Jaromír Jágr mohl stavět domy. Ve středu čtyřicetiletý hokejista studoval v mládí stavební průmyslovku, jak si to přál jeho otec. Už před řadou let se ale Jágr starší "smířil" s tím, že se jeho potomek bude živit hokejem.

"Jaromír šel studovat stavební průmyslovku a moje vize byla, že se stane stavařem. Říkal jsem si, že když bude hrát hokej v tehdejším Československu, tak se jako stavař v kterémkoliv městě chytí," řekl s úsměvem Jágr starší v rozhovoru se spolupracovníkem ČTK. Už v době středoškolského studia, které dokončil až o řadu let později, bylo ale jasné, že Jágr mladší má před sebou hvězdnou hokejovou kariéru.

Historicky nejlepší Evropan v NHL, který dvakrát vyhrál Stanleyův pohár, dvakrát se stal mistrem světa a ve sbírce úspěchů má i zlatou olympijskou medaili, začal s hokejem v pěti letech. Přestože již v té době své vrstevníky převyšoval, o tom, že má mimořádný talent, prý tehdy nikdo nehovořil.

"Na tu dobu ale vzpomínám rád, protože to bylo hodně postaveno na spolupráci rodičů. Sháněli jsme autobusy, protože se hrál velký počet turnajů a jezdilo se prakticky po celém Československu," uvedl Jágr, který syna přihlásil do kladenských Pracovních záloh a ne do úspěšnější a známější Poldovky.

"Pracoval jsem tehdy v jednom podniku se Zdeňkem "Bicanem" Průchou, který tam měl na starosti mládežnické trenéry. A ten mi řekl, ať kluka přivedu, že určitě bude mít figuru po tobě a bude hrát beka," řekl Jágr. K tomu ale nikdy nedošlo, syn hrál od začátku v útoku a střílel gól za gólem. Nejdříve hrál centra, poté se přesunul na pravé křídlo, kde hraje dodnes.

Infografika

Jágr rychle postupoval kategoriemi a již v 16 letech si připsal první starty v nejvyšší soutěži. "V sedmé třídě již hrál za mladší dorost a v šestnácti začal hrát ligu za Kladno. Tehdejší trenér Eduard Novák ze začátku moc nadšený nebyl, protože v mužstvu bylo více mladých a on nechtěl hrát s mateřskou školkou, jak říkával," vzpomínal Jágr. Syn se ale v Čechách dlouho "nezdržel", v roce 1990 jej draftoval Pittsburgh a on následně v osmnácti zamířil do NHL.

"Pro Jaromíra to bylo hodně složité období. Musel se naučit jazyk, navíc jsem chtěl, aby v USA dostudoval. Začal tam i chodit do školy. Upřímně, nepočítal jsem s tím, že se tak prosadí. Tehdy se o NHL moc nevědělo, nikdo ji u nás téměř neznal," poznamenal otec.

Jágr v elitní kanadsko-americké soutěži vydržel 18 let, které si proložil přestávkami při dvou ligových výlukách, a poté odešel do Ruska. Po třech sezonách v Omsku se ale za Atlantik vrátil a momentálně působí v Philadelphii.

"Doufám, že tam po této sezoně skončí a vrátí se do Kladna. Osobně bych si to hodně přál, ale nevím, jak vše dopadne," řekl Jágr. Že bude jeho syn aktivně hrát hokej ještě ve čtyřiceti, před lety nevěřil. "Dříve se končilo ve dvaatřiceti třiatřiceti letech. Když někdo končil v pětatřiceti, tak to byla výjimka. Vše se holt prodlužuje," pousmál se Jágr.

Hlavním důvodem, proč jeho syn stále patří mezi nejlepší, je prý celoživotní trénink. "Vždy věděl, že musí trénovat více než ostatní, aby byl lepší. Vždyť v mládí dokázal odehrát v jednom dni i tři zápasy. Myslím si, že je to hlavně v tréninku," uvedl. K hokeji ale syna nikdy nutit nemusel. "Bylo štěstí, že ho to bavilo," řekl Jágr.

Radost mu syn udělal i loni, kdy převzal řízení kladenského extraligového klubu a odvrátil možný krach středočeské hokejové bašty. "Převedl jsem to břímě na něj. Když zde byl v létě, tak jsem mu hodně radil, ale teď už si klub řídí sám. Teď už neposlouchá... Ale až se vrátí do Česka, tak asi budeme konzultovat znovu," dodal Jágr.

Související