Velmi slabý start a jen o málo lepší finiš. Tak se dá ve stručnosti popsat prvních šest měsíců fungování takzvaného druhého pilíře penzí. Přitom lidé, kterým je víc než 35 let, mají na sjednání smlouvy čas už jen do konce června. 

Namísto očekávaných stovek tisíc lidí, kteří se k novince připojí, zatím smlouvu podepsalo jen okolo 50 tisíc Čechů. Zástupci jednotlivých penzijních společností neskrývají rozhořčení a shodují se na důvodech. 

"Ačkoliv máme podíl na trhu téměř 50 procent, nejsme samozřejmě spokojeni s tím, jak se start druhého pilíře vyvíjí. Nelze se však asi moc divit. Celá věc se stala předmětem ostrého politického boje, což vneslo do společnosti značnou nejistotu, a lidé se v této nejistotě těžko rozhodují," uvedl Tomáš Matoušek, generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny.

Na podobné problémy, které stojí za slabým zájmem o druhý pilíř, upozorňuje i Aleš Poklop, generální ředitel a předseda představenstva Česká spořitelna – penzijní společnosti. "Druhému pilíři bohužel škodí vyhrocená negativní kampaň založená na neracionálních argumentech a často na různých polopravdách, omylech a někdy i lžích," dodal Poklop. 

 Penzijní připojištění


Porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším pro Vás. Za stávajících podmínek pouze do listopadu. Zjistěte optimální měsíční příspěvek dle nového zákona.>> Průvodce penzijním připojištěním


 

To, že různé fámy a lži lidi ovlivnily, potvrzují i další. "Při jednáních se zájemci stále narážíme na nízkou informovanost a negativní postoj veřejnosti. Jakmile mají zájemci přesné a relevantní informace, tak v mnoha případech mění názor a smlouvy si uzavírají," uvedl Pavel Jirák, předseda představenstva KB Penzijní společnosti.

Finanční poradci i penzijní společnosti ale věří, že během posledních červnových dnů ještě rychle stoupne o nový produkt pro zajištění na stáří zájem. A všichni hlásí, že zatím skutečně počet zájemců stoupá.

"Počet lidí, kteří uzavírají důchodové spoření, se zvyšuje. Ke konci června pak čekáme výrazný nárůst uzavřených smluv," uvedla Pavla Hávová za ČSOB Penzijní společnost.

Zatím nejvíc smluv penzijní společnosti uzavřely v květnu, tehdy se připojilo zhruba 15 tisíc lidí. Za červen by toto číslo mělo být podstatně vyšší. 

Odhadnout, kolik lidí se celkem za první rok do druhého pilíře zapojí, ale už šéfové penzijních společností nechtějí. Po odvážných odhadech před startem reformy, které desetinásobně přecenily realitu, jsou už opatrní.