Téma: Dluhopisy
Vyšší sazby v USA ještě mohou zabolet. Trh by neměl přehlížet rizika
V hlavní roli Varšava. Tuzemská skupina DRFG v polské metropoli získala v miliardové operaci kancelářskou budovu Signum
Předběžná bilance roku 2024: Akcie na výbornou, vládní dluhopisy o poznání horší
Strnadova CSG vydala dolarové dluhopisy v přepočtu za 17,5 miliardy korun. Peníze poslouží na nákup amerického výrobce munice
Končí pro investory vydařený rok. Na co se zaměřit v tom příštím?
Bohatí Češi rekordně zbohatli a očekávají další růst. Podívali jsme se, do čeho investují
Rizikovější firemní dluhopisy letos předvádí vysoce nadprůměrnou výkonnost
Výnosy českých i amerických dluhopisů rostou, mohou nabídnout i reálné zhodnocování peněz
Jak si vedou nejpopulárnější fondy, v nichž mají Češi miliardy? Přinášíme srovnání
Vyšplhali jsme na kopec a příští rok vyšplháme ještě výš. Bankéři z Wall Street dostanou po letech motivační odměny
Čupr vydává další dluhopisy a s J&T startuje fond. Investoři budou podílníky Rohlíku s šancí na „sladký bonus“
Jednou, nebo dvakrát ročně? Studie nabízí odpovědi, jak často zasahovat do portfolia
Které penzijko je nejlepší a vyplatí se do něj investovat? Přinášíme srovnání
Nejčastěji se mě lidé ptají, kdy trhy spadnou, a je to relevantní otázka, říká Petr Zajíc z Amundi. Co burzy a americké volby?
Kouzlo milionu. Proč je ten první nejdůležitější a co dělat, aby nezůstalo jen u jednoho
Nakoupili jste kvůli inflaci státní dluhopisy? Zeptali jsme se expertů, zda je čas peníze vybrat
Na účtu mi přistál první milion. Co s ním dělat, aby u něj nezůstalo, poradí speciál Rentiér
Kam investovat milion korun v době, kdy padají úrokové sazby. Zeptali jsme se expertů
Jak budovat majetek? Vsaďte si na permanentní portfolio, říká finančník Žabža
Dluhopis (jiným názvem též obligace, či anglický výraz bond) je cenný papír zavazující emitenta (subjekt, který dluhopis vydal) splatit majiteli dluhopisu určitou peněžitou částku a také příslušný úrok ve vyznačeném termínu (době splatnosti).
Na rozdíl od akcie zajišťuje tento druh cenného papíru předem stanovený finanční výnos (kupón). Ten nese s určitou pravidelnou časovou periodou.
Kupón je většinou stanovený jako procentní poměr k nominální hodnotě dluhopisu. Z toho vyplývá hlavní riziko tohoto instrumentu. Pokud se změní úrokové sazby, změní se i cena, za kterou lze prodat či nakoupit tento cenný papír. Cena se vypočítává diskontováním, tedy přepočtem budoucích výnosů na současnou hodnotu investice s použitím odhadnuté výnosové míry (diskontní míry). Vnímání úrokových měr, kterými se cena diskontuje, ovlivňuje právě riziko. U dluhopisů se jedná především o úrokové riziko. Cenu jako i jiné finanční instrumenty ovlivňuje kromě rizika i likvidita.
Dluhopisy se převážně obchodují na mimoburzovním trhu, kde si jednotlivé strany obchodu přímo mezi sebou sjednávají podmínky obchodu. Mimoburzovní obchodování s sebou přináší určitou netransparentnost, jelikož kontrakty nejsou standardizované a nikde se uskutečněné obchody nezobrazují.
Dělí se podle několika kritérií, nejčastěji jsou dluhopisy děleny podle rizika, emitenta, doby splatnosti a podle způsobu úročení.
Rozdělění dluhopisů
1. Podle splatnosti:
- Pokladniční poukázky - doba splatnosti kratší než jeden rok
- Krátkodobé - doba splatnosti do 5 let
- Střednědobé - doba splatnosti 5 - 10 let
- Dlouhodobé - doba splatnosti větší než 10 let
2. Podle emitenta:
- Státní dluhopisy
Tento typ dluhopisů je charakterizován nižším úrokovým výnosem (kupónem), ale i nižším rizikem, které je spojeno s možným bankrotem státu. Obecně platí, že státní dluhopisy mají nízkou míru rizika, proto jsou mezi investory populární. Státy, které jsou vnímány jako rizikovější, musí přilákat investory tím, že platí vyšší úrok kvůli rizikové přirážce.
- Korporátní dluhopisy (podnikové)
Vzhledem k náročnosti procesu uvedení primární emise na trh, vydávají podnikové obligace pouze velké a známé společnosti nebo banky s dobrým ratingem. Obecně se jedná o dluhopisy s vyšším výnosem a vyšším rizikem než-li dluhopisy státní. Občas je kromě korporátních dluhopisů používán i název bankovní dluhopisy, ale jde pouze jejich podmnožinou se specifickými možnostmi.
- Komunální dluhopisy
Emitentem těchto dluhopisů je územní samosprávný celek. Takovéto dluhopisy jsou zajištěny buď daněmi, což znamená, že úrok je splácen z vybraných daní, anebo konkrétním projektem, tedy kupón se vyplácí z určitých projektů, jako je mýtné na dálnici či poplatky ze sportovních akcí.
3. Podle typu kupónu
- Bez kupónu
Tzv. zero bond se emitují s diskontem vůči nominální hodnotě a celý výnos (nominální hodnotu) vyplácejí až v době splatnosti.
- S pevným kupónem
- S variabilním kupónem
4. Další typy dluhopisů
- konvertibilní dluhopisy – kromě klasických práv je s tímto dluhopisem spojeno i právo na výměnu (konverzi) tohoto instrumentu na akcii v době splatnosti. Vzhledem k této možnosti se v průběhu životnosti dluhopisu chová jinak i jeho vnitřní hodnota/cena.
- prioritní dluhopisy – prioritní dluhopis dává majiteli právo na přednostní úpis akcií dané společnost.
- podřízené dluhopisy – tento zvláštní typ dluhopisu představuje jistou nevýhodu, pokud emitent zkrachuje. Pohledávky za tímto typem dluhopisů jsou uspokojeny až jako poslední.
- svlečené dluhopisy – vznikají z klasického dluhopisu, který je rozdělen na dvě části. Na příjem v podobě kupónu je vydáván anuitní dluhopis a na jistinu pak diskontovaný dluhopis (s nulovým kupónem).
- vypověditelné dluhopisy – dluhopis je možné za určitých podmínek předčasně splatit či naopak požadovat jeho předčasné splacení
- perpetuitní dluhopisy – takové nemají stanovené datum splatnosti
- naturální dluhopisy – jsou ne často používaným typem dluhopisu, jehož kupónové platby probíhají v určité komoditě, nebo jde o oprávnění k výhodné koupi
- dluhopisy s odloženou platbou – tyto dluhopisy během prvních let nenesou žádný kupón