Plekanec se prosadil individuální akcí: v obranném pásmu se zmocnil kotouče, rychle přebruslil kluziště a přečíslení dva na jednoho řešil střelou nad lapačku Mikka Koskinena. Branka českého hráče z konce druhé třetiny znamenala vedení Canadiens 3:2, ale hosté stav obrátili a zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech.

Rozstřel rozhodl ve čtvrté sérii Kyle Okposo. Ve třetí neuspěl Plekanec, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. "Po dvě třetiny jsme kontrolovali hru. Umožnili jsme jim ale několik brejků, z nichž skórovali. V některých oblastech se musíme zlepšit. Byla taky na nás ale patrná únava a z toho vyplývaly naše chyby," prohlásil trenér Montrealu Jacques Martin, jehož svěřenci včera prohráli v hektickém zápase 6:8 v Bostonu.

Montreal v utkání třikrát vedl, ale jejich náskok se i díky dvěma zásahům Michaela Grabera vždy rozplynul. V nájezdech si pak Canadiens nepřišli na brankáře Koskinena, který si ve svém druhém startu v NHL připsal první výhru. "Nebyl jsem nervózní, protože jsem věděl, že v nájezdech jsem dobrý. Navíc oni mě neznají, takže to bylo pro mě o to snazší," konstatoval finský brankář, který základní části a prodloužení předvedl 37 úspěšných zásahů.

Vokoun porážce nezabránil

Porážku svého týmu neodvrátil ani Tomáš Vokoun. Český brankář zastavil 24 z 27 střel Buffala, které uspělo na ledě Floridy 3:2 v prodloužení. Rozhodující gól vstřelil v čase 64:55 hostující útočník Tyler Myers a zařídil Sabres sedmé vítězství v posledních devíti zápasech. Hostující obránce sebral kotouč v rohu kluziště ve vlastní třetině, rychle puk zavezl do útočného pásma a tvrdou ranou z pravého kruhu překonal Vokouna.

"Ani jsem si neuvědomil, že už zbývá tak málo času. Všimnul jsem si ale, že několik jejich útočníků je za brankou, když se puk ke mně odrazil. A tak jsem se rozhodl založit rychlý protiútok," vysvětloval Myers. Buffalo se dalším plným bodovým ziskem opět přiblížilo poslednímu postupovému místu do play off. Ve Východní konferenci jsou desátí a na osmou Carolinu už jim chybí jenom dva body.

Naopak Florida prohrála devět z posledních 11 utkání a za Buffalem zaostává o čtyři body. "Zase jsme dnes našli způsob, jak ztratit. Je to frustrující. Ale poslední věc, kterou chceme udělat, je sklopit hlavy. Když vyhrajeme, zvedne se nám sebevědomí a budeme stoupat v tabulce," uvedl Steve Bernier, autor jedné trefy Panthers.

600 výher pro Lamiera

Jacques Lemaire je osmým trenérem v historii soutěže, který pokořil hranici 600 výher v NHL. K dosažení jubilejního vítězství pomohl pětašedesátiletému kouči Ilja Kovalčuk, který gólem v prodloužení zařídil výhru New Jersey 2:1 v Torontu. U jediné branky Devils v základní části asistoval Patrik Eliáš.

"Je to nejlepší trenér, pod kterým jsem kdy hrál. Má bohaté zkušenosti a vždy přesně ví, co nám má říci, abychom mohli co nejlépe dělat svou práci. Je to radost hrát pod takovými trenéry. Doufáme, že u týmu zůstane i příští rok," uvedl Kovalčuk na adresu Lemairea, který tým převzal před Vánoci. Samotný trenér ale poněkud snižoval význam dosažené mety a vyzvednul hlavně kvality svých svěřenců.

"Trenér je vždy stejně dobrý jak jsou dobří jeho hráči. A já jsem měl štěstí, že jsem pracoval po celou mou kariéru s dobrými hráči. Moc jim děkuji, protože oni jsou velkou částí toho výsledku. Všichni na to tvrdě dřeli," prohlásil kouč, který s Devils už získal v roce 1995 Stanleyův pohár. Na lavičku týmu byl opět dosazen po katastrofálním úvodu New Jersey, které se ocitlo na posledním místě v soutěži.

Pod vedením Lemairea mají nyní Devils bilanci 12 výher, 8 proher a 2 prohry v prodloužení nebo nájezdech, čímž se dostali na třinácté místo ve Východní konferenci. Dokonce nejsou ani bez šancí na play off. Po zhruba dvou třetinách sezony jim chybí na osmou příčku třináct bodů.

Tu drží Carolina, která ve čtvrtek prohrála na ledě vedoucího týmu Východní konference Philadelphie 1:2. Všechny branky padly v poslední třetině, přičemž domácí se ujali vedení dvěma góly v přesilových hrách a hosté závěr utkání alespoň zdramatizovali. "Budeme hrát ještě spoustu utkání s týmy, které jsou ve stejné situaci jako Carolina. Jde jim o všechno, tvrdě bojují o udržení se v osmičce. Je to pro nás dobrou přípravou na play off," uvedl Danny Briere, autor vítězné trefy.

Výsledky NHL:

Toronto - New Jersey 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 26. Kuljomin - 44. Zubrus (Eliáš), 65. Kovalčuk. Střely na branku: 32:39. Diváci: 19.260.

Philadelphia - Carolina 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Branky: 41. J. Carter, 52. Briere - 53. T. Ruutu. Střely na branku: 25:32. Diváci: 19.726.

Pittsburgh - Los Angeles 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 7. Sterling, 65. J. Staal - 18. Stoll. Střely na branku: 26:33. Diváci: 18.208.

Montreal - NY Islanders 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 15. Pacioretty (Špaček), 26. Pouliot, 39. Plekanec - 38. a 45. Grabner, 17. Tavares, rozh. nájezd Okposo. Střely na branku: 40:33. Diváci: 21.273.

Florida - Buffalo 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 39. Bernier, 41. Reasoner - 31. M. Weber, 49. Vanek, 65. Myers. Střely na branku: 26:27. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval tři branky ze 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Diváci: 14.559.