Letos se očekávají statisíce žadatelů o azyl v Evropě a v odborné komunitě se začíná hovořit o uprchlické krizi. Důvěra v Schengen je mezi členskými státy silně narušena. Italové a Řekové mají velké problémy se zvládáním současné imigrační vlny, v důsledku čehož se v schengenském prostoru pohybuje nebývalé množství ilegálních přistěhovalců bez jakékoliv evidence. 

 

Dalším závažným tématem je řešení návratu islamistů ze Sýrie a Iráku, kde bojuje přes 3000 občanů EU z evropských muslimských komunit. Na ně některé vlády reagují tak tvrdě (Britové, Nizozemci), že jim plánují brát pasy či občanství.

 

Když se na evropské úrovni řeší takto krizové a třaskavé věci, je nezbytná účast politiků na nejvyšší úrovni. Na včerejším jednání Rady EU pro spravedlnost a vnitřní záležitosti byli přítomni dva komisaři, dva vicepremiéři a celkem 32 evropských ministrů vnitra a spravedlnosti.

 

 Za českou vládu podle zápisu nedorazila na toto jednání ani ministryně spravedlnosti Válková, ani ministr vnitra Chovanec. Ministr vnitra, který má migrační politiku v gesci, za sebe neposlal ani náměstka! Česká republika byla zastoupena jen na úrovni náměstka ministra spravedlnosti a vrchní ředitelky z ministerstva vnitra.

 

Čeští politici často žijí v iluzi, že záležitosti a urgentní problémy primárně západoevropských zemí se Česka netýkají. V okamžiku, kdy jsme součástí schengenského prostoru, je vnitřní pohyb migrantů i potenciálních teroristů věcí primární důležitosti i pro české ministry. O to více, že ze sousedního Rakouska podle dostupných informací odešlo přes 300 islamistů bojovat za Islámský stát.

 

Evropské státy intenzivně řeší, jak se s jejich budoucím návratem vyrovnat a čeští ministři u těchto jednání nejsou.

 

Radko Hokovský je výkonným ředitelem think-tanku Evropské hodnoty