Osm hráčů z Evropy zařadil trenér Alois Hadamczik do nominace české hokejové reprezentace na olympijské hry v Soči. Na vrcholné akci sezony tak nastoupí například dvaačtyřicetiletý útočník Petr Nedvěd nebo trochu nečekaně i obránce Michal Barinka.

Nedvěd se představí na olympijských hrách po 20 letech. V roce 1994 reprezentoval v Lillehammeru Kanadu, ve čtvrtfinále pomohl vyřadit český tým a získal stříbro.

"Od doby, kdy jsme ho nominovali, nikdy nezklamal. Měl příkladný přístup a radost z hokeje. Prosincový turnaj (Channel One Cup) nás ujistil, že na mezinárodní scénu patří, stačí bruslařsky a dává důležité góly. Jeho role v kabině byla nezastupitelná," prohlásil Hadamczik na tiskové konferenci v Praze. Ještě před dnešní nominací prozradil zařazení Nedvěda Jágrovi. "Řekl mi, že to je podle jeho názoru velmi dobrá volba," prozradil Hadamczik.

Kapitánem týmu bude Tomáš Plekanec, jeho asistenty Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. "Dilema jsem neměl. Je to kluk, který je oddaný České republice, jede (reprezentovat) za každé situace. Je to vynikající a komplexní hráč, skvělý lidsky. Má veškeré předpoklady, aby ho kabina uznávala," okomentoval Hadamczik volbu kapitána.

V týmu jsou i tři nováčci - bek Radko Gudas a útočníci Ondřej Palát a Vladimír Sobotka. Na rozdíl od zkušenějšího Sobotky se Gudas s Palátem prosadili do NHL poprvé v minulé sezoně. "Složení týmu s osmi beky a čtrnácti útočníky nám dává možnost zařadit talentované hráče, kteří mají výkonnost. Kdo jiný by měl dostat šanci než ti hráči, kteří hrají v prvních lajnách, hodně minut a chodí na přesilovky," podotkl Hadamczik.

V nominaci chybí Hudler i Vrbata

Z elitních českých hráčů v NHL v pětadvacetičlenném výběru nejsou například Jiří Hudler, Radim Vrbata, Roman Polák nebo Jan Hejda. "Vidíme tento tým jako nejlepší, nechtěl bych se vyjadřovat k hráčům, kteří v nominaci nejsou. Každý má svou kvalitu a je to jen o subjektivním pocitu nás, kteří jsme tým vytvářeli. My jsme se snažili vybrat tým, který spolu bude držet jako parta a dosáhne výsledku," doplnil reprezentační kouč.

Prosincové zranění kolena vyřadilo ze hry Tomáše Hertla. "Mrzelo mě, že se zranil. Je to mimořádný mladík, který dal v sezoně už 15 gólů. Kdyby byl zdravý, tak by v týmu byl. Bohužel zdraví chodí po lidech," doplnil Hadamczik s tím, že žádný jiný hráč ze zdravotních důvodů o nominaci nepřišel.

Pozice jedničky je otevřená

Podle očekávání v nominaci nechybí brankář Ondřej Pavelec, kterého doplní Jakub Kovář a Alexander Salák. Přestože původně měl Hadamczik Pavelce v hlavě jako předpokládanou jedničku, nyní podle vývoje sezony tato pozice není jasná. "Máme trojici brankářů a budeme se rozhodovat až na samotném turnaji. Uvidíme, jaká bude forma a zdravotní stav. Kovář a Salák chytali výtečně, Ondra Pavelec se potýká s tím, že celý tým (Winnipegu) nehraje dobře," uvedl Hadamczik.

V obraně se společně s Gudasem představí Marek Židlický a Zbyněk Michálek, dále Hadamczik nominoval Michala Rozsívala, Ladislava Šmída, Tomáše Kaberleho, Lukáše Krajíčka a Barinku. "Krajíček a Barinka předvedli (na Channel One Cupu) v Soči velmi dobré výkony. Rozhodli jsme se pro ně, proto se nedostal do nominace Čáslava," vysvětlil absenci beka Čerepovce, který nechyběl ani na jednom ze sedmi posledních mistrovství světa, avšak olympiáda mu opět unikla.

Hadamczik vybral zkušený útok

V útoku reprezentační kouč se svými asistenty Josefem Palečkem a Františkem Musilem vsadil na Jágra, Eliáše, Plekance, Davida Krejčího, Martina Hanzala, Michaela Frolíka, Aleše Hemského, Milana Michálka, Jakuba Voráčka, Paláta, Sobotku, Romana Červenku, Nedvěda a Jiřího Novotného.

Český tým zveřejnil nominaci den před uzávěrkou, do úterka musejí nahlásit Mezinárodní hokejové federaci jmenný seznam všichni účastníci turnaje. Do 24. ledna mají možnost vyměnit hráče kvůli zranění. "Tam je to ještě takové volnější a stačí nahlásit, že hráč je zraněný, a může se nahradit," přiblížil generální manažer reprezentace Slavomír Lener.

"Do 11. února do direktoriátu turnaje v Soči následuje možnost takzvané pozdní výměny hráčů. Změnu je možné udělat ještě i nejpozději dvě hodiny před začátkem úvodního zápasu se Švédskem. Ale je to samozřejmě čím dál tím složitější s blížícím se začátkem turnaje a s ohledem na lékařská potvrzení a podobně," dodal Lener.

Hráči z NHL mají v nominaci převahu

V týmu je tak 17 hráčů z kanadsko-americké NHL, pět z KHL a tři z extraligy. Nejzkušenějším hokejistou z pohledu odehraných zápasů za národní tým je Jágr, který se chystá na páté olympijské hry a je také jediným pamětníkem triumfu v Naganu v roce 1998. Jedenačtyřicetiletý útočník má na kontě 123 zápasů v reprezentaci.

Hokejový turnaj v Soči začne 12. února a hned první den se představí i český tým, který se utká v zápase základní skupiny C se Švédskem. Následně se reprezentanti střetnou s Lotyšskem a Švýcarskem. Hráči z Evropy se vydají do dějiště ZOH speciálem 6. února. "Hráči z NHL se připojí s největší pravděpodobností až 11. února a hned druhý den hrajeme se Švédskem," dodal prezident svazu Tomáš Král.

Nominace:

Brankáři: Ondřej Pavelec (Winnipeg Jets/NHL), Jakub Kovář (Avtomobilist Jekatěrinburg/KHL), Alexander Salák (SKA Petrohrad/KHL),

obránci: Radko Gudas (Tampa Bay Lightning/NHL), Zbyněk Michálek (Phoenix Coyotes/NHL), Michal Rozsíval (Chicago Blackhawks/NHL), Ladislav Šmíd (Calgary Flames/NHL), Marek Židlický (New Jersey Devils/NHL), Michal Barinka (HC Vítkovice Steel/ČR), Tomáš Kaberle (Rytíři Kladno/ČR), Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk/KHL),

útočníci: Patrik Eliáš, Jaromír Jágr (oba New Jersey Devils/NHL), Michael Frolík (Winnipeg Jets/NHL), Martin Hanzal (Phoenix Coyotes/NHL), Aleš Hemský (Edmonton Oilers/NHL), David Krejčí (Boston Bruins/NHL), Milan Michálek (Ottawa Senators/NHL), Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning/NHL), Tomáš Plekanec (Montreal Canadiens/NHL), Vladimír Sobotka (St. Louis Blues/NHL), Jakub Voráček (Philadelphia Flyers/NHL), Roman Červenka (SKA Petrohrad/KHL), Petr Nedvěd (Bílí Tygři Liberec/ČR), Jiří Novotný (HC Lev Praha/KHL).