Když se tedy máme vytasit s něčím pozitivním, tak předložíme známá, otřepávaná holá fakta: „pivo, jídlo, historické památky… a hmm… to snad stačí, ne?"
Těžký úkol. Možná by to pro mě (podle pasu bývalou, srdcem však stálou) Češku, žijící ve Flandrech, mělo být jednodušší. Mám více méně odstup od politiky a života v Česku - nicméně se stále cítím být jeho součástí. Nezřídka se mě zde někdo zeptá, co jsou Češi vlastně zač. Je však nelehké shrnout identitu národa do několika slovních přívlastků.
Pokusím se o to tedy na základě určitého nerovného srovnání: Co mi zde chybí? Na co můžou být Češi hrdí z hlediska zdejších hodnot?
Odpověď na první otázku se nabízí ihned a zcela přirozeně, protože velkým pozitivem, kterým můžeme kompenzovat nepřítomnost moře, je česká příroda. Příroda, která nás jako národ do určité míry i formuje. Máme svou chatařskou a chalupářskou tradici, která s sebou přináší i jiné zvyky, jako je pěstování vlastní zeleniny, posezení u táboráku s písničkami, brouzdání potokem, houbaření, sbírání lesních plodů... Naše spojení s přírodou je takto přece jen o něco živější než zdejší zahradní grilování, které se provádí jak ve městě, tak i na venkově. Navíc, kamkoli zavítáte, máte pocit, že jste na tom místě už byli, neboť spousta ulic, domů, zahrad i domácností vypadá jako přes kopírák. Domy jsou převážně bez omítky, z červených nebo žlutých cihel, novostavby bývají často hranaté a šedé. V Česku máme rádi barevnost - fasády se liší jedna od druhé a i silnice jsou oživeny paletou barevných aut - zatímco zde se přes nekonečnou síť dálnic a silnic převaluje šedivá směs černé, bílé a stříbrné.
Příroda, rozmanitost a barevnost jsou prvky, které prosakují do určité míry i do národního charakteru. Jsme více srostlí s místem, kde jsme vyrůstali, s pohádkami, které jsme četli či viděli. Vážíme si našich tradic, protože ty nás jaksi niterně spojují s určitým místem, kde přesahují čas, a tak nás více váží k tomu bytelnému pocitu (sou)náležitosti. Tradice nás otevírají pro věci tajemné až mystické, kterým tak dáváme prostor a bereme je za své, takže se stávají součástí našeho češství. Málokomu z nás přijde divné, že vodník chytá duše do hrníčků, víly tančí při svitu úplňku, čerti se v převleku za myslivce producírují po vsích, Mikuláš chodí v doprovodu anděla a čerta, vánoční dárky nosí dětem Ježíšek… Věříme, že kapří šupina nám přinese nárůst financí, že velikonoční mrskut nám kromě sblížení předá mladost jara a že dívka, políbená na prvního máje pod rozkvetlou třešní, bude krásná.
Namítnete snad, že to přece není závažný důvod k nějaké hrdosti, že to je spíš určitá slabost a pověrčivost. Osobně to však vnímám jako obohacení, jako určitou dimenzi “české duše“, která je otevřená absurdnímu, nemožnému, která věří a doufá, která hledá skulinu a místo, kde lze zasít naději. A je-li důvod k beznaději, radosti či smutku, tak se sejdeme, napijeme se a třebas si i zazpíváme.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist