Když Josef Váňa před dvěma lety vyhrál Velkou pardubickou s Tiumenem, bylo to velké překvapení a tehdy osmiletý hnědák byl považován za outsidera. Loni už byli bookmakeři opatrnější, zahrnuli obhájce vítězství do širší skupiny favoritů a diváci na závodišti pak srazili Tiumenův kurs nejníž, jak to jen šlo.

Tentokrát už není co řešit. Váňa s Tiumenem vévodí kursové nabídce od začátku a byli už v týdnu před dostihem "neprůstřelnými" favority. Pokud se jim podaří v neděli uspět, stane se Tiumen osmým koněm historie, který vyhraje třikrát a teprve pátým, jemuž se to povede za sebou.

Velká pardubická čítá 30 překážek a 6900 metrů, během nichž se může stát prakticky cokoli, ale pokud všechno proběhne podle předpokladů, neměl by Tiumen najít soupeře. Mimo jiné i proto, že ho na rozdíl od některých předchozích sezon netrápily žádné zdravotní potíže.

Kdo je kdo: Vizitky startujících ve Velké pardubické - ZDE

Speciál: Vše o 121. Velké pardubické - ZDE

"Tiumen je kůň, který se díky své hlavě a povaze v dostihu nikam nežene, spíš se vleče. To koně nenaučíte, musí to být v něm. Pepa ho navíc provedl Velkou jako zkušený lodivod, zatímco ostatní závodili. A po těch šesti kilometrech - to nezjistíte nikde jinde, než ve Velké - má stále rezervy, na rozdíl od ostatních. Většina překážkářů končí na pěti kilometrech, on teprve začíná. To je jeho obrovská deviza," myslí si trenér Čestmír Olehla, který vysílá na start Klause, jednoho z největších soupeřů favorita.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se