Téma: Dluhopisy
Buffett drží klíč k americké ekonomice. Co to znamená pro běžné investory?
Téměř čtyři procenta ročně bez rizika? Investoři skupují americké státní dluhopisy
Čínská ekonomika má potíže. Šéf největší světové ocelárny očekává zlé časy a ekonomové se bojí japonského scénáře
Na český trh míří další broker. Je součástí skupiny, na kterou zaútočili shortaři z Hindenburg Research
Dluhopisy jdou na dračku. Proč do nich investoři posílají rekordní sumy peněz
Rusňákova DRFG kupuje středoevropského developera TriGranit. Pomůže jí s projekty v Česku i zahraničí
Co se tak rychle a tolik na trzích pokazilo? Nedávno slunečno, nyní světové burzy paralyzoval strach
Cesta k úspěšnému Česku? Nebýt při zemi! píše miliardář a zakladatel banky Partners Borkovec
Tři metody, jak si pojistit akciové výnosy, i kdybyste patřili mezi největší smolaře
Budou domácí dluhopisové fondy trvale porážet inflaci?
Přes koho nakupovat americké nebo české akcie? Srovnali jsme nabídku brokerů na našem trhu
Zadlužený e-shop s mraženými rybami je blíž záchraně. Na svou stranu získal většinu majitelů dluhopisů
Jak nakupovat dluhopisy na burze sám za sebe? Vyzkoušeli jsme brokery nebo Revolut
Skončíme v insolvenci, připouští Future Farming. Další tři firmy ze skupiny čelí hrozbě krachu
Rada mladého investora mladým: Užívejme si, cestujme a poznávejme! Mysleme ale na budoucnost
Když na vás finanční poradce zkusí tento trik, vyhoďte ho rovnou ze dveří
Jsou dluhopisy Komárkovy KKCG s atraktivním výnosem opravdu sázkou na jistotu?
Extrémům jsme se vyhnuli, stabilní vláda ve Francii ale vyžaduje hodně diskusí. A to není v tamní politice zvykem, říká byznysmen Duvieusart
Úroky na spořicích účtech dál klesají. Tady jsou alternativy pro konzervativní investory i pro ty, kteří rádi riskují
Dluhopis (jiným názvem též obligace, či anglický výraz bond) je cenný papír zavazující emitenta (subjekt, který dluhopis vydal) splatit majiteli dluhopisu určitou peněžitou částku a také příslušný úrok ve vyznačeném termínu (době splatnosti).
Na rozdíl od akcie zajišťuje tento druh cenného papíru předem stanovený finanční výnos (kupón). Ten nese s určitou pravidelnou časovou periodou.
Kupón je většinou stanovený jako procentní poměr k nominální hodnotě dluhopisu. Z toho vyplývá hlavní riziko tohoto instrumentu. Pokud se změní úrokové sazby, změní se i cena, za kterou lze prodat či nakoupit tento cenný papír. Cena se vypočítává diskontováním, tedy přepočtem budoucích výnosů na současnou hodnotu investice s použitím odhadnuté výnosové míry (diskontní míry). Vnímání úrokových měr, kterými se cena diskontuje, ovlivňuje právě riziko. U dluhopisů se jedná především o úrokové riziko. Cenu jako i jiné finanční instrumenty ovlivňuje kromě rizika i likvidita.
Dluhopisy se převážně obchodují na mimoburzovním trhu, kde si jednotlivé strany obchodu přímo mezi sebou sjednávají podmínky obchodu. Mimoburzovní obchodování s sebou přináší určitou netransparentnost, jelikož kontrakty nejsou standardizované a nikde se uskutečněné obchody nezobrazují.
Dělí se podle několika kritérií, nejčastěji jsou dluhopisy děleny podle rizika, emitenta, doby splatnosti a podle způsobu úročení.
Rozdělění dluhopisů
1. Podle splatnosti:
- Pokladniční poukázky - doba splatnosti kratší než jeden rok
- Krátkodobé - doba splatnosti do 5 let
- Střednědobé - doba splatnosti 5 - 10 let
- Dlouhodobé - doba splatnosti větší než 10 let
2. Podle emitenta:
- Státní dluhopisy
Tento typ dluhopisů je charakterizován nižším úrokovým výnosem (kupónem), ale i nižším rizikem, které je spojeno s možným bankrotem státu. Obecně platí, že státní dluhopisy mají nízkou míru rizika, proto jsou mezi investory populární. Státy, které jsou vnímány jako rizikovější, musí přilákat investory tím, že platí vyšší úrok kvůli rizikové přirážce.
- Korporátní dluhopisy (podnikové)
Vzhledem k náročnosti procesu uvedení primární emise na trh, vydávají podnikové obligace pouze velké a známé společnosti nebo banky s dobrým ratingem. Obecně se jedná o dluhopisy s vyšším výnosem a vyšším rizikem než-li dluhopisy státní. Občas je kromě korporátních dluhopisů používán i název bankovní dluhopisy, ale jde pouze jejich podmnožinou se specifickými možnostmi.
- Komunální dluhopisy
Emitentem těchto dluhopisů je územní samosprávný celek. Takovéto dluhopisy jsou zajištěny buď daněmi, což znamená, že úrok je splácen z vybraných daní, anebo konkrétním projektem, tedy kupón se vyplácí z určitých projektů, jako je mýtné na dálnici či poplatky ze sportovních akcí.
3. Podle typu kupónu
- Bez kupónu
Tzv. zero bond se emitují s diskontem vůči nominální hodnotě a celý výnos (nominální hodnotu) vyplácejí až v době splatnosti.
- S pevným kupónem
- S variabilním kupónem
4. Další typy dluhopisů
- konvertibilní dluhopisy – kromě klasických práv je s tímto dluhopisem spojeno i právo na výměnu (konverzi) tohoto instrumentu na akcii v době splatnosti. Vzhledem k této možnosti se v průběhu životnosti dluhopisu chová jinak i jeho vnitřní hodnota/cena.
- prioritní dluhopisy – prioritní dluhopis dává majiteli právo na přednostní úpis akcií dané společnost.
- podřízené dluhopisy – tento zvláštní typ dluhopisu představuje jistou nevýhodu, pokud emitent zkrachuje. Pohledávky za tímto typem dluhopisů jsou uspokojeny až jako poslední.
- svlečené dluhopisy – vznikají z klasického dluhopisu, který je rozdělen na dvě části. Na příjem v podobě kupónu je vydáván anuitní dluhopis a na jistinu pak diskontovaný dluhopis (s nulovým kupónem).
- vypověditelné dluhopisy – dluhopis je možné za určitých podmínek předčasně splatit či naopak požadovat jeho předčasné splacení
- perpetuitní dluhopisy – takové nemají stanovené datum splatnosti
- naturální dluhopisy – jsou ne často používaným typem dluhopisu, jehož kupónové platby probíhají v určité komoditě, nebo jde o oprávnění k výhodné koupi
- dluhopisy s odloženou platbou – tyto dluhopisy během prvních let nenesou žádný kupón