Připomínal spíše tanečníka než dostihového koně. Kdykoli v překážkovém dostihu startoval tmavý hnědák Royal Mougins, soupeři předem pokukovali po druhém místě. Valach ze stáje Dr. Charvát pět let vyhrával jeden dostih za druhým.

Byl to vlastně paradox: v zemi, která každý říjen se zatajeným dechem sleduje Velkou pardubickou, byl všeobecně považován za nejlepšího překážkáře kůň, který startoval v lehčích a rychlejších dostizích přes proutěné překážky a klasických steeplechase do pěti kilometrů.

Royal Mougins nebyl "dostihovým Šebrlem", svým projevem a zaměřením daleko spíše připomínal sprintera Usaina Bolta. Byl jednoznačným králem své disciplíny, v níž vyhrával s lehkostí šampiona, často o mnoho délek a s vypuštěným závěrem.

Celkem zvítězil v 21 dostizích a na dotacích vyběhal bezmála 12 milionů korun. To jej v historické tabulce českých koní podle zisku posunulo na třetí místo za Masiniho a Decent Fellowa, zato před Registanu, Kolorada, Darsalama či Sixteen.

Italské úspěchy

Pro koně těchto kvalit byla domácí scénou především Itálie s velkoryse dotovanými mezinárodními dostihy. Čtyřikrát se dokázal Royal Mougins prosadit v dostizích nejvyšší kategorie Gd1, ovládl mimo jiné největší italský dostih přes proutěné překážky Corsa Siepi di Merano.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se