Hladká vítězství hůře postavených týmů ozdobila první kolo domácího hokejového play-off. Pardubice, které v předkole absolvovaly pětizápasovou přetahovanou se Slavií, zazářily na třineckém ledě a Oceláře smetly 4:0. Vysokým vítězstvím se připomněla také Kometa Brno, která v Plzni pranic nedbala na reputaci loňského mistra a zvítězila 4:1.

Sparta ukázala, že prvenství v základní části nevybojovala nadarmo, a kvalifikanta z Vítkovic porazila 3:2. V Hradci Králové byl po základní hrací době stav utkání se Zlínem nerozhodný 1:1, v prodloužení vybojovali výhru hosté. Ve skupině o umístění se překvapivé výsledky neurodily. Před slaboučkou diváckou kulisou porazil Litvínov doma Kladno 4:2, poslední Chomutov podlehl v duelu s Karlovými Vary 3:5.

Třinec nezvládl vstup do čtvrtfinále

Hokejisté Třince nezvládli vstup do čtvrtfinále play-off a po jedenácti domácích vítězstvích v řadě podlehli Pardubicím 0:4. Druhý tým základní části extraligy si vylámal zuby na výtečné obraně hostů ve středním pásmu, za kterou čtvrtou nulou v sezoně zazářil gólman Július Hudáček. Druhé utkání se v Třinci bude hrát ve středu od 17:00.

Jiří Kalous (Třinec): "Dostali jsme hned v úvodu gól v oslabení a byť jsme si v první třetině vytvořili spoustu brankových příležitostí, tak jsme je neproměnili. Možná na hráče dolehla trochu nervozita z prvního utkání play off. Enormní snaha pak přerostla trochu v křeč. Dneska jsme nevyužili šance a Pardubice nás vytrestaly z brejků."

Miloš Říha ml. (Pardubice): "Rozhodující byla první třetina. Jednak jsme hned v úvodu využili přesilovku pět na tři a také jsme díky Hudáčkovi, který v celém utkání podal výborný výkon, přečkali tlak domácích. Do druhé třetiny jsme vstoupili už líp a měli jsme spoustu brejkových situací, ze kterých jsme dali dva góly. V třetí třetině jsme v dobrém výkonu pokračovali. Důležité vítězství na úvod."

Oceláři Třinec - ČSOB Pojišťovna Pardubice 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. T. Zohorna (Sýkora), 25. Cetkovský (Kolář, T. Zohorna), 39. T. Nosek (Tybor), 54. Sýkora (Cetkovský). Rozhodčí: Husička, R. Polák - Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:9, navíc Linhart (Třinec) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 4564. Stav série: 0:1.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Zíb, od 55. navíc Krejčí, Foltýn - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, V. Polák - D. Květoň, Rákos, Rufer - Peterek, Hrňa. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, V. Kočí - Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Nahodil, Semorád - Mozer, Moučka, Číp. Trenéři: Venera a Říha ml.

Kometa dobyla na úvod série Plzeň

Hokejisté Brna dokázali v úvodním utkání čtvrtfinále play-off vyhrát na ledě Plzně 4:1. Vedení v sérii získali hráči Komety hlavně díky povedené první dvacetiminutovce, v níž dvakrát skórovali a poté si taktickým výkonem udržovali svůj náskok. V brněnském dresu se blýskli shodně dvěma góly útočníci Jan Hruška s Vojtěchem Němcem.

Milan Razým (Plzeň): "Soupeř vyhrál zaslouženě, byl dnes lepším týmem. Soustředili jsme se na začátek a myslím, že jsme měli prvních 10 minut víc ze hry a hráli jsme to, co jsme si představovali. Vysloužili jsme si přesilovku, ve které jsme ale naopak dostali gól. To nás srazilo a druhý gól inkasovaný při brněnské přesilovce pět na tři nás dorazil. Soupeř měl dvoubrankový náskok a nám se to sesypalo. Musíme se připravit na zítřek. Věřím, že to utkání zvládneme lépe."

Vladimír Kýhos (Brno): "Připravovali jsme se speciálně na první třetinu, kterou měla Plzeň v základní části vynikající. Povedlo se nám na ní soustředit a díky dobrému pohybu jsme byli aktivní. Tím jsme si vynutili přesilovky, v nichž jsme skórovali a šli do dvoubrankového vedení. Díky tomu jsme se jako mužstvo uklidnili. Vyhráli jsme zaslouženě, musím pochválit celý tým za obětavý výkon. Ale je to jen první výhra a nic to neznamená."

Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. J. Sýkora (M. Dvořák) - 11. J. Hruška (Čermák), 15. J. Hruška (V. Němec), 26. V. Němec (T. Svoboda), 46. V. Němec (Kuboš). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5483. Stav série: 0:1.

Plzeň: Machovský - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Boháč, Mozík, Frolo, od 53. navíc Moravčík - Kratěna, Martin Straka, J. Sýkora - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Lev - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule - od 53. navíc Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Brno: Čiliak - Miller, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - H. Zohorna, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - J. Svoboda, Koreis, Burian - Vondráček, P. Mrázek, Pivko. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Zlín urval výhru v Hradci v prodloužení

Hokejisté Zlína zvítězili v prvním zápase čtvrtfinále play-off extraligy nad Hradcem Králové 2:1 po prodloužení. V domácím dresu se prosadili útočníci Jaroslav Balaštík a Jiří Ondráček, který celý duel v čase 65:00 rozhodl, za hosty uspěl Tomáš Pospíšil.

Juraj Jurík (Zlín): "Nehráli jsme nijak zvlášť dobře. Soupeř ukázal svoji kvalitu, byl důrazný a napadal nás. Jen díky výkonu brankáře Libora Kašíka a šťastnému prvnímu gólu jsme mohli hrát o první bod. Pak zápas vyústil ve vyrovnávací gól. I se štěstím jsme v prodloužení využili jednu z mála chyb, kterých Hradec Králové neudělal tolik jako my. Pro nás je to šťastný a důležitý bod s tak silným soupeřem. Druhý zápas může být jiný. Dnes však vyhrál šťastnější."

Peter Draisaitl (Hradec Králové): "Celkově to byl hokej, který se dal očekávat. Z naší strany to nebylo úplně ono. Dnes byly v zápase jak dobré fáze, tak i špatná střídání. Pro nás bude důležité se z tohoto prvního zápasu poučit, pokud chceme mít šanci postoupit dál."

PSG Zlín - Mountfield Hradec Králové 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Balaštík (Köhler), 65. J. Ondráček (Marušák, Horák) - 48. Pospíšil (Tvrdík, Pláněk). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 5520. Stav série: 1:0.

Zlín: Kašík - Marušák, Horák, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Matějíček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Z. Okál, Holík, F. Čech - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Jank, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Tvrdík, Pospíšil - L. Květoň, Knotek, Podlešák - Švihálek, Červený, Švagrovský. Trenér: Draisaitl a Kučera.

Sparta začala sérii s Vítkovicemi výhrou

Hokejisté pražské Sparty v úvodním utkání čtvrtfinále extraligy zdolali Vítkovice 3:2. Suverénní vítěz základní části získal rozhodující náskok ve druhé třetině díky trefám Daniela Přibyla a Petra Tona, za Ostravany jen snížil ve 49. minutě Vladimír Svačina. Druhý duel série na čtyři vítězství se hraje ve středu od 18:30 opět v Praze.

Zdeněk Moták (Sparta): "U nás vznikla mírná složitost, že jsme dvanáct dní nehráli. Na to jsme se připravovali a do zápasu jsme vstoupili poměrně dobře. Ve druhé třetině jsme asi měli dát více branek. Ve třetí jsme se dostali trošku pod tlak, ale jsme rádi, že jsme navlékli první korálek a vedeme 1:0."

Peter Oremus (Vítkovice): "Náš výkon bych rozdělil do dvou kategorií - byly tam dobré momenty, ale i špatné. Byly to ztráty puků ve středním pásmu a tlak na naši bránu ve druhé třetině byl velký. Z těch pozitivních momentů, když jsme měli dobrý pohyb, tak s námi měla Sparta problémy. Od toho se musíme odrazit a zítra náš tlak na bránu musí být větší, abychom vstřelili více než dva góly."

Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Pilař (Piskáček), 28. Přibyl (T. Rachůnek, Forman), 31. P. Ton (Rolinek, Polášek) - 19. R. Stehlík (Huna, Roman), 49. Svačina (Roman). Rozhodčí: Pešina, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3, navíc Svačina (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7191. Stav série: 1:0.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Polášek, Philipp, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek - Forman, Přibyl, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Vítkovice: Šindelář - Dudáš, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, R. Stehlík, Štencel - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, E. Němec, Kolouch - J. Káňa, Szturc, Šedivý. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Baráž o extraligu zná kompletní složení

Ve skupině o umístění vyhrály lépe postavené týmy. Hokejisté posledního Chomutova prohráli i ve svém čtvrtém vystoupení, když podlehli Karlovým Varům 3:5. Naopak Litvínov porazil Kladno 4:2 a zůstává ve skupině stoprocentní.

Oba poražené celky čeká baráž o extraligu, ve které se utkají s Mladou Boleslaví a Olomoucí. O dvě místa v nejvyšší soutěži pro ročník 2014/15 se začne bojovat ve středu 26. března. Na úvod jsou na programu duely Mladé Boleslavi s Kladnem a Chomutova s Olomoucí.

Stejně jako loni, kdy se začalo hrát novým systémem souboje dvou nejhorších celků extraligy a dvou nejlepších první ligy, se týmy utkají čtyřkolově každý s každým. Rozhodnuto bude nejpozději v neděli 20. dubna, kdy je na programu poslední 12. kolo.

Verva Litvínov - Rytíři Kladno 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Majdan (Laš, Jurčík), 17. Martynek (Gula), 29. Majdan (Laš, Jurčík), 60. Trávníček (Lukeš) - 38. Rudovský (Dalecký, Eberle), 57. Rudovský (Eberle, Kolářík). Rozhodčí: Lacina, Turčan - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5, navíc Ručinský (Litvínov) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 695.

Litvínov: Nechvátal - Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Pavlík - J. Černý, Hübl, Lukeš - Martynek, Trávníček, Ručinský - Majdan, Jurčík, Laš. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Kladno: Cikánek - Bunda, Černošek, Kolářík, P. Hořava, L. Procházka, Gutwald - Šilhavý, Zagrapan, Havlíček - Strnad, Lukáč, Bílek - Rudovský, Patera, Eberle - Dalecký, Machač, Bajaruns. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Piráti Chomutov - HC Energie Karlovy Vary 3:5 (2:2, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 17. Malec (D. Hruška), 18. Kubinčák (Račuk), 52. Balej (O. Kaše, Bartečko) - 5. Csamangó (Tomeček), 5. R. Hruška (Zucker), 30. Zaťovič (Pohl, Buc), 56. R. Hruška (Dlouhý), 59. Roman Vlach. Rozhodčí: Hodek, Šír - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 1679.

Chomutov: Martin Růžička - Malec, M. Jass, J. Stehlík, Krstev, Lojek, Bartejs - Balej, Jaroslav Svoboda, Bartečko - D. Hruška, J. Straka, Hřebejk - O. Kaše, Kämpf, Šagát - Račuk, Sikora, Kubinčák. Trenéři: Beck, Martínek a R. Kaše.

Karlovy Vary: Řehoř - Rýgl, Bičánek, Kubka, Gulaši, Dresler, Šmach - Pohl, Roman Vlach, Zaťovič - Zucker, R. Hruška, Dlouhý - Csamangó, Tomeček, Buc. Trenéři: Mlejnek, Kverka st. a Kněžický.