Barcelona hasí požár. Podezřelé finanční toky v přestupu brazilské hvězdy Neymara připravily o křeslo klubového prezidenta Sandra Rosella. Šéf klubu odstoupil na čtvrtečním zasedání představenstva, kde se skandál kolem kontroverzního transferu probíral. Rosell momentálně čelí žalobě, kterou na něj podal člen představenstva klubu Jordi Cases.

Podle žaloby Rosell zpronevěřil 40 milionů z přestupové částky. Položky figurující v příchodu Neymara ze Santosu nejsou zcela jasné, ačkoli klub loni skálopevně tvrdil, že se jedná o 57 milionů eur.  Brazilský Santos ale dostal pouze 17,1 milionu eur za hráčská práva, zbývající částku obdržela společnost Neymar & Neymar Consultoria Esportiva e Empresarial Ltd., kterou vlastní hráčovi rodiče.

Soudce Pablo Ruz po předběžném prozkoumání dokumentů oznámil, že shledal dostatečné důvody pro přijetí žaloby.

"Můj čas vypršel," rozloučil se Rosell, kterého do konce funkčního období nahradí viceprezident Josep Maria Bartomeu. Posledním prezidentem Barcelony, který odstoupil z funkce, byl po sérii špatných výsledků v roce 2003 Joan Gaspart. Rosell stál v čele klubu od roku 2010.

"Žádám členy klubu o podporu, budoucnost Nou Campu musí být naší prioritou," reagoval na svůj posun do čela slavného klubu Bartomeu. "Vyzývám všechny, aby neztráceli důvěru v naši práci. Musíme teď pevně hájit pověst našeho klubu," prohlásil odhodlaně nový prezident.

Podle údajů, které uveřejnil španělský tisk, existovala kromě platby Santosu ještě platba hráči ve výši 10 milionů, které dostal Neymar jako bonus za přestup, a dalších sedm smluv. Například kontrakt, který zajišťuje Neymarově nadaci 2,5 milionu eur.

Neymarův otec si může podle další smlouvy ještě navíc přivydělat jako vyhledávač brazilských talentů dva miliony eur. Čtyři další miliony si vydělá za získávání jihoamerických obchodních partnerů pro Barcelonu. Poslední položkou je částka 2,6 milionu eur za zastupování samotného hráče.

Deník El Mundo rozepsal položky v Neymarově přestupu takto:

Ani to ale nedá celkovou sumu, kterou musí Barcelona údajně zaplatit. Další položku totiž tvoří bonusy za přátelská utkání se Santosem a předkupní práva na tři brazilské talenty. Barcelonské vedení tyto informace stále popírá. Pokud je to však pravda, Neymar bude nejdražším hráčem světa.

V pondělí přitom Rosell znovu potvrdil, že Barcelona zaplatila Santosu za talentovaného útočníka 57 milionů eur, jak uvedl při jeho červnovém slavnostním představení. S tím ale Cases, který celou akci rozpoutal, nesouhlasí.

"Nemyslíme si, že si někdo ty peníze nechal. Chceme ale vědět, jak to bylo vyúčtováno, protože to není jasné," řekl Cases listu El País s tím, že žaloba není namířená proti klubu, ale proti Rosellovi.

Rosell a další členové výkonného výboru v minulosti několikrát zopakovali, že smlouva o Neymarově přestupu obsahuje klauzule o utajení, které jim nedovolují mluvit o podrobnostech. Otázky soudce prý ale Rosell rád zodpoví.

Související