Kdo se dnes rozhodne vstoupit do druhého pilíře, nesmí z něj nikdy vystoupit. Umožnit to lidem po pěti letech je součást úprav, kterými se ministerstvo financí chystá zvýšit zájem o nové důchodové fondy.

Vstup na takto omezenou dobu je podle náměstka ministra financí Radka Urbana reakcí na kritiku, že ke druhému pilíři se člověk uváže do konce produktivního věku. „Nechceme ale zavádět účast na zkoušku. Do druhého pilíře se nepůjde vrátit,“ tvrdí Urban.

Není to jediná úprava, která má k zatraktivnění druhého pilíře přispět. Urban HN dále potvrdil, že dědicové by si nově mohli vybrat, jestli chtějí úspory v hotovosti, nebo je převést na svůj účet ve druhém pilíři. Nyní můžou dostat peníze po zemřelém, jen když sami nejsou ve druhém pilíři.

Zvolit by si lidé nově také mohli, jak dlouho chtějí penzi vyplácet. Současná pravidla nabízejí výběr jen dvacetileté nebo doživotní penze.

Změkčit se mají také podmínky pro výplatu soukromé penze. Nově by výplata neměla být vázána na počet odpracovaných roků, který se postupně zvyšuje až na 35 let. Bude k tomu nutné splnit jen důchodový věk.

„Úpravy by nikoho neměly překvapit. Po nějaké době, co systém funguje, je to normální,“ říká Urban.

Info

Kroky, které mají zachránit 2. pilíř

Vstup na omezenou dobu
Možnost vystoupit po pěti letech, bez možnosti opět vstoupit 

Dědění
Možnost volby, zda dědit hotově, či převodem na svůj účet ve 2. pilíři 

Nárok na výplatu z 2. pilíře
Čerpání po dosažení důchodového věku bez podmínky splnit požadovanou dobu pojištění 
v 1. pilíři

Volba výplaty penze
Možnost zvolit si délku výplaty důchodu na kratší či delší dobu než nynějších 20 let či doživotně

Po předcházejících debatách s fondy a klíčovými vládními představiteli chce mít ministerstvo financí finální návrh úprav paragrafovaného znění příslušné novely hotový do konce června. A následně jej co nejdříve poslat do parlamentu.

„Úpravy vycházejí z nashromážděných návrhů, a přitom neodporují konceptu druhého pilíře a jsou provozně proveditelné. V ideálním případě by mohly začít platit letos,“ uvedl Urban.

 

 





HNPeníze

 



 

Srovnání nabídek finančních produktů za velkoobchodní ceny. Sjednejte si online či



po telefonu s garancí cen.



 

 



 



>> Vstupte



 

 



Práce na novele podle něj nezastavila ani vládní krize. Její další osud však nelze předjímat. Kdyby vláda současné koalice pokračovala, mohla by připravené úpravy soukromého spoření na důchod stihnout protlačit v parlamentu. V opačném případě by úpravy druhého pilíře čekaly až na novou vládu. Opozice zároveň nepřestává opakovat, že v případě vítězství ve volbách druhý pilíř zruší.

Zástupci penzijních společností po změně v nastavení druhého pilíře volají už delší dobu. Lidem nad 35 let skončí 1. července možnost do něj vstoupit. Do konce května vstoupilo jen necelých 50 tisíc lidí. Původní očekávání na půl milionu klientů za půl roku se nenaplnila.

„Fakt, že druhý pilíř lidé nevzali za svůj, je jasným signálem, aby došlo k úpravám,“ říká Josef Beneš, šéf Raiffeisen penzijní společnosti.

Z ankety HN mezi šéfy všech šesti společností, které druhý pilíř nabízejí, vyplývá, že úpravy se ve velké míře shodují s tím, co sami navrhli. Možnost jednorázového výběru části úspor v hotovosti ale ministerstvo financí odmítá. „Druhý pilíř je doplněk ke státní penzi. Nechceme, aby z něj mohli lidé utrácet naráz,“ řekl Urban.

Více se dočtete ve zvláštní příloze HN Penze na poslední chvíli.

Čtěte více v Hospodářských novinách

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist