Do dneška byli v Londýně jen čtyři čeští sportovci. Jejich počet se ale díky dvěma letům zmnohonásobí. Na hry míří basketbalistky, ale i střelci nebo aspiranti na medaile Ondřej Synek a Miroslava Knapková.

Největší zastoupení v ranním letadle měly basketbalistky, jediné zástupkyně kolektivních sportů v české výpravě. Dvanáct hráček doplňuje osm členů realizačního týmu. "Jelikož jsme měli už v 5:45 sraz na Folimance, abychom společně odjeli na letiště, tak jsem museli vstávat hodně brzo. Docela lituju lidi, kteří musejí denně vstávat v pět. Ale zase to pro nás bude příprava na brzké vstávání na první zápas s Čínou," připomněl trenér basketbalistek Lubor Blažek sobotní úvodní zápas od 9:00 londýnského času.

Jelikož většina hráček často cestuje letadlem za zápasy, nedělá jim létání větší problém. "V tomto týmu není žádný extrém, co se týká letadel, ale pamatuji si, že se občas někdo našel, kdo měl z letadel strach. Já kdysi patřil mezi ně, ale po letech jsem zjistil, že stejně ničemu nezabráním, tak také už v klidu sednu a letím," řekl Blažek.

  
Seriál: Historie olympiád
  
   

V Londýně se olympiáda konala v roce 1948 - před čtyřiašedesáti lety. Rokem 1948 jsme také zahájili olympijský seriál IHNED. V něm přibližujeme zapomenuté i legendární příběhy českých, respektive československých olympijských medailí i velké okamžiky zahraničních olympioniků.
Olympijský speciál plný příběhů z minulého století stejně jako zpravodajství z letošního Londýna naleznete na IHNED.cz nebo ve speciálu oh.ihned.cz
 
Přečtěte si také:
Československé gymnastky v Londýně 1948: Nejsmutnější olympijské zlato
nebo
Emil Zátopek vyhrál v roce 1952 závod století, říkali mu česká lokomotiva

  
 

Nic na tom nezměnil ani fakt, že do Londýna se letělo armádním speciálem. "Naopak to považuji za zpestření," dodal kouč basketbalistek.

Ráno se do dějiště her vypravili stejným letem také gymnastka Kristýna Pálešová, plavci, judisté, vzpěrač Jiří Orság, boxer Zdeněk Chládek, trampolínistka Zita Frydrychová či střelci v čele s Lenkou Maruškovou. "Těším se hodně, až to celé začne. Je to moje první olympiáda, tak kdo by se netěšil," uvedl Orság.

Odpoledním letem se do Londýna přesunou i aspiranti na medaile veslaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková, čtvrtkařky Denisa Rosolová a Zuzana Hejnová či vlajkonoš badmintonista Petr Koukal.

Na londýnském letišti budou na sportovce čekat typické patrové autobusy, které českou výpravu dovezou do vesnice, kde našli Češi útočiště v korpusu 14 a bloku A. "Strašně důležité je, že máme pro každého postel a na správném místě. Museli jsme kvůli tomu dělat manévry, přenášet postele, aby to padlo dohromady," řekl v Londýně šéf mise František Dvořák.