Český útočník Radim Vrbata se velkou měrou zasloužil o vítězství hokejistů Chicaga nad Ottawou 4:3 po samostatných nájezdech v nedělním utkání zámořské NHL. Vrbata vstřelil dva góly v normální hrací době a poté byl i autorem rozhodující penalty v závěrečném rozstřelu.

15.  Los Angeles  65  (22-10-33)  185:228  54

Rodák z Mladé Boleslavi nejprve v 7. minutě po přihrávce Martina Havláta otevřel skóre zápasu, 119 sekund před koncem třetí třetiny pak vyrovnal na 3:3. Na penaltu šel jako čtvrtý v pořadí a brankáře Martina Gerbera překonal bekhendovou střelou pod břevno. "Znám Martina z doby, kdy jsme spolu hráli v Carolině. Nebyl jsem si jistý, jestli si moje zakončení nebude pamatovat. Naštěstí si nevzpomněl," radoval se Vrbata, který předtím v prodloužení ještě trefil tyčku.
Chicago tak dokázalo otočit zápas ve svůj prospěch, přestože po dvou třetinách prohrávalo 1:3. "Je to velmi cenné vítězství. Ani za nepříznivého stavu jsme to nevzdali a bojovali až do konce," pochválil celé mužstvo brankář Patrick Lalime, který v Ottawě strávil pět sezon. K triumfu nad svým bývalým týmem přispěl 30 zákroky.
Mužstvo Senators dobře zná i Havlát, kterého Ottawa loni v létě do Chicaga vyměnila a první zápas proti nedávnému zaměstnavateli českému útočníkovi vyšel. "Potřebovali jsme vyhrát a je jedno, jestli to byla Ottawa nebo někdo jiný," uvedl nejproduktivnější hráč Blackhawks poté, co jeho tým ukončil sérii tří porážek.

Milan Hejduk se gólem a nahrávkou podílel na výhře Colorada 4:3 v prodloužení na ledě Detroitu, v jehož brance se místo zraněného Dominika Haška objevil Chris Osgood. Hejduk krátce po polovině zápasu svou 25. trefou v sezoně otevřel skóre utkání, ve třetí třetině přihrál na třetí branku Brettu McLeanovi.
Detroit ale ještě dokázal v předposlední minutě vyrovnat a vítěznou trefu obstaral až v třetí minutě nastaveného času Brad Richardson. "V posledních pěti deseti zápasech podává nejlepší výkony v sezoně," pochválil střelce trenér Avalanche Joel Quenneville.
Hráči Colorada napravili porážku z posledního zápasu v Detroitu, kde začátkem února podlehli 1:4. "Minule jsme tady zahráli hrozně. Pamatuju si, že jsme měli jenom dvanáct střel na branku a oni téměř padesát. Řekli jsme si, že musíme dneska zabrat a podali jsme mnohem lepší výkon," liboval si Hejduk.
Detroit přehrál Colorado pouze v třetí třetině, kterou vyhrál 18:5 na střely a 2:1 na góly. "Ale nemůžeme čekat, že vyhrajeme, když hrajeme dobře jenom dvacet nebo pětadvacet minut," konstatoval útočník Kris Draper, autor dvou branek.

Tomáš Vokoun z Nashvillu pochytal 33 střel v souboji lídrů Západní konference v Anaheimu, jeho tým však podlehl 2:3 po samostatných nájezdech. V nich na Vokouna vyzráli Ryan Getzlaf a Teemu Selänne, zatímco na druhé straně uspěl jen Paul Kariya.
Nashville byl v utkání oslaben o klíčové útočníky. Kvůli menším zraněním chyběli Peter Forsberg, David Legwand i Steve Sullivan, podruhé za sebou nenastoupil ani Jason Arnott, jehož trápí chřipka.
"Nashville je nejlepším týmem konference, chtěli jsme si ověřit, jak na tom v současné chvíli jsme. Chybělo jim několik hráčů, ale na tom nezáleží. Podali jsme povedený výkon, nevzdali se a dokázali smazat dvoubrankové manko. Musíme být spokojeni," uvedl brankář Anaheimu Jean-Sebastien Giguere.

Hokejisté Atlanty porazili v důležitém utkání týmů bojujících o postup do play off Carolinu 3:1 a bodově se dotáhli na vedoucí celek Jihovýchodní divize Tampu. Thrashers vyhráli i třetí zápas od chvíle, co klub získal nové posily Keitha Tkachuka s Alexejem Žitnikem.
O úspěch nad Carolinou se však zasloužili tradiční lídři: Marian Hossa vstřelil dva góly a brankář Kari Lehtonen si připsal 35 zásahů. Na druhou trefu Hossy přihrál Robert Holík a zaznamenal jubilejní 700. bod v NHL.

Poprvé od konce ledna prohráli druhý zápas po sobě New Jersey Devils. Po páteční porážce s Torontem tentokrát podlehli 1:4 Bostonu. "Nic jsme nepředvedli. První půlku zápasu jsme hráli bídně, pak jsme začali o něco víc bruslit, ale nestačilo to," posteskl si český kapitán Patrik Eliáš.
V brance Bostonu dostal poprvé od příchodu z Detroitu na konci února příležitost Joey MacDonald a k vítězství přispěl 26 zásahy. "Mohli jsme se na něho absolutně spolehnout. Předvedl několik skvělých zákroků," chválil gólmana útočník Marco Sturm.
Boston se díky výhře bodově dotáhl v tabulce Východní konference na jedenácté New York Rangers, oba týmy ztrácejí čtyři body na osmou Carolinu, ale mají tři zápasy k dobru.

Statistika nedělních zápasů NHL:

Pittsburgh - Philadelphia 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 38., 55. a rozhodující sam. nájezd Christensen, 31. Roberts - 2. York, 14. Coburn, 47. Umberger. Střely na branku: 38:34. Diváci: 17.132.

Detroit - Colorado 3:4 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 42. a 59. Draper, 40. Filppula - 31. Hejduk, 35. Arnason, 49. McLean (Hejduk), 63. Richardson. Střely na branku: 34:27. Diváci: 20.066.

Atlanta - Carolina 3:1 (1:1, 1:0, 0:1)
Branky: 10. a 50. Marián Hossa, 35. Kovalčuk - 20. Brind'Amour. Střely na branku: 25:36. Diváci: 16.190.

Dallas - San Jose 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 36. a 59. Pavelski, 3. Brown, 32. Clowe. Střely na branku: 26:18. Diváci: 18.002.

New Jersey - Boston 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 47. Rupp - 13. Ward, 21. Sturm, 49. Bochenski, 60. Axelsson. Střely na branku: 27:30. Diváci: 14.254.

Anaheim - Nashville 3:2 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 22. a rozhodující sam. nájezd Selänne, 44. Penner - 9. Timonen, 20. Dumont. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celý zápas, z 35 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,3 procenta. Střely na branku: 35:14. Diváci: 17.174.

Chicago - Ottawa 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 7., 59. a rozhodující sam. nájezd Vrbata (na první Havlát), 44. Hölmqvist - 12. Saprykin, 28. Alfredsson, 33. Vermette. Střely na branku: 25:33. Diváci: 13.917.

Vancouver - Minnesota 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 23. a 33. Cowan, 18. Salo, rozhodující sam. nájezd D. Sedin - 7. Radivojevič, 21. Gáborík, 55. Johnsson. Střely na branku: 35:31. Diváci: 18.630.