Například jde o práci, jejíž výkon v pracovním poměru by byl pro zaměstnavatele neúčelný nebo nehospodárný.
Pro vzájemná práva a povinnosti vyplývající z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr platí samostatná zvláštní úprava obsažená v části čtvrté zákoníku práce (paragraf 232 a násl. ve spojení s paragrafem 38 a násl. nařízení vlády č. 108/1994 Sb., v platném znění). Vedle této úpravy pro ně platí jen všeobecná, společná a závěrečná ustanovení obsažená v části první, páté a šesté zákoníku práce. Ustanovení části druhé zákoníku práce o pracovním poměru se na práva a povinnosti z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr nevztahují, pokud zákoník práce v části čtvrté výslovně nestanoví opak (zákazy některých prací pro ženy a mladistvé platí i pro práce konané na základě dohod).

Na základě uzavřených dohod jsou zaměstnanci povinni zejména:
konat práce svědomitě a řádně podle svých sil, znalostí a schopností a dodržovat podmínky sjednané v dohodě, - konat práce osobně, popřípadě za pomoci rodinných příslušníků uvedených v dohodě, - dodržovat právní předpisy vztahující se k práci jimi vykonávané, zejména právní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci; dodržovat ostatní předpisy vztahující se k práci jimi vykonávané, zejména předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, s nimiž byli řádně seznámeni, - řádně hospodařit se svěřenými prostředky a střežit a ochraňovat majetek zaměstnavatele před poškozením, ztrátou, zničením a zneužitím.

Na základě uzavřených dohod jsou zaměstnavatelé povinni zejména:
vytvářet zaměstnancům přiměřené pracovní podmínky zajišťující řádný a bezpečný výkon práce, zejména poskytovat potřebné základní prostředky, materiál, nářadí a osobní ochranné pracovní prostředky, - právními a ostatními předpisy zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci, - přiměřeně kontrolovat řádný výkon práce, - poskytnout zaměstnancům za vykonanou práci sjednanou odměnu, která nesmí být v rozporu s pracovněprávním předpisem, - dodržovat i ostatní podmínky sjednané v dohodě; případné další sjednané nároky zaměstnance nebo jiná plnění v jeho prospěch však nelze dohodnout pro zaměstnance příznivěji, než jsou obdobné nároky a plnění vyplývající z pracovního poměru.

Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli, s nímž uzavřel dohodu, za škodu způsobenou zaviněným porušením povinností při výkonu práce nebo v přímé souvislosti s ním stejně jako zaměstnanec v pracovním poměru, i když tuto škodu způsobili jeho rodinní příslušníci, kteří mu při práci pomáhali. Jde-li o práci konanou na základě dohody o provedení práce, nesmí výše náhrady škody způsobené z nedbalosti přesáhnout třetinu skutečné škody a nesmí být ani vyšší než třetina odměny sjednané za provedení této práce, s výjimkou případů odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat (paragraf 176 a násl. zákoníku práce), a odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů (paragraf 178 ZP). Zaměstnanec, který odpovídá za schodek nebo za ztrátu svěřených předmětů, je povinen nahradit schodek nebo ztrátu v plné výši.
Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu, kterou utrpěl při výkonu práce podle uzavřené dohody nebo v přímé souvislosti s ní, stejně jako zaměstnancům v pracovním poměru; rodinným příslušníkům odpovídá zaměstnavatel podle občanského zákoníku.

EKONOM

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist