Obavy z toho, že by mu olympijský turnaj ubral šťávu pro NHL, hokejový veterán Jaromír Jágr rozhodně nemá. Dvaačtyřicetiletý český hokejista ve službách New Jersey Devils naopak bere jako výhodu, že během dlouhé pauzy v zámořské soutěži mohl hrát ostré zápasy.

"Necítím se úplně nejlépe vzhledem k tomu, že jsem teď nebyl čtyři dny na ledě, ale jinak bych na tom měl být skvěle," řekl Jágr deníku Star-Ledger po pondělním klubovém tréninku. "Opravdu si myslím, že olympiáda bude mojí výhodou, protože hrát takové zápasy je pro mě lepší, než když ostatní kluci odpočívali," prohlásil Jágr, který jasně vévodí kanadskému bodování Devils.

New Jersey mělo v Soči ještě Patrika Eliáše, obránce Marka Židlického a švýcarského útočníka Damiena Brunnera.

Jágr prý od středečního vyřazení ve čtvrtfinále s USA nedělal vůbec nic. "Možná jsem měl a dneska by to bylo lepší. Ale chtěl jsem si dát alespoň trochu oraz. Jak už jsem říkal dříve - věřím, že druhá polovina sezony pro mě bude lepší než ta první. Určitě nebudu nijak zvlášť unavený," uvedl Jágr, i když přiznal, že turnaj s našlapaným programem zápasů byl náročný.

Během zápasů v Soči si nechával přímo na střídačce masírovat nohy. "Ale nebylo to proto, že bych měl křeče. Maséři se nudili, tak bylo potřeba je zaměstnat," vysvětlil po svém Jágr.

Byl rád, že se kompletní kvarteto New Jersey vrátilo bez zranění, jen Eliáš v Soči bojoval s nemocí. "Ne každý měl ale to štěstí," řekl Jágr.

Ocenil, jak se Rusové s uspořádáním OH vypořádali. "Pro mě to byla po organizační stránce nejlepší olympiáda, na které jsem byl," uvedl šampion z Nagana 1998 a účastník pěti olympijských turnajů.

Budoucnost neznám, tak ji neřeším

Dokáže si alespoň představit, že by hrál i za čtyři roky v Pchjongčchangu, kdy mu bude 46 let? "V Soči jsem byl jen sbírat zkušenosti, abych byl v roce 2018 na vrcholu. A pak v roce 2022 budu alespoň ve čtvrté lajně," smál se Jágr.

Ve skutečnosti zatím neví ani to, jak bude vypadat jeho další sezona a zda zůstane v NHL. "Nejdříve musím dokončit tuhle, snad i včetně play-off a v něm něco uhrát. Mám takový pocit, že máme dost dobrý tým na to, abychom nadělali trochu paseku. Byli jsme schopní odehrát vyrovnané zápasy s nejlepšími týmy z naší konference, i je třeba porazit. S Bostonem jsme hráli dobře, stejně tak s Pittsburghem," připomněl Jágr, jehož klub však v současnosti ztrácí na účast v play-off tři body.

"Když se tam pak ale dostanete, tak nikdy nevíte. Se způsobem naší obrany bychom mohli hodně týmů zaskočit," domnívá se Jágr.

Výměna z New Jersey mě může klidně potkat

Devils podle jeho názoru potřebují zlepšit produktivitu. "Brankáři jsou úžasní, bylo by dobré se držet i stejné defenzivy, jen by to chtělo přidat v některých zápasech ten jeden důležitý gól navíc. Ten gól, který rozhodne, protože z remíz pak budou výhry. A když se podíváte na naše zápasy, tak všechny jsou hrozně těsné," uvedl Jágr.

O tom, že by stejně jako před rokem, kdy odešel z Dallasu do Bostonu, mohl před koncem základní části změnit působiště, vůbec nepřemýšlí. "To je ta poslední věc, na kterou myslím. Ale nemám nad tím žádnou kontrolu. Nemám ve smlouvě klauzuli o nemožnosti výměny jinam. A v tomto ohledu jsem možná jediný," dodal s nadsázkou Jágr.

Související