Penzijní reforma má být zlatým vejcem pro pojišťovací byznys. Penzijní společnosti ale tvrdí, že nízký zájem o reformu a politická nejistota až trojnásobně prodlužují předpokládanou návratnost jejich investic.

Především o tom je třetí díl pořadu Face to Face.

Bývalého prezidenta Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka a jeho nástupce Karla Svobody jsme se v pořadu zeptali i na to, jak se na stáří zajišťují oni, zda budou jednou jejich vnoučata spokojenými důchodci a jestli je penzijní fond opravdu tou nejlepší variantou zajištění se na stáří.

Pokud byste měl možnost, co byste změnil na penzijní reformě?

Co je Face to Face (F2F)

V pořadu Face to Face /F2F/ na IHNED.cz a v HN pro iPad se setkali bývalý a současný prezident Asociace penzijních fondů.

Šéf PF iNG Jiří Rusnok odstoupil z vedení asociace kvůli pochybnostem o výhodnosti reformy pro jeho fond. Karel Svoboda z ČSOB naopak věří, že rizika neúspěchu reformy nejsou vysoká, a i přes prodlužující se horizont návratnosti investice do druhého pilíře vstoupil.

Střet jejich byznys modelů posoudil Roger Gascoigne, partner odpovědný za služby pro pojišťovnictví v KPMG Česká republika.

Jsme i na Facebooku - ZDE.

Všechny články - najdete ZDE.

Karel S.: Reformu bych koncipoval jako povinnou pro ty, kterým je 35 let a méně, s možností vystoupit. A koncept 6+0 je jistě lepší než 3+2.

Jiří R.: Pokud by šlo začít úplně znovu, pak bych vrátil do hry starší návrh (můj a kolegů z ING) – rovný důchod podle počtu dětí a povinné spoření. Pokud lze činit pouze úpravy již zvoleného modelu, pak bych doporučil změnu 2. pilíře na povinný pro osoby mladší 35 let a naopak uzavřený pro osoby nad 35 let.

Bude si podle vás žít český důchodce v roce 2113 lépe než teď?

Karel S.: Pokud se začneme obecně chovat jako dobří hospodáři, tak ano, jinak to bude velmi obtížné.

Jiří R.: Je to příliš vzdálená budoucnost. Ale dobře, spekulujme. Materiálně bude asi žít lépe než dnes, otázka ovšem je, zda se bude cítit šťastnější než dnešní důchodce.

Jaké je podle vás nejčastější klišé české penzijní reformy?

Karel S.: Musíte si spořit na důchod, jinak budete mít málo – bez uvedení konkrétních údajů.

Jiří R.: Že se jedná o skvělý byznys pro penzijní společnosti.

 Kolik si sám spoříte na důchod a kolik budou vaše vnoučata?

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Karel S.: Odkládám stranou alespoň 15 % svých příjmů. U vnoučat to nelze odhadnout, ale doporučím jim, aby to bylo kolem 10 % příjmů.

Jiří R.: Pokud v to zahrnu i splátky hypotéky a rozložím je v čase, pak přibližně do 5 % svého příjmu. Je otázka, kdy a kolika vnoučat se vůbec dočkám. Určitě to v procentuálním vyjádření nebude méně než já.

Seřaďte od nejvhodnějšího zajištění na stáří po nejméně vhodné:

aktivní investování na burze; – penzijní fondy; – nákup nemovitosti; – stavební spoření; – termínovaný vklad; – děti a velká rodina

Karel S.: Děti a velká rodina; nákup nemovitosti; penzijní fondy; stavební spoření, aktivní investování na burze; termínovaný vklad.

Jiří R.: Penzijní fondy; stavební spoření; děti a velká rodina; nákup nemovitosti; termínovaný vklad; aktivní investování na burze.


Šéfové penzijních fondů před kamerami IHNED.cz:

Šéfové penzijních fondů před kamerami IHNED.cz: Zlikvidovat nás můžou už jen politici

Šéfové penzijních fondů před kamerami IHNED.cz: Zlikvidovat nás můžou už jen politici