředitel Chelsea. Abramovič do klubu pumpoval peníze od roku 2003, kdy v něm koupil rozhodující podíl. Z bohatých finančních injekcí klub nakupoval špičkové fotbalisty, včetně brankáře Petra Čecha. Průměrný klub tak posunul do špičky nejen anglické ligy, v níž za tu dobu získala Chelsea dva tituly.

Cesta k soběstačnosti

Poslední roky ale Abramovič změnil politiku a snaží se vést Chelsea k soběstačnosti. Poprvé by se mu to mohlo podařit v létě. I když se pět let daří ztrátu snižovat, v minulé sezoně klub prodělal 44,4 milionu liber (asi 1,3 miliardy korun). To je téměř pětina jeho celkových tržeb. Víc než polovinu ztráty přitom obstaraly kompenzace, které musí klub vyplácet vyhozeným trenérům Josému Mourinhovi a Luizi Felipemu Scolarimu a jejich asistentům.