Jak vypadá první nominace trenéra Pavla Vrby u národního týmu? V osmnáctičlenném kádru pro přípravný zápas s Norskem není ani jeden nováček, nechybí ale brankář Petr Čech ani kapitán Tomáš Rosický. Nastupující kouč vynechal Jaroslava Plašila a po delší době do týmu zařadil Adama Hlouška, který nastoupil v národním týmu naposledy před třemi lety. Utkání s Norskem se bude hrát v Edenu 5. března.

Hloušek zaujal Vrbu dobrými výkony v Norimberku. "Viděl jsem ho v bundeslize, v Norimberku si vytvořil silnou pozici a chválí ho i trenér," řekl Vrba na tiskové konferenci. "Může hrát dva posty, levou obranu i zálohu. Je málo českých hráčů, kteří by v týmu měli tak silnou pozici jako Adam v Norimberku," dodal Vrba.

Z obvyklých hráčů, které povolával Vrbův předchůdce Michal Bílek, chybí v nominaci záložníci Jaroslav Plašil z italské Catanie a Petr Jiráček z Hamburku. Kvůli zranění jsou mimo hru stoper Tomáš Sivok a útočník Libor Kozák. "Plašil v klubu nedostává prostor. Přece jen už má nějaké roky, a tak by jeho pozice v Catanii měla být trochu jiná," uvedl trenér na adresu záložníka trápícího se klubu ze Sicílie.

V nominaci na Nory je i sparťanský záložník Ladislav Krejčí, který se zranil v pondělním ligovém duelu s Brnem. Vrba čeká na výsledky dalších vyšetření. "Byl jsem na zápase Sparty, viděl jsem, že je problém. Mluvil jsem s lékařem a řešení je jednoduché. Když bude v nominaci na zápas s Bohemkou, bude v nominaci, když ne, tak na Norsko nebude," řekl Vrba.

Nový reprezentační kouč nezařadil do své první nominace žádného úplného nováčka, ale připustil, že o některých jménech uvažoval. Spekulovalo se například o sparťanském obránci Pavlu Kadeřábkovi.

"Hlavně v jednadvacítce jsou hráči zajímaví a uvažovali jsme, jestli je nominovat. Ale nechceme jednadvacítku oslabovat v přípravě na domácí Euro v roce 2015," řekl Vrba. "Nechceme, aby v áčku pak třeba odehráli dvě minuty," dodal.

Vrbu čeká proti Norům premiéra u týmu, který převzal v prosinci po odchodu z Plzně. V posledním vzájemném souboji čeští fotbalisté podlehli v létě 2011 v Oslu jasně 0:3. V následných přípravných duelech změří reprezentanti v květnu síly s Finskem a v červnu s Rakouskem.

Nominace na přípravné utkání s Norskem

 

Post Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Petr Čech Chelsea 106 0
  Tomáš Vaclík Sparta 1 0
Obránci František Rajtoral Hannover 13 0
  Theodor Gebre Selassie Brémy 27 1
  Marek Suchý Basilej 17 0
  Ondřej Mazuch Dněpropetrovsk 3 0
  David Limberský Plzeň 23 0
  Michal Kadlec Fenerbahce Istanbul 51 8
Záložníci Tomáš Rosický Arsenal 93 21
  Tomáš Hübschman Šachtar Doněck 57 1
  Vladimír Darida Freiburg 15 0
  Bořek Dočkal Sparta 6 2
  Josef Hušbauer Sparta 6 0
  Adam Hloušek Norimberk 5 0
  Ladislav Krejčí Sparta 4 1
  Daniel Kolář Plzeň 17 2
Útočníci David Lafata Sparta 29 7
  Matěj Vydra West Bromwich 9 2