Insider trading je anglický výraz pro obchodování akcií či jiných cenných papírů korporace někým, kdo má o této korporaci neveřejné informace (například doposud nezveřejněnou hospodářskou bilanci, investiční záměry, informace o akvizicích či fúzích s jinými firmami, atp.).

Insider trading je implicitně definován a chápán jako případ, kdy s cennými papíry korporace obchodují lidé znalí informací o ní ve větší míře než veřejně známé (například její zaměstnanci, podílníci, klíčoví lidé jejího managementu a exekutivy).

Nicméně v médiích často dochází k posunu tohoto významu a ty jako insider trading označují odcizení informací zneužitelné na podílovém trhu nebo trhu cenných papírů pro tu kterou korporaci.

Guru všech amerických hospodyněk

Jedním z nejznámnějších příkladů insider tradingu je případ americké podnikatelky Marthy Stewartové. Ta svého času určovala americký životní styl. Neúnavná a vždy usměvavá propagátorka domácí čistoty se stala zdrojem legrace v televizních talk-show. Moderátoři, herci i komikové parodovali její perfekcionismus, zálibu v esoterických detailech i malé ukázky typu "jak si vyzdobit stůl na pěknou rodinnou večeři".

Na samém vrcholu se ocitla ve vězení pro podvody s akciemi. Proces s ní patřil k mediálně nejsledovanějším případům v USA. Stewartová však podle svých slov "jen zvedla telefon a odpověděla svému makléři".

Předmětem rozhovoru byly akcie firmy ImClone Systems. Stewartová je měla ve svém portfoliu v momentě, kdy americký Úřad pro léčiva (FDA) zamítl ImClonu povolit distribuovat lék proti rakovině Erbitux. Využila informací od bývalého přítele své dcery a bývalého šéfa této firmy Sama Waksala a prodala svých téměř 4000 akcií ImClone ještě předtím, než v důsledku zamítavého rozhodnutí úřadu klesly o 15 procent. Na základě prokázání viny za klamání úřadů a zneužití důvěrných obchodních informací byla Stewartová v roce 2004 odsouzena na 5 měsíců do vězení a 2 roky podmínky. I přes tento "škraloup" se však dokázala vrátit na výsluní a nadále tak určuje životní styl amerických hospodyněk.

Peníze, dolary, burza, insider trading, ilustrační foto.
Aleš Michl

Intel zapadá do seriálu Billions

Šéf společnosti Intel prodal akcie firmy za stovky milionů krátce předtím, než vyšel najevo skandál s chybou v mikročipech, jenž cenné papíry...
9. 1. 2018 ▪ 2 min čtení