Italská policie zatkla jednoho z trenérů Asafy Powella a Sherone Simpsonové na tamní evropské základně jamajského týmu MVP. U nejmenovaného Kanaďana, který měl od května na starosti fyzickou kondici slavné tréninkové skupiny, v jeho hotelovém pokoji údajně našla zakázané prostředky a důkazy, že kouč mohl stát za pozitivním dopingovým nálezem na látku oxilofrin u dvou slavných sprinterů.

Pozitivní dopingové testy na jamajském šampionátu měli vedle bývalého světového rekordmana Powella a Simpsonové také devatenáctiletý výškař Demar Robinson a diskaři Traves Smickle a Allison Randallová, která házela na olympijských hrách v Londýně.

 

Nepotvrdily se tak původní informace některých britských médií, že mezi přistiženou pěticí jamajských atletů je také sprinter Nesta Carter, který letos běžel stovku za 9,87 sekundy.

Bronzový medailista z MS v Berlíně 2009 Powell se nechal slyšet, že vědomě žádné podpůrné prostředky nebral. Podle jamajských zdrojů by právě jeho kondiční trenér mohl stát za skandálem, který hýbe světem sprintu.

Pozitivní dopingový test o víkendu oznámil i Američan Tyson Gay, nejrychlejší muž sezony a druhý muž sprinterské historie, jehož případ ale s kauzou na Jamajce nesouvisí.

"Můj tým okamžitě zahájil interní vyšetřování a spolupracuje se všemi složkami, jak antidopingovými agenturami, tak právníky, na zjištění, jak se mohla látka do mého těla dostat," prohlásil Powell. "Ujišťuji, že uděláme všechno pro to, abychom na to přišli a už nikdy se to neopakovalo," pravil sprinter, který se letos představil na Zlaté tretře v Ostravě.

Všech pět Jamajčanů má zastavenou činnost a hrozí jim dvouleté tresty. Mezinárodní antidopingová agentura WADA však kvitovala, že spolupracují. "To oceňujeme, chtějí tu situaci vyřešit a objasnit," stojí v prohlášení WADA.

Látce oxilofrin se také někdy říká methylsynefrin a patří mezi stimulanty. Randallová měla pozitivní test na hydrochlorothiazid, což je diuretikum, které může krýt užívání silnějších drog.

Související