Téma: Nouriel Roubini

Nouriel Roubini

Naděje plná velkých rizik

Přes některá relativně dobrá data má globální hospodářství ještě daleko k vyváženému a udržitelnému zotavení. Naopak jsou zde rizika, která...
20. 2. 2012 ▪ 3 min. čtení
Nouriel Roubini

Nouriel Roubini

Americký ekonom Nouriel Roubini je jedním z nejznámějších ekonomických proroků současnosti. Svým negativním a pesimistickým postojem a názory proslul pod přezdívkou Dr. Zkáza.

Působí jako profesor na Yale a Newyorské univerzitě, je také poradcem ve vládě Baracka Obamy.

Podle žebříčků různých časopisů je „druhým největším žijícím veřejným intelektuálem“, „čtvrtým největším globálním myslitelem“, „čtvrtým nejdůvěryhodnějším analytikem trhů“.

Narodil se v roce 1959 v Istanbulu do rodiny íránských Židů. Rodina procestovala Írán, Izrael, skončila v Miláně, kde jeho otec obchoduje s orientálním zbožím. Mladý Roubini dostudoval ekonomii na Harvardu v roce 1988, pak učil na Yale, nyní působí na Newyorské univerzitě.

Vedle učení své služby nabídl i administrativě Billa Clintona. Nyní pod Obamou opět radí přátelům Timothy Geithnerovi a Larrymu Summersovi, od devadesátých let zkoumá krize v rozvojových zemích. To ho dovedlo k slavné předpovědi, že další krize nastane v USA po prasknutí realitní bubliny. Žije v New Yorku na Manhattanu, ale považuje se za „globálního nomáda“.

Předpověděl krizi

Předpovídal příchod finanční krize mnohem dříve než kdokoliv jiný, čímž si později vysloužil bezmála status ekonomické celebrity a proroka.

V září 2006 se mu přitom mezi ekonomy Mezinárodního měnového fondu smáli. Varoval totiž před krachem realitního trhu, ropným šokem, prudkým poklesem důvěry spotřebitelů a nakonec hlubokou recesí. A to jen na základě historických paralel, intuice a zkušenosti z asijských zemí.

Ostatní ekonomové se uprostřed hospodářského růstu, nízké inflace a nízkých úrokových sazeb pošklebovali notorickému pesimistovi.

Později pro list New York Times jeden z účastnků setkání vzpomínal: „V roce 2006 nám přišel jako šílenec. V roce 2007 se však vrátil jako prorok.“

Kam dále?

Warren Bufett
Americký investor, obchodník a filantrop....

George Soros
Americký finančník maďarského původu George Soros ...