Jednoho nováčka a dva nanejvýš zkušené matadory zařadil do nominace na Channel One Cup v Soči trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Na třetím dílu Euro Hockey Tour bude debutovat pardubický útočník Tomáš Nosek. Po čtyřech letech se do národního týmu naopak vrací sparťanský útočník Jaroslav Hlinka, poprvé v sezoně dostal pozvánku také dvaačtyřicetiletý centr Petr Nedvěd z Liberce.

Jednadvacetiletý Nosek, bývalý kapitán české dvacítky, je aktuálně nejproduktivnějším hráčem Pardubic. "Předvádí stabilně velmi dobré výkony v Pardubicích. Zaujal nás už před minulým turnajem a prokazoval formu dál. To pro nás bylo podstatné, abychom dali šanci mladým hráčům. Máme jich v sestavě asi pět," řekl Hadamczik na adresu Noska, který ve 29 zápasech letošní extraligy nasbíral 28 bodů za 13 branek a 15 finálních přihrávek.

Nominace Česka na EHT

BRANKÁŘI:
Jakub Kovář (Jekatěrinburg/KHL)
Alexander Salák (Petrohrad/KHL)

OBRÁNCI:
Ondřej Němec, Martin Ševc (oba Lev Praha/KHL), Michal Barinka (Vítkovice), Tomáš Kaberle (Kladno), Petr Zámorský (Zlín), Petr Čáslava (Čerepovec/KHL), Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk/KHL), Tomáš Mojžíš (Slovan Bratislava/KHL)

ÚTOČNÍCI:
Jan Buchtele, Jaroslav Hlinka (oba Sparta Praha), Robert Kousal, Tomáš Nosek (oba Pardubice), Jiří Novotný, Jiří Sekáč (oba Lev Praha/KHL), Jiří Šimánek (Mountfield Hradec Králové), Petr Nedvěd (Liberec), Roman Červenka (Petrohrad/KHL), Zbyněk Irgl (Dinamo Minsk/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Tomáš Vincour (Kazaň/KHL), Michal Vondrka (Slovan Bratislava/KHL)

Sedmatřicetiletý Hlinka, mistr světa z Hannoveru z roku 2001, naposledy hrál za národní tým v roce 2009 na Channel One Cupu v Moskvě. "Předvádí velmi dobré výkony a má zájem reprezentovat. A v hokeji nerozhoduje věk, ale výkonnost," prohlásil Hadamczik na adresu druhého nejproduktivnějšího hráče extraligy.

Zájem měl i o lídra kanadského bodování i tabulky střelců Petra Tona, Hlinkova spoluhráče. "Mluvil jsem s ním. Chce ale nejdříve odvést maximum ve Spartě. Řekl ale, že by chtěl reprezentovat. Pokud bude mít po sezoně, je ochoten jet na přípravné zápasy. Kdyby je zvládl dobře a byl nominovaný na samotné mistrovství, tak je připravený hrát," řekl Hadamczik k vyhlídkám čtyřicetiletého střelce směrem k mistrovství světa v Bělorusku.

Nedvěd, který v roce 2012 získal bronz na mistrovství světa ve Stockholmu a Helsinkách, se vrací po roce. V minulé sezoně byl na Karjale a Channel One Cupu. Kouč národního týmu zamýšlí složit silný útok právě s Hlinkou, Nedvědem a Červenkou.

"Mohli by vytvořit sílu, která bude dávat branky. Dříve jsme měli čtyři pětky, žádná nebyla první nebo čtvrtá a nevzala na sebe odpovědnost rozhodovat zápasy. Produktivita byla naše slabina. Budeme mít tři pětky zkušené a jednu mladíků, kteří mají aktuálně nejlepší formu," doplnil Hadamczik.

Nedvěd je na rozdíl od Hlinky i v širší nominaci pro Soči. "Jsem pořád přesvědčený, že i když má věk, tak je to velmi dobrý hokejista. Působí dobře na mladé hráče. Umí proměňovat šance a my letos v Euro Hockey Tour nedáváme góly. Měl by být s Červenkou, Hlinkou nebo Kovářem hráčem, který se bude prosazovat střelecky," uvedl kouč o libereckém matadorovi, který v extralize naposledy zaujal nedělním extempore s rozhodčími, po němž schytal v Litvínově trest do konce utkání.

Hradecký Šimánek se vrací po dvou letech

Channel One Cup

Čtvrtek 19. prosince:
16:00 Rusko - Švédsko (Soči),
18:30 ČR - Finsko (Praha - O2 arena).

Sobota 21. prosince:
11:00 Rusko - Finsko,
16:00 ČR - Švédsko.

Neděle 22. prosince:
11:00 Rusko - ČR,
16:00 Finsko - Švédsko.

 

Průběžná tabulka EHT:

1. Finsko 6 5 0 1 0 19:9 16
2. Rusko 6 3 0 0 3 13:10 9
3. Švédsko 6 2 1 0 3 14:14 8
4. ČR 6 1 0 0 5 5:18 3

Poprvé od dubna 2011 se v reprezentaci objeví také dlouholetý oblíbenec budějovických fanoušků, útočník Jiří Šimánek, který ofenzivně táhne Mountfield Hradec Králové. "Je to velice komplexní hráč, předvádí v Hradci velmi dobré výkony," uvedl Hadamczik. První šanci od návratu ze zámoří dostává také útočník Tomáš Vincour z Kazaně, který byl v přípravě před mistrovstvím světa v roce 2012.

Kvůli zdravotním potíží chybí útočníci Tomáš Rolinek ze Sparty a Petr Koukal z Nižněkamsku. "Rolinek netrénuje, hraje jen zápasy. Musí týden vynechat a brát antibiotika. Koukal má krev v třísle. Kvůli účasti Vítkovic na Spenglerově pohru jsme nebrali ani Romana a Svačinu," doplnil Hadamczik.

Turnaj bude zápasovou generálkou na únorové olympijské hry v Soči, navíc přímo v dějišti. Český tým se ale nejdříve ve čtvrtek 19. prosince utká v pražské O2 areně s Finskem, po přesunu jej v sobotu čeká Švédsko a v neděli duel s Ruskem. "Bude dobré vidět, kde se bude olympiáda hrát. Také se utkáme se silnými soupeři. Třeba Rusko bude myslím na šedesát procent pro olympiádu kompletní," myslí si Hadamczik.

Kaberle si zahraje jen proti Finsku

Právě jen v domácím duelu s Finy bude v týmu zkušený zadák Tomáš Kaberle s Kladna. "Taková je naše dohoda, že odehraje pouze zápas proti Finsku a pak odletí za rodinou do zámoří. Je tu tři měsíce bez rodiny a je to pro něho jediný možný termín, kdy zajede pro rodinu a přijede," vysvětlil Hadamczik.

Chce si otestovat formu brankářů Alexandra Saláka z Petrohradu a Jakuba Kováře z Jekatěrinburgu, kteří jsou vážnými kandidáty na olympijskou nominaci za jedničkou Ondřejem Pavelcem z Winnipegu. "Chceme dát dva zápasy Salákovi, protože na minulém turnaji nebyl, a jeden Kovářovi. Ten by měl začít proti Finsku a Salák by pak odchytal zbývající dva zápasy," řekl Hadamczik.

Z třiadvacetičlenného kádru pro Channel One Cup nejsou v širší nominaci na olympiádu jen bek Martin Ševc s útočníkem Jiřím Sekáčem ze Lva Praha a útočníci Hlinka, Šimánek, Nosek s Robertem Kousalem z Pardubic a Jan Buchtele ze Sparty. Pro ostatní bude turnaj z hlediska boje o nominaci hodně důležitý.

"Musím říct upřímně, že při výkonnosti, kterou jsme v této sezoně v Euro Hockey Tour předváděli, je turnaj docela zásadní. Určitě hráči, kteří jsou v širší nominaci, mají o co bojovat," dodal Hadamczik. Národní tým se sejde v Praze v pondělí 16. prosince, první trénink má na programu o den později.