Trofej pro fotbalové mistry světa dnes poprvé v historii dorazila do Prahy. Vybrané osobnosti si ji prohlédly na ruzyňském letišti v rámci akce Coca-Cola Trophy Tour. Mezi nimi byl také vicemistr světa z roku 1962 Josef Masopust či trenér národního týmu Pavel Vrba.

Nikdo z přítomných si na trofej nemohl sáhnout, jelikož to je dovoleno jen mistrům světa a také hlavám jednotlivých států. "Já bych si ale stejně nesáhl. Až za čtyři a půl roku," prohlásil Vrba, jehož jedním z cílů je postup na mistrovství světa 2018 v Rusku. "Samozřejmě tam chceme hlavně postoupit, ale za čtyři roky se může stát cokoli," naznačil trenér, že by ho lákalo pozvednout pohár nad hlavu.

Vrba jako ambasador akce odhalil trofej společně s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou, který rovněž věří, že v Rusku bude český tým o pohár bojovat. "Teď to bude v Brazílii, což je trochu z ruky, tak jsme si řekli, že počkáme, až bude mistrovství světa zase v Evropě," řekl Pelta v nadsázce. "Slibuji, že se budeme snažit ze všech sil o to, abychom za čtyři roky byli v Rusku mezi účastníky a bojovali o tuto trofej," dodal Pelta, který převzal malou repliku poháru jako dar od FIFA.

Blízko k trofeji se dostali také Masopust, Josef Jelínek či Václav Mašek, kteří v roce 1962 měli na dosah titul mistrů světa, ale ve finále šampionátu v Chile prohráli s Brazílii 1:3. "Moc tomu nescházelo a mohli jsme vyhrát. Bohužel se nám to nepovedlo, ale ty vzpomínky jsou nádherné," řekl Masopust.

Současná trofej v podobě dvou sportovců držících zeměkouli se mistrům světa předává od roku 1974, kdy nahradila Zlatou Niké. Je vyrobena z osmnáctikarátového zlata, je vysoká 36,5 centimetru a váží šest kilogramů. Je dutá, protože kdyby byla celá z masivu zlata, vážila by zhruba 70 kilogramů. Jejím autorem je italský sochař Silvio Gazzaniga. Na podstavci jsou vyryta jména všech mistrů světa. Její hodnota se odhaduje na 20 milionů dolarů.

Do Prahy dorazila nejcennější fotbalová relikvie světa soukromým speciálem z Rumunska v rámci turné, které je součástí prezentace mistrovství světa v Brazílii. Turné bylo zahájeno vloni v září v Riu de Janeiro a celkem trofej urazí téměř 150 tisíc kilometrů. Z Prahy ještě dnes odletí do Bosny a Hercegoviny.