Historie se v nedělní Velké ceně Brazílie formule 1 prý opakovat nebude. Lewis Hamilton se podle odborníků stane nejmladším mistrem světa a napraví své loňské zaváhání právě v Sao Paulu, kde titul získal jeho tehdejší rival ze stáje Ferrari Kimi Räikkönen z Finska.

Fanoušci však věří, že situaci na domácím okruhu zdramatizuje Brazilec Felipe Massa, který je letos už jediným konkurentem Brita v boji o mistra světa, ale ztrácí na něj sedm bodů. Hamiltonovi tak stačí dojet v závěrečném závodě na pátém místě.

"Samozřejmě, že mám loňský rok v paměti, před tím posledním závodem jsem byl nahoře," uvedl v dějišti finále Hamilton, první pilot formule 1 tmavé pleti. "Jsem připraven mnohem lépe," ujistil tentokrát.


 

Velká cena Monaka

Městská trať v Monaku je jednou z nejnebezpečnějších tratí celého šampionátu. Letošní závod se vzhledem k počátečnímu dešti a řadě nehod nestihl odjet celý a byl ukončen po uplynutí dvouhodinového limitu.

Velkou cenu Monaka formule 1 vyhrál poprvé Hamilton

OBRAZEM: Mokrou Grand Prix Monaka vyhrál Brit Hamilton


Velká cena Bahrajnu

Velká cena Bahrajnu byla v pořadí třetí podnik letošního šampionátu F1. Jezdcům a mechanikům komplikovala závod rozpálená trať a všudypřítomný písek. Trať v Bahrajnu je v mnoha ohledech unikátní. Areál je vystavěn uprostřed pouště na ploše 169 hektarů jihozápadně od hlavního ostrova Bahrajnského království. Je složena z šesti samostatných okruhů, z nichž čtyři je možno využívat nezávisle na sobě ve stejnou dobu.

Ferrari ovládlo Bahrajn, Räikkönen v čele šampionátu

 


Velká cena Španělska

Čtvrtý podnik závodů F1, Velkou cenu Španělska,hostil Circuit de Catalunya v Barceloně. Okruh Circuit de Catalunya využívá díky dobrým klimatickým podmínkám a dobrému designu trati většina jezdců při každoročním testování vozů.

Ferrari získalo ve Španělsku double


Velká cena Evropy ve Valencii

Vedle GP Monaka a Singapuru je Valencie jednou ze tří městských tratí.  Premiérový závod zde ovládl Brazilec Felipe Massa, který tak stáhnul náskok na vedoucího Lewise Hamiltona na šest bodů.

Massa zvítězil v premiérovém závodě formule 1 ve Valencii


Velká cena Singapuru

Zřejmě nejsledovanější závod této sezóny, protože se jako první v historii jela za umělého osvětlení.
Po dramatickém průběhu se stal na tomto okruhu premiérovým vítězem Španěl Fernando Alonso, který předvedl na městské trati famózní výkon. Vyhrál, i když do závodu startoval až z patnáctého místa.
Situaci mu usnadnili především mechanici Ferrari, kteří selhali při tankování u průběžně vedoucího jezdce závodu Felipeho Massy.
Tomu včas nevytáhli hadici na přečerpání pohonných hmot a Brazilec tak musel sledovat, jak jeho největší konkurent v boji o titul Hamilton zvýšil po dojetí na třetí příčce svůj náskok v pořadí šampionátu na sedm bodů.  

VÝSLEDKY: V nočním Singapuru selhali mechanici Ferrari, vyhrál Alonso

Proč Massa v Singapuru utrhl hadici s palivem?

 


Velká cena Japonska

Následující závod po Singapuru se jel pod japonskou posvátnou horou Fudži na VC Japonska. Znovu se ukázalo, jak je formule 1 nevyzpytatelná. Hamilton dojel na dvanáctém místě, Massa bral pouze bod, když dojel na osmé příčce. Vyhrál Alonso, pro nějž to však byla labutí píseň v nevydařené sezóně.

VÝSLEDKY: VC Japonska vyhrál Alonso, Hamilton dojel až dvanáctý

 


Velká cena Číny

Předposlední velká cena v pořadí šampionátu v Šanghaji však situaci vrátila do starých kolejí. Hamilton dojel před Massou na prvním místě a před posledním závodem tak rozšířil svůj náskok na sedm bodů.

VÝSLEDKY: Hamilton je blízko titulu, vyhrál Velkou cenu Číny

 


Velká cena Brazílie

Rozhodující bitva letošního ročníku mistrovství světa, kde se rozhodne, zda Hamilton uhájí svoje sedmibodové vedení v seriálu.

Hamiltonovi před rozhodující GP vyhrožují na internetu

Hamilton věří, že oproti loňsku přetaví sedmibodový náskok v titul