ČASOVÁ OSA: Poslední dny Lehman Brothers

SPECIÁL: Pád Lehman Brothers 3 roky poté

RSS článků k tématu: SPECIÁL: Pád Lehman Brothers 3 roky poté

Evergrande jako lehmanovský moment?

Když zadlužený čínský developer Evergrande nevyplatil úroky na dolarových dluhopisech, sáhla některá média k přirovnání situace ke kolapsu...
30. 9. 2021 ▪ 2 min. čtení

Odluka demokracie od kapitalismu

Minulý měsíc uběhlo deset let od pádu americké investiční banky Lehman Brothers. Odstartoval nejen krizi finanční, hospodářskou a dluhovou, ale...
2. 10. 2018 ▪ 2 min. čtení
Pád Lehman Brothers

Před třemi lety zkolaboval finanční systém. Rozbuškou byl bankrot 160-leté nezávislé investiční banky Lehman Brothers, čímž v pondělí 15. září 2008 šokovala celý finanční svět.

Americká vláda se tehdy rozhodla, že instituci nechá napospas svému osudu a nepomůže s její záchranou tak, jako v případě Bear Stearns. Burzy se následně propadly, bankovní tituly ztrácely denně desítky procent.

Vlády na obou stranách Atlantiku museli před krachem zachraňovat desítky velkých finančních institucí. Do systému napumpovaly miliardy dolarů.

Bankrot Lehmanů navždy změnil tvář Wall Street. Na burzách nastaly výprodeje. Akciový index Dow Jones ztratil za den 500 bodů. Panika se přenesla do nedůvěry v celý finanční systém. Naklánět se začaly giganty jako pojišťovna AIG, investiční banky Morgan Stanley, Goldman Sachs a další desítky finančních institucí v USA i Evropě.

Historie se opakuje?

Současné dluhové problémy ve světě však vyvolávají obavy, zda není situace a její možné dopady horší než samotný krach americké banky, který byl spouštěčem krize v roce 2008.