Protože svoboda pohybu osob v rámci Evropské unie je jednou ze základních svobod, o které se opírá toto společenství, přijaly orgány Evropské unie podmínky pro uznávání dokladů o vzdělání a praxe v hostitelských zemích, které musí být akceptovány členskými zeměmi EU.

Směrnice EU, které určují tyto podmínky pro občany členských zemí, kteří si přejí pracovat v hostitelské zemi, se týkají pracovních činností a povolání, pro které hostitelské země určují podmínky přístupu k těmto povoláním svými národními předpisy. Uznávání kvalifikací získaných občany ČR by mělo přejít do tohoto režimu a obdobně i uznávání kvalifikací občanů členských zemí EU, kteří budou chtít pracovat v ČR.

 

Ing Petr Viceník, CSc,  v současné době působí v agentuře Evropské unie Cedefop, zabývající se otázkami odborného vzdělávání. V období přípravy na vstup ČR do EU spolupracoval s MŠMT a dalšími ústředními orgány na řešení úkolů týkajících se profesního uznávání kvalifikací.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
A.Dostálová
Dobrý den. Uznává EU diplomy všech našich vysokých škol? A co diplomy získané na vysokých školách v zemích, které nejsou členy EU? Děkuji předem za odpověď.
Uznávání diplomů se váže ke konkrétnímu účelu. Pro účely dalšího studia je to akademické uznávání, pro účely výkonu regulovaných povolání je to profesní uznávání. Doklady o vzdělání uznávají příslušné orgány státu, ve kterém chcete studovat nebo pracovat. V případě akademického uznání vám poskytnou informace ENIC/NARIC centra, která tvoří evropskou síť. Více informací naleznete na stránkách www.csvs.cz/ Středisko pro ekvivalenci dokladů o vzdělání. Toto středisko vám také poskytne základní informace o profesním uznávání vysokoškolských diplomů v příslušných státech EU. To však vstoupí v platnost až po vstupu ČR do EU a nevím, jak bude uplatňováno konkrétně ve vztahu k výjimkám přijatým v jednotlivých státech EU k pohybu osob. Je nutno uvést, že v mnoha případech rozhoduje o „dosažené“ kvalifikaci ten, kdo pracovníka přijímá. Pro ten účel je vhodné mít tzv. Diploma Supplement, který v angličtině vysvětluje vaši kvalifikaci. Základní informaci obdržíte rovněž na webových stránkách ČSVS.
Petr Viceník
Petr K.,Nymburk
Potřebuju k tomu, abych se mohl ucházet o práci např. svářeče v EU nějaké další speciální doklady, nebo stačí doklad o vykonaných státních zkouškách? Musím u případného zaměstnavatele skládat nějaké další zkoušky? Kde se lze o podmínkách v jednotlivých zemích informovat?
Uznání kvalifikace svářeče, zejména pro výkon náročnějších svářečských činností, spadá patrně ve většině zemí do tzv. obecného systému uznávání. Řecko např. uvádí toto povolání jako příklad ve svém seznamu technických profesí spadajících do tohoto rámce. Uznání v tomto režimu není automatické, musíte předložit své doklady o kvalifikaci a často i o praxi v adaném povolání stanovenému orgánu, který posoudí, zda může vaši kvalifikaci uznat. V případě, že se vaše kvalifikace zásadně liší, může požadovat, abyste vykonal zkoušku nebo určité období praxe pod dohledem, než bude vaše kvalifikace uznána. Seznam kontaktních míst jednotlivých zemí, kde by vám měli poskytnout potřebné informace, je na webové stránce http://europa.eu.int/com/internal_market/qualifications/docs/contact-points/info-points_en.pdf.
Petr Viceník
František Novák, Svitavy
V úvodním textu se hovoří o regulovaných povoláních - co to tedy vlastně je?
Definice podle směrnic EU praví, že: Regulované povolání je regulovaná odborná činnost nebo skupina více odborných činností, pro přístup k nim, nebo jejich výkon nebo jako jeden ze způsobů jejich výkonu je přímo nebo nepřímo zákonem, nařízeními nebo správními předpisy stanoveno dosazení specifické odborné kvalifikace. Tato profesní kvalifikace je dokládána buď absolvováním odborné přípravy nebo atestací kompetentnosti anebo odbornou praxí. Dokladem o formální kvalifikaci jsou diplomy, certifikáty, vysvědčení nebo jiné doklady vydané orgány členského státu a osvědčující absolvování odborné přípravy získané hlavně v členských zemích EU. Za regulovaná povolání jsou rovněž považována povolání, která jsou vykonávána výhradně členy v jednotlivých zemích právně uznaných profesních sdružení nebo organizací. Do této skupiny však nepatří povolání, která jsou vykonávána správními orgány v členských státech v zájmu jejich ochrany a bezpečnosti (např. armáda, policie, daňová správa). Mezi regulovaná povolání rovněž nepatří taková, pro která obvykle soukromí zaměstnavatelé vyžadují určitou úroveň dosaženého odborného vzdělání (například manažerské a různé odborné funkce v jejich podnicích), je však na nich posoudit, zda uchazeč potřebnou kvalifikaci splňuje. V zájmu uchazeče je poskytnou zaměstnavateli co nejtransparentnější vysvětlení své kvalifikace a neměl by odmítnout ověření jím dosažené kvalifikace.
Petr Viceník
Martina, Praha
Vystudovala jsem medicínu a hned po obhajobě jsem chtěla pracovat ve Francii, ne jako lékařka, ale jako zdravotní sestra, ale bylo mi řečeno, že moje kvalifikace pro tuto práci není patřičná. Jaké bych tedy musela mít vzdělání pro práci zdravotní sestry ve francouzské nemocnici? Maturita z naší střední zdravotní školy stačí?
Požadavky na vzdělání lékaře a zdravotní sestry jsou v EU i v ČR stanoveny odlišně a nelze je zaměňovat. Po našem vstupu do EU bych nerozuměl tomu, proč byste neuvažovala o uznání vaší kvalifikace lékaře. Pokud jste před vstupem na lékařskou fakultu absolvovala střední zdravotní školu obor zdravotní sestra, vaše vysvědčení sice nebude splňovat podmínku automatického uznání, ale pokud bylo ukončeno před stanoveným datem (což ve vašem případě bude vyhovovat) a prokážete-li, že jste v uplynulém období vykonávala toto povolání v souvislé délce 3 nebo 5 let (sám nevím, co bude platit pro toto povolání), mělo by být vaše vzdělání uznáno.
Petr Viceník
T. Salac
Moje svagrova vystudovala v CR stredni zdravotni skolu s maturitou. V soucasne dobe zije a pracuje na Kypru. Bohuzel jeji vzdelani nebylo uznano na post zdravotni sestry ale pouze na post pomocne sily. Zmeni se tato situace se vstupem CR a Kypru do EU? Dekuji za odpoved.
Již jsem obecně odpověděl v předchozí otázce. V daném případě ovšem rozhodují spíše praktické aspekty. To, zda bude předchozí rozhodnutí někdo ochoten revokovat, jaká byla praxe vaší švagrové před odchodem na Kypr, neboť rozumím-li dobře, praxi vaší švagrové na Kypru nelze uznat jako praxi zdravotní sestry. Dalším aspektem je doba trvání procesu, v jehož průběhu se zúčastnění seznámí s příslušnými zákony členských zemí. Náš zákon týkající se požadavku na výkon povolání zdravotních sester prodělal značné změny a postavení zdravotních sester s dřívější kvalifikací je zde řečeno sice jasně, nevyplývá z něj však automatické uznání jejich kvalifikace podle směrnic EU.
Petr Viceník
Dana, JM
Dobrý den. Manžel vystudoval farmacii, dodělal si v rámci postgraduálního vzdělávání doktorát farmacie i Ph.D., úspěšně složil i atestační zkoušku I.stupně z lékárenství. Má možnost odkoupit zavedenou lékárnu v SRN. Bude mu jeho kvalifikace uznána i zde? Jaký by byl prosím postup pro umožnění výkonu povolání tohoto typu na území SRN. Děkuji
Obecně řečeno, lze předpokládat, že kvalifikace vašeho manžela by měla spadat do režimu automatického uznání. Otázkou je to, co jsem již zmínil, jak bude Německo uplatňovat přechodné období na pohyb pracovníků na procesy uznávání kvalifikací a kdy budou k dispozici pro členské státy EU seznamy diplomů z ČR, které spadají do režimu automatického uznání. Doporučuji se informovat u příslušného centra ENIC/NARIC v Německu o situaci. Spojení na něj bude mít k dispozici ČSVS (viz dříve uvedená webová stránka).
Petr Viceník
XRadim J. StechovskyX(t)
Jak se uplatni, ci jak bude moci pracovat ve svem oboru cesky statni policista v zemich EU, dale jak hasic, vojak a celnik? Diky...
Policisté a vojáci jsou vyňati z režimu vzájemného uznávání kvalifikací, jejich uplatnění v EU může být v rámci aktivit vznikajících v rámci spolupráce národních složek a společných orgánů. Totéž zřejmě platí pro celníky a hasiče, pokud pracují v orgánech státních služeb. Zde si však nejsem zcela jist. U hasičů lze předpokládat možnost uplatnit se ve složkách, které nespadají pod státní správu členských zemí.
Petr Viceník
David
Pokud se po vstupu do EU rozhodnu pro nějaký rekvalifikační kurz, bude mi k něčemu i v dalších státech EU?
Každá dosažená kvalifikace má význam nejen doma, ale i v zahraničí. Osvědčení o rekvalifikaci je zákonem uznaný dokument a pokud se týká některého z regulovaných povolání, měl by být respektován. Rekvalifikace vám umožní i v zahraničí prokázat svou kvalifikaci pro výkon neregulovaného povolání. Tak jako u regulovaných povolání je významnou složkou kvalifikace i prokázání praxe v příslušném povolání, pokud se jeho praxe významně neodlišuje od podmínek výkonu povolání v zahraničí.
Petr Viceník
Monika Ž.
Vystudovala jsem vysokou školu v zahraničí, konkrétně v Petrohradě. Stačí mi jako doklad naše nostrifikace diplomu nebo si musím nechat diplom nostrifikovat i v zemi EU, kde budu případně pracovat?
Nostrifikace se týká akademického uznání. Profesní uznání, jak již bylo řečeno, se týká především dokladu o vzdělání dosažených v zemích EU. Existují však rozhodnutí EU doporučující uznání dokladu o vzdělání z jiných zemí, pokud byly uznány domovskou zemí jejich nositele a jejichž nositel má potřebnou praxi pri výkonu regulovaného povolání v domovské zemi. Je to však jen doporučení, které nemá pro členské země EU právně závaznou sílu.
Petr Viceník
Jana R., Hradec Králové
Dobrý den. Pracuji ve státní správě, tak by mě zajímalo, zda je možná i ´migrace´ mezi úřady členských zemí. Dále bych ráda věděla, kde se dá zjistit nabídka či možnost práce v Evropské unii. Stále se mluví o pracovních možnostech v členských zemích, kde však lze najít konkrétní kontakty a požadavky (internetové adresy apod.)?
Konkrétní nabídky práce se objevují na portálu EURES http://europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=en. Řada evropských agentur včetně orgánu EU jako je Komise a jednotlivá DG nabízejí konkurzy na volná místa. Nelze předpokládat nějakou významnou migraci mezi úřady členských zemí. Obecně však nelze vyloučit všechna pracovní místa ve státní a místní správě jako místa patřící pod ochranu zájmu jednotlivých států, vždy však bude záležet na konkrétní situaci žadatele, obvykle osoby, která do zahraničí odešla z jiného důvodu než primárně kvůli svému zaměstnání.
Petr Viceník
Kamil
Platí pro uznání kvalifikace v EU jen diplom nebo i praxe v uvedeném oboru?
To závisí na konkrétním povolání. Pro řadu činností dokonce postačuje především prokázání dostatečně dlouhé praxe. Jsou to zejména různé živnostenské činnosti. V principu profesní uznávání potlačuje detailní shodu obsahu dosaženého vzdělání se vzděláním předepsaným v hostitelské zemi. To je možné proto, že žadatel může prokázat praxi ve výkonu své profese, která se až na některé výjimky v praxi mnoha zemí podstatně neliší, na rozdíl od předepsaného vzdělání. Je proto vždy vhodné uvažovat o získání praxe ve výkonu povolání doma obvykle v délce přesahující dva až čtyři roky, než se žadatel pokusí uplatnit v zahraničí.
Petr Viceník
Monika Ž.
Díky za odpověď výše, ovšem jestli tomu dobře rozumím, může se stát, že pro danou zemi EU budu bez kvalifikace, pokud mi můj diplom neuznají?
Ano, i to by se mohlo stát. Je známo mnoho případů, že nositelé našich dokladů o vzdělání museli v západní Evropě v podstatě absolvovat příslušné vzdělání znovu přesto, že již ve svém povolání měli z ČR dlouholetou praxi. Těmto nepřiměřeným požadavkům systém směrnic EU brání a logicky se zaměřuje hlavně na vlastní členské země. Připravuje se však konsolidace a zjednodušení již existujících předpisů, které má poněkud usnadnit i uznávání dokladů z nečlenských zemí. Tento proces již probíhá, jeho výsledky však budou zřejmé v horizontu jednoho až dvou let.
Petr Viceník
Miloš K., Praha
Existují v kvalifikačních požadavcích pro některé obory či povolání v EU výrazné rozdíly oproti požadavkům u nás? Zmínil jste výše kvalifikaci lékaře - jsou nějaké další podobné obory? Co třeba právník nebo technické profese?
U právníků, respektive advokátů jsou specifické podmínky uznání jejich profese, a to pro případy, zda se hodlají zabývat v hostitelské zemi zejména otázkami spojenými s právním systémem domovské země nebo zda hodlají působit v plném rozsahu země hostitelské. Regulované profese technické povahy se týkají zejména revizí různých technických zařízení, kde v rámci EU platí shodné technické normy. Z našeho pohledu je určitým negativem, že většina evropských zemí neposkytuje kvalitní technické vzdělání na úrovni středních škol, proto je v nich pro výkon těchto regulovaných povolání obvykle stanoveno vzdělání vysokoškolské. Tuto překážku však lze překonat prostřednictvím prokázané praxe, zkoušek nebo obdobím výkonu povolání pod dohledem. Obtížně se také budou překonávat stereotypy úředníků získané při posuzování v ČR dosaženého vzdělání před jeho vstupem do EU. V takových případech je však možné jít až k Evropskému soudu, jehož rozhodnutí jsou pak obecně závazná.
Petr Viceník
Eva z Č.Budějovic
Jak je to u nás s uznáváním kvalifikací ze zemí EU? Chceme s přítelem z Holandska žít u nás, ve své zemi pracuje v kanceláři zabývající se technickým kreslením a rád by podobnou práci našel i u nás. Má střední vzdělání a příslušnou odbornou způsobilost s certifikátem.
Nejsem si vědom toho, že by technické kreslení samo o sobě bylo u nás regulovanou činností. Pokud chce s touto činností pracovat jako zaměstnanec, závisí pouze na tom, zda najde zaměstnavatele. Pokud by si chtěl zřídit technické kreslení jako živnost, rovněž pro to není předepsáno žádné specifické vzdělání. Nemůže však například pracovat jako stavební technik, pokud nemá příslušnou kvalifikaci, i když rovněž v tomto povolání je technické kreslení vyžadováno.
Petr Viceník
Eva z Č.Budějovic
Takže obecně platí i pro nás stejná ustanovení o regulovaných a neregulovaných profesích jako pro EU? A dovím se o nich tamtéž, jak uvedeno v rozhovoru?
V zásadě ano, protože směrnice EU vyžadují, aby pravidla v nich uvedená byla přejata národními zákony. Obecný systém uznávání kvalifikací, podle kterého se řídí uznávání kvalifikací občanů EU pro výkon regulovaných povolání v ČR byl přijat zákonem č. 18/2004 Sb. Sem spadá i uznání kvalifikací pro výkon živností. Uznávání povolání právníků, lékařů, farmaceutů a zubních lékařů, všeobecných sester, porodních asistentek a veterinářů a architektů jsou rovněž upravena specifickými zákony. Pokud se týká vysokoškolských kvalifikací, mohu odkázat na již výše uvedené ČSVS, pokud se týká ostatních regulovaných povolání, na ministerstva, která mají jejich uznávání v kompetenci. Poradní služby pro profesní uznávání se teprve budují.
Petr Viceník

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist