Je to škoda. Čeští fotbalisté čtyřicet minut ve Španělsku 1:0 vedli, mistři světa ale senzaci na svůj účet nepřipustili a během tří minut ve druhé půli skóre otočili.

Španělé tak v kvalifikačním duelu o postup na mistrovství Evropy porazili český tým 2:1 a výrazně se se stoprocentní bilancí dvanácti bodů přiblížili postupu na šampionát. Češi si připsali druhou porážku a zůstávají na šesti bodech a druhém místě.

Češi se povětšinou bránili, ale předvedli výkon na hranicích svých možností a současný nejlepší reprezentační celek světa pěkně potrápili.

Plašilův gól dal naději

Překvapení se začalo rýsovat po devětadvaceti minutách. Jaroslav Plašil převzal třiadvacet metrů od branky míč a pohotově vyslal přízemní střelu na španělskou branku, na kterou domácí gólman Iker Casillas nedosáhl a balon s pomocí tyče zaplul do sítě.

A čeští fotbalisté téměř tři čtvrtě hodiny senzační vedení hájili, Španělé ale ukázali velkou sílu a dokázali zápas otočit. Stačili jim k tomu tři minuty. V 69. minutě dostal balon Villa, náznakem střely položil Hubníka a poté mezi nohama padajícího Sivoka poslal míč za Čecha.

Rezek fauloval Iniestu a Villa rozhodl

Vzápětí se prodíral v pokutovém území Iniesta, Rezek ho trochu zbytečně fauloval a nařízenou penaltu proměnil Villa, byť Čech jeho úmysl vystihl a na míč si sáhl.

Španělé zahájili utkání pořádnou fujavicí a čeští hráči v prvních třech minutách zuby nehty drželi bezbrankový stav, ale bleskový nápor domácích ustáli. Průběh zápasu se odvíjel podle očekávaného scénáře, Španělé drželi míč, neustále si přihrávali a vymýšleli, jak přelstít pečlivě bránící české mužstvo.

Češi statečně vzdorovali atakům hvězdného výběru a když se zmocnili míče, dovezli ho sice za půlku, tam o něj ale přišli.

Villa měl už v první půli dvě dobré šance

Těsně před českým gólem došlo na první souboj Petra Čecha a Davida Villy. Arbeola nacentroval, španělský střelec trefil pěkně míč z voleje, ale pálil do prostoru, kde Čech stál. Před přestávkou si pak španělští hráči kombinaci zopakovali, Villa tentokrát nepříjemně hlavičkoval, Čech jeho pokus vytěsnil. Češi zahrozili do přestávky už jen závarem ze standardní situace, Španělé nebezpečí odvrátili.

První čtvrthodinu druhého poločasu hráli čeští fotbalisté aktivně a domácí nepouštěli na dostřel. Po hodině hry ale nabral španělský tlak spád. Ramos na zadní tyči už nedokázal usměrnit balon do branky, Villa pálil po zemi těsně vedle, Iniestova pumelice zase minula o decimetry břevno Čechovy brány.

Španělé si výhru pohlídali

Pak přišly dvě španělské trefy a mistři světa si už výsledek pohlídali, Torrese v dobré šanci ještě vychytal Čech. Češi si vypracovali několik standardních situací, které však velikou hrozbu pro Casillase a spol. neznamenaly. Čeští fotbalisté teď nutně musí zabrat v úterý v Českých Budějovicích proti Lichtenštejnsku.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012 v Granadě:
Španělsko - Česko 2:1 (0:1)
Branky: 69. a 73. z pen. Villa - 29. Plašil. Rozhodčí: Kassai - Eros, Ring (všichni Maď.). ŽK: Xabi Alonso, Arbeloa - Pospěch, Rezek. Diváci: 16.200 (vyprodáno).

Sestavy:
Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Capdevila (58. Cazorla) - Xavi, Busquets, Xabi Alonso (46. Torres) - Iniesta, Navas (86. Marchena) - Villa. Trenér: Del Bosque.
Česko: Čech - Pospěch, Hubník, Sivok, M. Kadlec - Rezek (84. Necid), Hübschman, Rosický, Plašil, Pudil (78. Hloušek) - Baroš. Trenér: Bílek.

1. Španělsko 4 4 0 0 12:4 12
2. Česko 4 2 0 2 4:3 6
3. Skotsko 4 1 1 2 4:5 4
4. Litva 3 1 1 1 2:3 4
5. Lichtenštejnsko 3 0 0 3 1:8 0