Téma: Emise akcií
Saudi Aramco už je nejcennější firmou světa. Emisi akcií prosadil princ, který zametl s oponenty
Na pražské burze se budou obchodovat akcie třiceti zahraničních firem pomocí duálního listingu. Bude mezi nimi například Société Générale
Letošní rok může být pro akciové trhy opět rekordní. Očekává se vůbec největší vstup na burzu v historii
Začínal s půjčkami pro chudé ženy, teď chystá největší IPO indické banky
Deutsche Bank opět potřebuje navýšit kapitál. Od akcionářů chce získat osm miliard eur
Snapchat jde na burzu, investoři mu věří. Potká ho osud Facebooku, nebo Twitteru?
Kofola řeší, jak zastavit pokles akcií. Zvažuje vydání dalších cenných papírů
Čínská státní banka jde na burzu, půjde o největší úpis akcií roku. Obsluhuje polovinu Číňanů
Pro burzovní nováčky začal rok nejpomaleji za sedm let. Trhy primárních emisí klesly téměř o 80 procent
Primární emise vynesou letos méně peněz než před rokem. Kvůli vývoji v Číně investoři znejistěli
Poptávku po akciích Kofoly zbrzdila velikost emise. Zájemci je koupí levněji
Japonsko spouští riskantní privatizaci
AVG by mohla vstoupit na pražskou burzu. Na český akciový trh ji láká Česká spořitelna
Evraz prý chce získat prodejem akcií ve Spojených státech 400 milionů dolarů
Akcie Alibaby vyletěly hned po vstupu na burzu, cena emise dosáhne 25 miliard dolarů
Pegas Nonwovens musí na emisi nových akcií počkat. Na schůzi přišlo málo akcionářů
U Lobkowiczů očekávam dividendu nad 4 procenta, říká analytik Šimara
Největší IPO roku 2013: Twitter byl vidět nejvíc, investoři si ale oblíbili farmacii
Akcie Facebooku i díky mobilům prudce rostou. Poprvé se dostaly nad upisovací hodnotu
Obecně je emise cenných papírů jednou z možností podniku, jak získat finanční prostředky pro svou činnost. Jde vlastně o vydání souboru akcií stejného druhu jednou společností.
Nejčastěji tento pojem zahrnuje i umístění na trhu a uvedení na burzu. Převzetí a prodej probíhá zpravidla prostřednictvím bank, které se za tímto účelem sdružují do konsorcií.
Subjekty, které nakupují emitované akcie, se stávají akcionáři firmy, a tudíž i jejími spoluvlastníky. Společnost může získat kapitál emisí nových akcií (tzv. primární emise - Initial Public Offering IPO) nebo vydáním dodatečného množství akcií, pokud jsou již akcie firmy na burze obchodovány. V druhém případě platí, že nově emitované akcie musí být nabídnuty přednostně stávajícím akcionářům.
Tajemné IPO
A nyní podrobněji o IPO (Initial Public Offering) - je to první veřejná nabídka akcií. IPO je proces, při kterém společnost poprvé vstupuje na burzu a nabízí své akcie široké veřejnosti.
Důvodů, proč společnosti chtějí uskutečnit IPO, je několik, mezi nejvýznamnější však patří potřeba navýšit kapitál společnosti, tedy získat dodatečné finanční zdroje, nebo optimalizovat svoji kapitálovou strukturu či zvýšení likvidity akcií atd.
IPO je proces poměrně zdlouhavý a nákladný, proto jej společnosti provádějí pomocí specializovaných firem - většinou velkých bank, které celou emisi připravují a vedou a odpovídají za její úspěšné dokončení. Emitent s nimi musí po celou dobu přípravy IPO aktivně spolupracovat, důraz je kladen především na zpřístupnění zásadních interních informací.
Z pohledu investorů jsou IPO zajímavé hlavně kvůli dvěma anomáliím. Většina IPO je totiž podhodnocená, a tak mohou investoři už první den vykázat zisk. Další zajímavostí je, že společnosti, které realizovaly IPO, jsou v následujících zhruba pěti letech méně výkonné, než je průměr stanovený indexem trhu.
Emitent si zpravidla vybírá trh především s ohledem na celkovou koncepci podnikání společnosti, ale také na očekávanou poptávku po nových akciích a tedy ne dle státní příslušnosti. Mnohdy je výhodnější uskutečnit IPO na zahraničním trhu, především, když je zahraniční trh více likvidní, podnik zde uskutečňuje většinu svých aktivit (vyváží či dováží) nebo chce v této zemi provádět budoucí akvizice.