Téma: Wall Street

Wall Street zažívá boom investic naslepo

Vložit peníze do firmy, která nic nevyrábí ani ne­provozuje, a tím pádem nemá žádný výdělek, nezní jako nejchytřejší investiční strategie....
15. 4. 2021 ▪ 5 min. čtení
Wall Street

Ilustrace: Wall Street

Tato 400 metrů dlouhá ulice v části New Yorku na Manhattanu je tepnou kapitalismu.

Jejím nepopiratelným středem je Newyorská burza (NYSE), dodnes vysoce citlivý seizmograf světového hospodářství.

Wall Street je mnohými považována za mytické místo, ústřední a klíčový bod božských sil, které hýbou naší zeměkoulí: Money make the World Go Round (peníze točí světem). Když jednou Wall Street vypadne z rytmu, padne stín na všechny národní ekonomiky. Nastydne-li Wall Street, kýchá celý svět, onemocní-li vážněji, hroutí se světová impéria. Minimálně klesají ceny akcií v Londýně, Tokiu, Frankfurtu a Hongkongu.

Pokud tedy hovoříme o Wall Street, je to nejčastěji synonymum pro newyorskou burzu a její instrumenty. Za její hlavní "herce" jsou považovány burzovní indexy Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq.

Wall Street

Vysvětlivky: zdroj: Wikimedia Commons

  1. Trinity Church
  2. Budova Bank of New York
  3. NY Stock Exchange
  4. Federal Hall
  5. Trump Building
  6. Cocoa Exchange

Zájem Hollywoodu nikdy nechyběl

Wall Street jako symbol kapitalismu zajímala často filmaře. Jednu z největších "reklam" získala v roce 1987 díky stejnojmennému filmu o ambiciozním makléři, který se chce dostat do vyšších kruhů. Natočil ho režisér Oliver Stone a do hlavních rolí obsadil Michaela Douglase (tomu role bezohledného makléře Gordona Gekka vynesla první sošku Oscara), Charlieho Sheena a Daryl Hannah.

O 23 let později se finanční magnát Gekko na plátna kin vrátil v pokračování "Wall Street: Peníze nikdy nespí", kde si zopakoval svoji roli Michael Douglas, a partnera mu dělá "nová krev Hollywoodu" Shia LaBeouf.

Filmaři a Wall Street

Wall Street (1987)

Wall Street 2: Money Never Sleeps (2010)

Recenze Wall Street 2: Gordon Gekko je zpět ve vynikající formě. I díky Douglasovi